4 Het grensoverschrijdende gedrag van technisch directeur Marc Overmars werd de laatste jaren voorafgegaan door andere incidenten waarbij het moreel kompas de Ajax-top in de steek leek te laten. Is het succes de grootste club van Nederland naar het hoofd gestegen? GRENSOVERSCHRIJDEND GEDRAG VPRO schrapt serie om 'Metoo' PvdA-Kamerlid weg om gedrag Edwin van der Sar 'wist van niets' Ajax-trainer Erik ten Hag in januari, nadat vier besmette spelers tegen de geldende coronaregels in per privéjet Portugal hadden verlaten. Algemeen directeur Edwin van der Sar, eind 2019, over de keuze voor Qatar als locatie voor een wintertrainingskamp. Marc Overmars, in de verklaring waarin bekend werd gemaakt dat hij vertrekt als technisch directeur vanwege grensoverschrijdend gedrag. rik ten Hag, Edwin van der Sar en Marc Overmars. Het waren de afgelo pen jaren bij Ajax de belangrijkste mannen die tijdens de wedstrijden niet binnen de witte lijnen stonden. En alledrie - zie hierboven - haalden ze het nieuws met beleidskeuzes, gedrag en/of uitspra ken die wenkbrauwen deden fronsen, waarbij het geval-Overmars er natuurlijk uitspringt. In wat voor bubbel leef je als je niet doorhebt dat het ongevraagd sturen van dickpics veel te ver gaat? Of als je sportieve argumenten belang rijker lijkt te vinden dan de geldende regels, of de mensenrechtensituatie in een land? Het is een vraag die ook Inge Claringbould bezighoudt. Zij doet als hoofddocent van de Universiteit Utrecht onder meer onderzoek naar diversiteit in sportorganisaties. ,,Blijkbaar zit de organisatie bij Ajax zo in elkaar dat dit soort gedrag niet gecorrigeerd wordt. Het lijkt erop dat er veel Ego Mijntje Lückerath-Rovers, hoogleraar corporate gover nance aan Tilburg University, onder schrijft de woorden van Kuper. „Men sen die de top bereiken, kunnen on bewust gaan denken: 'Ik doe dingen blijkbaar beter dan anderen, mis schien gelden voor mij ook wel an dere regels.' Succes is goed voor je ego, maar vaak slecht voor je ka rakter. Je wordt er niet per se een beter mens van." Ajax zette na de 'Cruijff-revolu- tie' die in 2010 begon oud-voetbal lers als Van der Sar en Overmars aan het roer. Sportief en fïnanci- eel legde dat de club geen windeieren. Ajax is in eigen land oppermachtig en daagt de Euro pese top uit. Daardoor klotsen de miljoenen in Amsterdam de laatste jaren tegen de plinten, niet in de laatste plaats dankzij het succesvolle transferbeleid van Overmars. Een bedrijf kan volgens Lüc- kerath-Rovers aan zijn eigen succes ten onder gaan. „Als er dingen gebeuren waarbij je onder- buikgevoel zegt: 'dit klopt niet', grijp je als top van een bedrijf dan vanuit een moreel oogpunt meteen in? Of kies je voor, in dit geval, het sportieve of mensen, voornamelijk mannen, bij elkaar zitten die vanuit hetzelfde perspectief naar dingen kijken." Dat perspectief van veel mensen in de top van de voetbalwereld is aardig vertroebeld, weet de Brit Simon Kuper, journalist, Ajax-kenner en recent schrijver van het boek FC Barce lona - Het imperium. „Ten eerste leven ze in een wereld die draait om winnen. Dat is eigenlijk bovengeschikt aan al het an dere. En ten tweede zijn het vaak man nen die sinds ze zelf voetballer waren, gewend zijn geraakt aan een voor rangsleven. In een restaurant krijgen ze het beste tafeltje, als de politie ze aanhoudt krijgen ze een knipoog en mogen ze doorrijden. Boven dien: ze hebben succes. Als voet baller, en later ook als directeur. Dan kun je zelf ook het gevoel krijgen dat je bijzonder bent, en dat je meer kunt maken dan een normale sterveling." WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO HILVERSUM De VPRO gaat de muziekdo- cumentaireserie Villa da Mu- sica niet uitzenden op NPO 2 Extra. De omroep heeft dit besloten na een tweet die een voormalig redacteur gis teren verstuurde over grens overschrijdend gedrag in de periode waarin de documen taires werden gedraaid, tien tallen jaren geleden. In de se rie wordt teruggeblikt op mu ziekprogramma's van de VPRO in de jaren 80 en 90. Een oud-redacteur zegt dat een eindredacteur zich toen aan haar heeft opgedrongen. De omroep is met haar in ge sprek gegaan en besloot de serie niet uit te zenden. DEN HAAG PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk stapt op vanwege meerdere meldingen van 'ongewenst gedrag in de privésfeer'. Dat meldt de PvdA in een verkla ring. Er wordt een onafhanke lijk, extern onderzoek geo pend, aldus de partij. Van wege deze meldingen heeft Van Dijk besloten terug te treden als Kamerlid en zijn zetel ter beschikking te stel len. „In mijn persoonlijke leven ben ik in de relationele sfeer niet altijd eerlijk geweest. Mocht dat mensen pijn heb ben gedaan, wil ik daarvoor mijn oprechte excuses aan bieden", zegt Van Dijk. AMSTERDAM Algemeen directeur Edwin van der Sar wist niet dat Marc Overmars zich gedurende een langere periode heeft schuldig gemaakt aan seksu eel grensoverschrijdend ge drag bij Ajax. Van der Sar kreeg de afgelopen dagen veel verzoeken van de media om zich uit te spreken over het vertrek van de directeur voetbalzaken. Hij verwees steeds naar zijn uitspraken die zondag in het persbericht over het vertrek van Over- mars bij Ajax stonden. Des gevraagd wil hij wel kwijt dat hij niet op de hoogte was van Overmars' gedrag. Is het moreel kompas van de Ajax-top ontregeld? Chris van Mersbergen Johan Inan Amsterdam ,,We hebben niks gedaan wat risico's inhoudt voor de maatschappij. Ik ben het niet eens met de verontwaardiging." ,,Wij zijn een voetbalclub, geen politieke partij. Wij kiezen voor Qatar op basis van voetbaltechnische redenen: er is geen tijdsverschil en het is goed weer." „Vorige week werd ik geconfronteerd met meldingen over mijn gedrag. Helaas realiseerde ik me niet goed dat ik hiermee grenzen heb overschreden, maar dat werd me deze dagen wel duidelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4