Bfssui mmm Rijplaat maakt beruchte horrordrempel vlakker Oosterlandse traint op opsporen van drugs Kom ons team versterken in Zierikzee Interesse? 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl 7 t'$ m Emily Dekkers (37) leert haar drie Mechelse herders gedrag en behendigheid. Met hond Yindee traint ze op detectie nosebedience. ,,Dit neuswerk is razend populair." osebedience is een nieuwe discipline. Een combinatie van detectie gehoor zaamheid. ,,Een hartstikke leuke combinatie met een afwisselend programma", vertelt Dekkers. De Oosterlandse traint hobbymatig en doet mee aan landelijke examens en wed strijden. Ze is ook instructeur bij PHV Schouwen-Duiveland, dat buiten in Burgh-Haamstede oe fent. Haar herders Femmy en Yindee zijn beide vijf jaar oud. Yindee kreeg in maart 2021 een nestje. Daar heeft Dekkers een reu van aangehouden, Mowgli. Hulphonden Sinds haar tiende jaar traint Dek kers honden in verschillende hon densporten. Ze was actief in de disciplines gedrag+gehoorzaam- heid, flyball, schapen drijven, fris beeën, doggydance, showwereld, behendigheidswedstrijden en uit eindelijk IPG. Dat houdt verdedi- gingswerk/pakwerk, speuren en appel in. Ze leidde ook vier hulp honden op. „Nosebedience is zo leuk dat ik het aanbied aan geïnte resseerde hondenbezitters op het eiland. Om mijzelfte ontwikkelen heb ik door de jaren heen veel ver schillende instructeursopleidin gen gedaan." Met Femmy en Mow- gli train ik het politiehond-, en reddingshondprogramma van de Koninklijke Nederlandse Politie hond Vereniging." Met Yindee wilde ze wat anders doen. Dat werd detectie nosebe dience. ,,Bij detectie leer je eerst de hond verwijzing aan. Bij voorkeur is dat: staan, zitten of liggen. Dan zien we goed waar de bron (een aangeleerde geur) is. Verdovende middelen, geld of kruiden. Bij voorbeeld steranijs, kaneel of kruidnagel. Geuren worden ge programmeerd op de harde schijf van de hond. Als de hond ze ergens ruikt, moet-ie verwijzen. Yindee heb ik geleerd om liggend te ver wijzen. Ik leer Yindee ook voertui gen doorzoeken en muurzoeken." Op Schiphol lopen verschil lende honden die geleerd zijn op geld, verdovende middelen, smok- Andere geuren, bijvoorbeeld voedsel, moeten ze leren negeren kelwaar of verstekelingen te zoe ken. Speurhonden leren vaak op meerdere bronnen, zoals verschil lende soorten verdovende midde len, te reageren. Het is aan de dou- ane om te kijken op welk verdo vend middel de hond aanslaat. ,,Neuswerk met honden is razend populair", weet Dekkers. Ze plaatste een lokale oproep voor alle soorten en maten koffers en tassen. ,,Mensen zijn heel nieuwsgierig waarvoor ik ze zoek. De reden is om praktijkgericht te trainen met Yindee en cursisten. Die spullen zijn dan van grote waarde. De bedoeling is dat de hond met aangeleerde geur naar de goede koffer of tas verwijst. De koffer of tas ligt op de grond in de looprichting. Vervolgens gaan honden leren andere geuren die ze tegenkomen tijdens het zoe ken, te negeren. Een andere geur is bijvoorbeeld voedsel. Vervol gens leert de hond stilstaande mensen met bagage af te zoeken. Daarna lopende passagiers." Balans In eerste instantie zijn haar de monstraties voor PHV Schou- wen-Duiveland bedoeld. Voor professioneel douanewerk zijn meer gespecialiseerde werkhon den nodig. ,,Werken met honden is mijn lust en mijn leven. Dat zit in mijn genen. Geweldig om met eigen of andermans honden bezig te zijn. Als ik zie hoeveel lol de hond beleeft om samen te werken en een team te vormen. Daar gaat mijn hart sneller van kloppen." Haar drie honden moeten uitda ging hebben. Enkel lichamelijke bezigheid is niet genoeg. Er is een geestelijke en lichamelijk balans nodig. Ze mogen geen angst ofon- zekerheid kennen. ,,Als de honden gelukkig zijn, ben ik dat ook." Automobilisten die er al eens over heen zijn gereden, uiten hun onge noegen op sociale media. Een greep uit de reacties: 'Vreselijk, zijn ze', 'springschansen', 'met een slakken gang nog schade aan mijn auto.' Het blijft niet alleen bij de internetka- nalen, ook bij de gemeente zijn er klachten binnengekomen over de nieuwe inrichting van de Elkerzee seweg in Scharendijke. De werkzaamheden in het gebied vanaf de rotonde met de nieuwe rondweg Scharendijke tot aan de Rampweg en de Kuijerdamseweg zijn nog in volle gang. Ook aan de Boutlaan worden aanpassingen ge daan. Alles met het doel om de ver keerssnelheid te verlagen naar 30 kilometer per uur en het vakantie verkeer te ontmoedigen door het dorp te rijden. Daar is immers de rondweg (de recreatieverdeelweg) voor aangelegd, die december vorig jaar klaar was. Rijplaat De klachten zijn wethouder Ankie Smit bekend. Volgens haar gaat het maar om één drempel die te hoog is. ,,Dat is de drempel op de kruising Elkerzeeseweg/Boutlaan. Daarvan is aan een kant de oprit te steil." Overigens spreekt ze liever niet van drempels, maar verkeersplateaus. Niet gewend ,,Alleen de oprit bij de Elkerzeese- weg/Boutlaan is te hoog en die moet nog worden aangepast. Er is sinds zaterdag een tijdelijke maat regel met een rijplaat, zodat de hel ling niet meer zo steil is." Waarom bewoners het hebben over meer dere drempels die te hoog zijn, is gissen. ,,Kennelijk zijn mensen het niet gewend om met 30 kilometer per uur eroverheen te rijden", rea geert de wethouder. -"*r Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07.00 uur, zat. voor 08.00 uur Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar premie SCHARENDIJKE Gerrit van Loon Oosterland - Emily Dekkers, hondentrainster Er komen er in totaal elf, maar eentje steekt erbovenuit. Letter lijk. De Elkerzeeseweg in Scha- rendijke heeft een horrordrem pel gekregen. Maar niet voor lang. De horrordrempel is met een rijplaat autovriendelijker ge maakt. foto marieke mandemaker - Valeska Nastaly SD WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 -EYy-Éyt.' 'W Y' I? V?. iJjt' Fmilv HokkorQ ai Emily Dekkers en haar Mechelse herder Yindee. Zij deed een oproep voor koffers omdat ze haar hond wil trainen op het zoeken naar drugs. foto marieke mandemaker Emily Dekkers: Werken met honden is mijn lust en leven N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50