WEER EVEN THUIS w| 10 Regelmatig stapt Mattie van der Kleijn over de drempel van haar geboortehuis op de Ten Ankerweg 20 in Tholen. Hier groeide zij op, samen met haar zes jaar oudere verstandelijk beperkte broer Leen. Vader is inmiddels overleden. Moeder woont er nog steeds. Aan de rand van De Veste lijkt de tijd stil te staan. Ze voelt nog hoe ze 's winters op de punten van haar schaatsen de weg overstak, lacht Mattie van der Kleijn (57): ,,Ik kluunde door de sneeuw omlaag en deed zó mee met de ijspret." Ook ziet ze zich weer ravotten met vriendjes en buurkinderen in de brandgangetjes: tikkertje; verstop pertje; steltlopen. Ze struinden door de geurende houtloods van de plaat selijke timmerwerkplaats, klommen over balkenstapels tot alles ging glij den en ze werden weggejaagd. Om dat vader duivenmelker was en ze 's zomers thuisbleven, kreeg zij een abonnement voor het openlucht zwembad: ,,Een ontmoetingsplaats voor de jeugd. Dagen leefden wij daar. Als afwisseling doken we ook in de oesterputten, of in de jachthaven - we plonsden er onder de donkere pontons door. Er zat weinig ruimte tussen het water en het hout; ik heb een keer voor mijn leven moeten zwemmen toen een boot aanlegde en door het gewicht de vlonder omlaag zakte." Alles 'liemen' Vader werkte in Zeilmakerij Bing ham in Rucphen. Hij was zorgzaam en kon alles 'liemen', zoals hij dat noemde: gespleten springtouwhand vaten; kapotte rolschaatsriempjes; losse schoenzolen. Als aanvulling op haar zakgeld gaf hij haar altijd één gulden extra per week, en bleef daar mee doorgaan tot ze al jaren het huis uit was: ,,Aan het bedrag zag ik tel kens hoelang ik was weggebleven." Op vijftigjarige leeftijd werd hij we gens reuma afgekeurd: ,,De duiven waren gelukkig een bron van vreugde. Hij deed fanatiek aan wed strijden mee." Moeder was huisvrouw en maakte het thuis gezellig: ,,Toen ik klein was, zat ik na de lunch vaak bij haar op schoot en zongen we liedjes. Soms vergaten we de tijd en kwam ik daarna te laat op school." Ze winkel den met z'n drietjes in Bergen op Zoom, waar Leen en zij bij V&D stif ten of stripboeken mochten uitzoe ken. ,,Een hoogtepunt was de milks hake bij IJssalon Crusio. Ook gingen we met de trein naar Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam en Madame Tus- sauds in Amsterdam. Geweldige uit stapjes!" Elke avond liet moeder hen kiezen: afwassen, afdrogen of kastjes schoon maken. ,,Zo werkten we altijd mee, en nooit tegen onze zin. Terwijl we samen bezig waren galmden we ever- greens als 'Anna en Marietje, die gin gen naar de markt', en coupletten- lang over een ekster in een boom die niet kon kakken." Vette pieren Op de hoek van de Ten Ankerweg werden vette pieren verkocht. Vissers zetten zolang hun hengels tegen de gevel. Mattie herinnert zich dat haar broer meer dan eens triomfantelijk met zo'n mooi exemplaar thuis kwam: ,,Stralend riep hij: 'Gevon den!', en wilde niet vertellen waar. Het duurde even voor wij de eigenaar konden achterhalen." Hoewel Leen bepalend was voor haar jeugd, wist ze eigenlijk niet be ter dan dat hij anders was dan ande ren. Hij volgde buitengewoon lager S15? 'A ■«sa»»» .lijn»** onderwijs, was trouw supporter van de Tholense Boys en werkte later in een sociale werkplaats. Altijd gingen ze samen met de bus naar de tand arts. Ik was ladderzat, en hij begeleidde mij juist naar huis Het dynamische uitgaansleven in het centrum verkende hij als oudere broer eerder dan zij: ,,Discotheek 't Ankertje was in de wijde omgeving bekend. Ook in de twee kroegen, waaronder De Winnetou, kwam hij graag; hij haalde er de glazen op." De keer dat zij eens als chaperonne met hem mee moest, was zij degene die ladderzat werd en begeleidde hij haar naar huis. Wekenlang bokkenpootjes Hard werken en sparen leerde ze al jong. Na het bollen pellen en folders rondbrengen zat ze tijdens een va- kantiebaan wekenlang aan de bok- kenpootjeslijn bij Banketfabriek De Waal: ,,Ze kwamen vanuit een an dere ruimte op de lopende band naar me toe glijden. Ik had handschoen tjes aan en moest ze voorzichtig op lichten en snel in de verpakking doen." Veertien was ze, en ze weet nog goed hoe interessant ze het vond sa men met anderen onderdeel te zijn van een productieketen. In de kan tine hapte ze van haar boterhammen met kaas en verwonderde zich over de Marokkaanse medewerksters die alleen komkommer aten met wat zout. Ondanks haar onbezorgde jeugd en alle vrijheid die ze genoot, was ze een meisje met een groot verantwoorde lijkheidsgevoel: ,,Het is ook mijn val kuil - dat ik altijd eerst kijk naar wat voor een ander belangrijk is." Ze heeft het van geen vreemde, glim lacht ze. Vijftig jaar lang zorgden haar ouders voor Leen. Toen vader onge neeslijk ziek werd en zij inzag dat de situatie voor moeder te zwaar was, hakte zij met pijn in het hart voor ie dereen de knoop door en verhuisde haar broer naar een woon-zorgloca- tie. Staand voor haar geboortehuis kijkt ze om zich heen. Na omzwer vingen via Brabant, Middelburg en Vlissingen, waar ze samen met haar partner eigenaar was van een aantal kledingzaken, geniet ze van het leven op de boulevard, zegt ze: ,,Maar de laatste jaren realiseer ik me hoe mooi het hier eigenlijk is." ""■^TSfëssi WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO 'De laatste jaren realiseer ik me hoe mooi het hier is' Jacoline Vlaander Tholen Mattie van der Kleijn voor haar ge boortehuis aan de Ten Ankerweg 20 in Tho- len. Nu en als klein meisje met haar moe der en broer. foto's privé EN MARCELLE DAVIDSE nn - Mattie van der Kleijn Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42