Parkeerstress centrumbewoners Zierikzeeënaren vrezen toeristenseizoen Niks mis met een warme trui, maar laat het dragen wel een bewuste keuze zijn' Middelburg herdenkt afwerpen Spaanse juk twee jaar later 6 Binnenstadbewoners van Zierikzee hebben last van parkeerstress. Per 1 januari mogen auto's in te smalle straatjes niet meer voor de deur worden gezet. Maar waar dan wel? Het is niet de eerste keer dat in Zie rikzee het oproer kraait vanwege de heilige koe. Monique Stuut verza melde twee jaar geleden nog 1003 handtekeningen voor meer par keerruimte voor vergunninghou ders in het stadscentrum. Die kwam er ook. Afgelopen zomer werden 132 betaalde parkeerplaat sen geschrapt. Die werden exclusief voor inwoners met een vignet ach ter de autoruit. Daarmee was de druk van de ketel. Voor even. Want deze verruiming was tegelijkertijd bedoeld om de weg te banen voor het autovrij ma ken van smalle straatjes in de bin nenstad, zodat een vrije doorgang van brandweer en ambulance is ge garandeerd. Voor de jaarwisseling werden her en der witte lijnen op de straatklinkers geverfd. En sinds 1 januari is het strikt verboden te par keren buiten die vakken. Na een maandje waarschuwen, zijn de eer ste bekeuringen uitgeschreven. Tot woede van de auto-eigenaren, want, zo luidt het chagrijn, alle an dere gratis parkeerplaatsen in de buurt stonden al vol! ,,En dan moet het toeristensei zoen nog beginnen." Binnenstad bewoner Rudolf Fontein heeft z'n bedenkingen over de uitwerking en hoorde van allerlei kanten klach ten op hem afgevuurd. ,,Mijn echt genote zit voor D66 in de gemeen teraad. Mensen vragen ook aan mij wanneer 'ze' er eens iets aan gaan doen. Maar klagen alleen lost niks op. Dus ben ik een enquête begon nen om de klachten tastbaar te ma ken en als het even kan ook oplos singen aan te dragen." Na vijfdagen hebben 326 mensen de zes vragen ingevuld. ,,Ik ben per plex dat dit zo snel al zo veel reacties heeft losgemaakt. Ik was aanvanke lijk van plan de mensen een maand de tijd te geven en het resultaat dan aan te bieden aan de gemeente. Maar nu het zo storm loopt, wil ik er eerder iets mee doen. Hoe sneller ze aan de slag gaan om de gevoelde knelpunten op te lossen, des te be ter!" Plekken verdwenen Uit de tussentijdse balans blijkt dat 78 procent van de respondenten (255 mensen) ervaart dat er par keerplekken zijn verdwenen op plaatsen waar dat voor de vereiste minimale 3,5 meter vrije doorgang onnodig is. Maar liefst 80 procent vindt dat het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat alléén toeganke lijk zou moeten zijn voor bewoners van de binnenstad. Bezoekers zijn in dat geval aangewezen op een van de drie andere gratis terreinen aan de rand van het centrum. ,,Er zijn ook mensen die blij zijn Er zijn ook mensen die blij zijn met de nieuwe regels en lege straten met de nieuwe regels en lege stra ten. Maar dat is toch slechts een fractie van hoe de meeste anderen erover denken." Fontein verwacht dat herinrichting van P4 Hoofd poortstraat al iets zou kunnen hel pen. ,,De busvakken weg en meer ruimte voor vergunninghouders." De parkeerplaats in het 's Heer Lau- wendorp aan de andere kant van het Havenkanaal schiet z'n doel volgens hem voorbij. Te ver lopen voor veel mensen en als je er 's avonds achter komt dat j e niet in de buurt van het huis kan parkeren, moet je een heel eind omrijden om daar te komen. ,,Dat doet dus nie mand." Een bewonerspasje om de paal in de Zuidhavenpoort te laten zakken, zit er niet in, reageert wethouder Ankie Smit op die suggestie. Naar meer vergunningplaatsen op P4 wordt volgens haar, vooruitlopend op de evaluatie, al wel serieus geke ken. ,,Daarnaast bekijken we samen met de veiligheidsregio ook ofer in een aantal straten toch niet nog wat extra's kan qua parkeren." De wet houder hamert erop dat de maate- gel noodzakelijk was voor de eigen veiligheid van de inwoners in het centrum. ,,Dat is wat dit betreft onze primaire verantwoordelijk heid." Alle ervaringen worden ver zameld en in april besproken in de raad. De warme truiendag is een lande lijke actie van het Klimaatverbond Nederland tegen energieverspil- ling. Een goed initiatiefwaar ieder een op eenvoudige wijze een steen tje aan kan bijdragen, zegt Van der Vliet. Maar ze vestigt er de nadruk op dat het voor steeds meer gezin nen geen keuze maar pure nood zaak is, daartoe gedwongen door de 'torenhoge energieprijzen'. Half miljoen huishoudens In Nederland leven ruim een half miljoen huishoudens in energiear- moede. Dat betekent dat ze hoge energiekosten hebben en een laag inkomen. Hoeveel inwoners van Schouwen-Duiveland in die positie zitten, is onduidelijk. Maar wan- neer wordt uitgegaan van mensen met een bijstandsuitkering of in woners die gebruikmaken van een gemeentelijke minimaregeling, gaat het om een 'substantieel deel', aldus Van der Vliet. Huishoudens met een inkomen op of net boven het sociaal mini mum, krijgen zo'n 200 euro als compensatie van de rijksoverheid. De PvdA is er niet gerust op dat dit geld snel bij de huishoudens te rechtkomt. ,,Geen ingewikkelde aanvraagprocedures of wie eerst komt, eerst maalt", waarschuwt Van der Vliet bij voorbaat. Middelburg doet dit jaar niet mee aan de landelijke herdenking van de Geboorte van Nederland. De stad is immers niet in 1572 bevrijd van de Spaanse overheersing maar in 1574, verklaart het gemeentebestuur. En dus wordt de bevrijding ook twee jaar later herdacht. Dit jaar is het 450 jaar geleden dat de eerste vrije Statenvergadering plaatsvond in Dordrecht. Dat wordt gezien als de 'geboorte van Nederland'. Daar doet Middel burg toch ook wel aan mee?, vroeg de VVD onlangs aan het college van burgemeester en wethouders. ,,Nee", luidt nu het antwoord. Terwijl steden als Vlissingen en Den Briel al in 1572 door de Geuzen en Willem van Oranje werden bevrijd van de Spaanse overheersing, werd Middelburg pas twee jaar later ontzet. Andere delen van Zeeland volgden nog veel later. ,,In dat opzicht is het jaar 2024 voor de gemeente Mid delburg een belangrijk historisch jaar", concluderen B en W. - Maurits Sep WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 SD Marcel Modde Zierikzee - Rudolf Fontein ZIERIKZEE I 1*^ I llll A MVBBnl1 HA 1-trt/T T7 AtA /YrtA/l 1 N~N 1 At" T* Tl" 1 A/1 A V VN AAI4 V V rAV/lf 1 1 1 4-/YA/TA A VN Trt VN Wl De Schouwse PvdA grijpt de landelijke 'warme truiendag' aan om aandacht te vragen voor energiearmoede onder de inwo ners. Het is goed om vanuit mili eubewustzijn de verwarming een graadje lager te zetten", zegt lijsttrekker Corina van der Vliet-Hart. ,,Niks mis mee om die warme(re) trui aan te trek ken. Maar laat het wel een be wuste keuze zijn, niet een finan cieel noodzakelijke." - Marcel Modde MIDDELBURG Rudolf Fontein bij het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49