Jaarwisseling Reimerswaal Horrordrempel in Scharendijke krijgt een make-over: 'Hij ligt gewoon nét te hoog' De Vlasschure wil snel bouwen, maar omwonenden stappen naar rechter Middelburg herdenkt afwerpen Spaanse juk twee jaar later 6 SCHARENDIJKE Waarschuwingsgesprekken die politie en gemeente hielden in aanloop naar de jaarwisseling in Reimerswaal, hadden effect. Wel heeft Yerseke meer aandacht nodig. Het zijn twee conclusies die het ge meentebestuur trekt, terugkijkend op de afgelopen jaarwisseling. „Zichtbaarheid van boa's en politie heeft aantoonbaar gewerkt", zegt waarnemend burgemeester Petra van Wingerden. Kritisch is ze over een illegaal feest in Yerseke en een autobrand aldaar. ,,Daar zaten ook volwassenen bij. Die zouden beter moeten weten." Er zaten volwassenen bij. Die zouden zeker beter moeten weten Bij dat illegale feest in en bij een loods aan de Kreeft was wel 't één en ander mis. Er werd alcohol ge schonken, muziek stond te hard, il legaal vuurwerk werd afgestoken en er werd gecrosst met auto's op de openbare weg. Ook ging een au towrak in vlammen op wat grote schade aan de weg veroorzaakte. ,,Als we er op enige wijze achter kunnen komen van wie dat wrak is, zal de schade op hem of haar ver haald worden", zegt Van Winger den. ,,Daarvoor zullen we alle mo- gelijkheden benutten want schade aan asfalt is gewoon kostbaar." Bij het illegale feest waren meer dan vijftig mensen aanwezig en meer waren er onderweg. Nadat politie langskwam werd het feest binnen een uur beëindigd. Mogelijk krijgt Yerseke bij de vol gende jaarwisseling dezelfde, pre ventieve aandacht zoals Krabben- dijke en Hansweert kregen. Be kende overlastgevers kregen van tevoren een bezoek van politie en gemeente met een waarschuwings brief. ,,Na die gesprekken zijn er zijn aanzienlijk minder meldingen geweest van overlast in het cen trum van Krabbendijke." Volwassenen Van Wingerden stipt aan dat niet alleen jongeren veroorzakers zijn. De mensen op het feest in Yerseke waren ouder dan de jeugd die af en toe vuurwerk in de kern afsteekt, zegt ze. ,,Er zaten volwassenen bij. Die zouden zeker beter moeten we ten. En van de waarschuwingsbrie ven die in aanloop naar Oud en Nieuw bezorgd zijn, was bijna de helft voor volwassenen." In Reimerswaal ligt het schade bedrag rond de 24.000 euro, wat overeenkomt met de schade van het jaar ervoor. Naast de schade aan het asfalt bleek ook het vernielde praathuisje bij Bath een grote kos tenpost. Iedere euro is er een te veel, zegt Van Wingerden, die naar eigen zeggen veel te horen krijgt dat er beter gehandhaafd moet worden. Dat is echter moeilijk. ,,Het begint ook al veel eerder: bij de verkoop. En thuis moeten ouders in gesprek met hun kinderen om ze er op te wijzen hoe gevaarlijk het is. Dit is geen kwestie die de overheid alleen kan oplossen, er moet beweging vanuit de maatschappij komen." Er komen er in totaal elf, maar eentje steekt erbovenuit. Letterlijk. De Elkerzeeseweg in Scharendijke heeft een horrordrempel gekregen. Maar niet voor lang. Automobilisten die er al eens overheen zijn gereden, uiten hun ongenoegen op sociale media. Een greep uit de reacties: 'Vreselijk, zijn ze', 'springschansen', 'met een slakkengang nog schade aan mijn auto'. Het blijft niet alleen bij de internetkanalen, ook bij de ge meente kwamen klachten binnen over de nieuwe inrichting van de Elkerzeeseweg in Scharendijke. De werkzaamheden zijn nog in volle gang in het gebied vanaf de rotonde met de nieuwe rondweg Scharendijke tot aan de Rampweg en de Kuijerdamseweg. Ook aan de Boutlaan wordt gewerkt. Alles met het doel de verkeerssnelheid te verlagen naar 30 kilometer per uur en vakantieverkeer te ontmoe digen door het dorp te rijden. Daar is immers de rondweg (de recrea- tieverdeelweg) voor aangelegd, die december vorig jaar klaar was. Plateaus De klachten zijn wethouder Ankie Smit bekend. Volgens haar gaat het maar om één drempel die te hoog is. ,,Dat is de drempel op de krui sing Elkerzeeseweg/Boutlaan. Daarvan is aan een kant de oprit te steil." Overigens spreekt ze liever niet van drempels, maar verkeers plateaus. ,,Alleen de oprit bij de El- kerzeeseweg/Boutlaan is te hoog en die moet nog worden aange past. Er is sinds zaterdag een tijde lijke maatregel met een rijplaat, zodat de helling niet meer zo steil is." Waarom bewoners het hebben over meerdere drempels die te hoog zijn, is gissen. „Kennelijk zijn mensen het niet gewend om met 30 kilometer per uur eroverheen te rijden", reageert de wethouder. De werkzaamheden aan de El- kerzeeseweg en de Boutlaan duren nog een aantal weken. De 'horror drempel' wordt nog aangepast naar een 'acceptabele hoogte'. Waarom die anders uitviel dan de rest, weet de wethouder niet. ,,Hij ligt gewoon nét te hoog. Ik weet niet precies hoe dat komt." WISSENKERKE Eigenaresse Marijke Vrolijk van De Vlasschure wil op haar terrein elf recreatiewoningen bouwen. Ook wil zij bestaande stallen slopen en vervangen met een nieuw centraal gebouw. De raad van Noord-Beve land legde op 21 oktober vorig jaar alles vast in een bestemmingsplan. Meerdere omwonenden gingen daartegen in beroep bij de RvS. Om te voorkomen dat Vrolijk bij de ge meente een vergunning aanvraagt, vroegen twee buurtbewoners gis teren om schorsing van het bestem mingsplan. Vrolijk wacht deze voorlopige voorzieningszaak af. Verkeer Volgens een van de bezwaarmakers was de gemeente te zuinig met de verkeersprognose. Niet 25 maar 38 auto's van gasten gaan dagelijks heen en weer rijden over de Dorps- dijk. De man wil dat de verkeers- ontsluiting over de Keihoogteweg loopt. De gemeente wil dit niet. ,,Dat is een smalle weg met veel voetgangers, ook veel gemeente werkers wandelen daar'', zei een woordvoerder. De tegenstanders bestrijden ook de behoefte aan een huisjespark op het land. Mogelijk is een ontheffing van de Flora- en Faunawet nodig voor beschermde huismussen die in de gebouwen nestelen. De gemeente stelt dat mussen verblijven in het pand aan de Dorpsdijk dat blijft staan, en niet in de stallen die gesloopt worden. Dat moet nog bekeken worden. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG Middelburg doet dit jaar niet mee aan de landelijke herdenking van de Geboorte van Nederland. De stad is immers niet in 1572 bevrijd van de Spaanse overheersing maar in 1574, verklaart het gemeentebestuur. En dus wordt de bevrijding ook twee jaar later herdacht. Dit jaar is het 450 jaar geleden dat de eerste vrije Statenvergadering plaatsvond in Dordrecht. Dat wordt gezien als de 'geboorte van Nederland'. Daar doet Middel burg toch ook wel aan mee?, vroeg de VVD onlangs aan het college van burgemeester en wethouders. ,,Nee", luidt nu het antwoord. Terwijl steden als Vlissingen en Den Briel al in 1572 door de Geuzen en Willem van Oranje werden bevrijd van de Spaanse overheersing, werd Middelburg pas twee jaar later ontzet. Andere delen van Zeeland volgden nog veel later. ,,In dat opzicht is het jaar 2024 voor de gemeente Mid delburg een belangrijk historisch jaar", concluderen B en W. - Maurits Sep WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 BE Illegaal feest smet op viering Michiel Bouwman Kruiningen/Yerseke/ Krabbendijke - Petra van Wingerden, waarnemend burgemeester - Valeska Nastaly Twee bewoners van de Dorps- dijk en Tuindorp in Wissenkerke willen met een schorsingsver- zoek bij de Raad van State be reiken dat recreatiebedrijf De Vlasschure voorlopig niet verder kan met de uitbreidingsplannen. - Adri Klinkenberg KM2S-KI De horrordrempel is met een rijplaat autovriendelijker gemaakt. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51