JONG IN VLISSINGEN 'Mooi en vooral leesbaar schrijven' 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten ze op deze plek aan het woord. Vandaag: Doris Schillings (17) uit Vlissingen. ,,Ik probeer het liedje Sunflower van Rex Orange County in te stu deren op gitaar. Dat is knap lastig, want eigenlijk is piano mijn in strument. Maar het is echt een gi taarliedje en dat nummer is echt zo vet.'' ,,Ik moest en zou het leren spelen, op gitaar. Met die drive kun je alles leren, ik zoek op internet en pingel net zo lang tot het lukt." ,,Ja, ik ben nu bezig met een docu mentaire als profielwerkstuk voor school. Ik heb mezelf van alles ge leerd door te experimenteren.'' ,,Filmen, interviewen, animaties maken en die in mijn film monte ren. De eerste versie is al af, die duurt gemonteerd en wel drie kwartier.'' ,,Het is een profielwerkstuk voor mijn havo-eindexamen en het on derwerp is genderinclusiviteit. Ik heb zelf veel onderzoek gedaan en interessante mensen geïnter viewd. Voor lang niet iedereen matcht hun sekse, met hoe ze zich voelen, dus met hun gender.'' ,,Het zou mooi zijn als de maat schappij veel meer openstaat voor alle gendervormen die er zijn en niet iedereen in een hokje pro beert te duwen." Bijbaantje: bij een super markt in Paauwenburg ,,Ik werd verliefd op een non-bi nair persoon en dat zette mij ook aan het denken. Past mijn eigen sekse, vrouw, wel bij mijn gender? Ik las veel over dit onderwerp en dacht na. Ik ben non-binair, ont dekte ik. Voel me noch man, noch vrouw.'' ,,Toen we verliefd waren, noem den we elkaar 'joyfriend', dus niet boyfriend of girlfriend, niet man nelijk of vrouwelijk. De verliefd heid ging over, maar het heeft me wel de ogen geopend. Er is een heel gender-rijkdom en ik kan zijn wie ik ben.'' ,,Het heeft ook invloed op de taal. Als non-binair persoon heb ik liever niet dat je spreekt over 'zij' als je praat over mij, gebruik liever het neutrale woord 'hen'. Het is misschien even wennen, maar het is wel inclusiever en past bij hoe ik me voel. Ik wil ook verder met dit onderwerp gender, op de Hoge school voor de Kunsten in Utrecht." ,,Ik hoop het, ik moet eerst door het toelatingsexamen heen en een hele portfolio inleveren. De selec tie is streng. De HKU laat maar één op de tien kandidaten toe, hoorde ik, dus dat is heel spannend.'' ,,Mijn documentaire ga ik ook in sturen. Ik wil in de audiovisuele richting verder en mooie dingen maken die mensen echt aan het denken zetten. Een film maken en dan mijn naam in de aftiteling zien, dat lijkt me zo vet!" „Vlissingen was wel heel rustig, een beetje saai zelfs, maar ik heb hier een fijne jeugd gehad. De zee heel dichtbij hebben, vind ik ont zettend fijn. ,,Ik verheug me nu op Utrecht. Ik denk dat een heel grote Rand stad-stad niet bij me past. Maar steden als Utrecht of Nijmegen, dat lijkt me wel wat.'' ,,Ik zie wel waar ik terechtkom. Maar ik zie mezelf niet zo snel weer in een uithoek gaan wonen, zoals Vlissingen." Schrijven. We leren het op school en we verleren het dankzij onze computers, ta blets en smartphones. ,,Ik wil graag mijn kleindochter weer le ren mooi en vooral leesbaar te schrijven", zegt Robert Asselman uit Kloosterzande. ,,Bij mooi schrijven hoort de kunst van de kalligrafie." Het woord 'kalligrafie' komt uit het Grieks en is een samenstelling van de woorden 'mooi' en 'schrij ven'. Vooral monniken bekwaam den zich in deze kunst. Na de ont dekking van de boekdrukkunst werd dit minder belangrijk. Toch zijn er nog steeds bepaalde beroe pen afhankelijk van geschreven aktes of diploma's. Lezers helpen lezers ,,Ik ben op zoek naar het juiste papier, de inkt en de pennen", ver telt Asselman in een oproep in de rubriek 'Lezer helpen Lezers'. ,,Verder wil ik graag weten of er mensen zijn die een cursus willen geven. Die zijn er wel in Middel burg en Vlissingen. Dan wordt het voor een Zeeuws-Vlaming een dure hobby met steeds reizen door de tunnel. Reacties heb ik al snel gehad. Materiaal werd aangeboden en door mij opgehaald en de regio. Ik kan aan de slag, maar moet nog steeds veel leren om het te kunnen doorgeven. Ik leer dit het liefst niet uit een boekje. Wat is er nu mooier dan een handgeschreven uitnodi ging, menu, naamkaartje of di ploma? Op de pc staan tal van let tertypes, maar dit is dan toch maar surrogaat." Er kan dus al gekalligrafeerd worden, maar een grote wens is het vinden van een (vrijwilliger) die aan een aantal liefhebbers les wil geven. ,,Aan oudere, maar vooral ook jongere. Met het juiste materiaal en geduld kunnen ze dan iets fraais en vooral unieks maken." GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 'Een film maken en mijn naam op de aftiteling lijkt me zo vet!' Arie Westeneng Vlissingen Wat ben je vandaag aan het doen? Dat is hoe je vaker werkt, iets le ren door te proberen? Waarom is dat belangrijk voor jou? Wie: Doris Schillings Woont in: Vlissingen Geboren: 17 december 2004 in Vlissingen Woont met: Doris woont met moeder Marjo Schillings, va der Otto Harms en broers Roemer en Casper. Doris' broer Felix is al het huis uit. Huisdier: Jazz, een Shiht- zu-hondje School: examenjaar havo op Nehalennia Hobby's Films maken, teke nen, schilderen, pianospelen Verliefd: nee Je gaat na de havo naar de Kunst academie? Je wilt later ooit wel weer in Zeel- and wonen? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter die oproepjes? Van daag: Robert Asselman uit Kloosterzande die zocht naar materialen voor kalli grafie. - Wilma Valk Doris Schillings: ,,Het liefst zou ik mijn slaapkamer in Vlissingen oppakken en meenemen naar een studentenhuis in Utrecht." foto lex de meester Robert Asselman: ,,Ik wil graag mijn kleindochter weer leren mooi en vooral leesbaar te schrijven.'' foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41