Extra metingen op PFAS bij zwemwaterlocaties Herstelt de merelstand van het usuzu-virus? c Molens dreigen uit landschap te verdwijnen m Actie 8 WATERWET MIDDELBURG In overleg met andere waterbeheer ders wees het dagelijks provincie bestuur voor dit jaar 55 zwemwa terlocaties aan: plekken waar veilig kan worden gezwommen, omdat de waterkwaliteit regelmatig wordt gecontroleerd. Het is niet verboden op andere plekken te zwemmen, maar dat wordt wel afgeraden. Kanker of leverfalen Zestien van de aangewezen plek ken liggen in of vlakbij de Wester- schelde en het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Inmiddels is duidelijk dat daar veel PFAS in het water zitten, stoffen die op termijn onder meer kanker of leverfalen kunnen ver oorzaken. Tijdens het zwemsei- zoen gaat Rijkswaterstaat daarop extra metingen uitvoeren, bij Perk- polder, Baarland en Vlissingen. De lijst met locaties ligt de ko mende zes weken ter inzage, onder meer via de site van de provincie. Gedeputeerde Dick van der Velde: ,,We moeten goed in beeld houden dat de kwaliteit van het water daar goed is." KENNISGEVING Geen dorpsbeeld zo mooi als met een molen erin. Maar zo vanzelfsprekend zijn ze meer. De eerste sluitingen liggen op de loer. Zelfs in Zeeland. Op zich, zegt Michel Dellebeke van het Gilde van Vrijwillige Molenaars, was er niet vaak zo veel animo voor de opleiding tot molenaar. ,,We hebben er nu twaalf in opleiding. Dat is veel. Er zit een stijgende lijn in. Pro bleem is dat de huidige mole naars zo oud zijn, dat er meer af vallen dan erbij komen." Geen molenaar betekent stil stand voor de molens. ,,In Zuid-Beveland is de situatie nij pend, in Zeeuws-Vlaanderen ook wel. Maar het ergste is Tholen er aan toe. Als je daar vroeger een rondje eiland deed, zag je ver schillende molens draaien. Dat is niet meer. En dat beginnen we op meer plaatsen te zien. Er zijn poultjes van molenaars op meer dere molens, met als gevolg dat ze steeds minder draaien." De molen van Sint Philipsland draait al helemaal niet meer, en ook op Schouwen staat er eentje stil. Dat is slecht voor de molens, vertelt Dellebeke. ,,Als een molen NATUURJOURNAAL Vorige week was de nationale tuinvogeltelling. Dat is inmiddels een waardevolle traditie die ook mooie resultaten oplevert. Zo werd geconstateerd dat de merelstand zich een klein beetje lijkt te herstellen van de klap van het usuzu-virus dat in 2016 om zich heen greep. Maar we zijn er nog lang niet en of de stand zover herstelt dat weer, zoals tien jaar geleden in negen van de tien tuinen de merel ge scoord wordt, is lang niet zeker. De vogelstand gaat achteruit en het stiekeme daarbij is dat juist alge mene soorten vaak de hardste klappen krijgen. Zo laat in onze tuin de zanglijs ter dit jaar verstek gaan. Als je er niet speciaal op let merk je dat nauwelijks, want binnen gehoor afstand zit er ergens in de buurt nog wel een zingend exemplaar. Maar hoe lang dat nog duurt? Er zijn al veel te veel soorten vrijwel ongemerkt van het toneel verdwe nen. Huismussen zien we hele maal nooit en de zomertortel en de grote lijster die in 2014 nog rond ons huis broedden, zijn niet alleen hier, maar ook in de wijde omgeving totaal verdwenen. Nestgelegenheid Maar de achteruitgang voltrekt zich sluipend. Juist activiteiten als de nationale tuinvogeltelling kun- nen ons bewust maken van de subtiele, maar voortdurende verarming van onze leefomge ving. Het signaleren daarvan kan aanleiding zijn om maatre gelen te nemen. Zo zijn er suc cesvolle acties geweest om bij voorbeeld de ooievaar, de ker kuil en de torenvalk vooruit te helpen. Het is niet toevallig dat het in alle drie de voorbeelden vooral ging om nestgelegen heid. Dat is bij de genoemde soorten ook nog eens niet al te ingewikkeld. Maar hoe moet je bijvoor beeld een merel helpen om de gevolgen van een exotische ziekte te boven te komen? Bij merels is geen sprake van ge brek aan nestgelegenheid of voedseltekort. Maar er zijn al zo veel algemene vogels verdwe nen, dat het te makkelijk is om er vanuit te gaan dat het vanzelf wel weer goed komt. Tot slot.eerlijk is eerlijk; het gaat ook weleens andersom. Honderdvijftig jaar geleden was de merel een schuwe bosvogel die zich zelden of nooit in de menselijke omgeving ver toonde. regelmatig draait, moet je ze eens in de dertig tot vijftig jaar restau reren. Maar als een molen weinig draait, moet dat veel vaker. Veel molens zijn aan groot onderhoud toe, maar daar is geen geld voor." Iedereen denkt dat voor mo lens goed wordt gezorgd, stelt Dellebeke. Het tegendeel is waar. ,,Zeker als ze particulier bezit zijn, of van een stichting. Zoveel leveren molens niet op. Vroeger betaalden provincies standaard mee, maar dat is verleden tijd. Al met al gaat de lol er zo een beetje van af. Doodzonde, want het is zo'n ontzettend leuke hobby. En ze zijn zo mooi, die molens." WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO Jaar in jaar uit was het aanwij zen van zwemwaterlocaties in Zeeland routine, maar niet meer sinds bekend is hoeveel PFAS er in de Westerschelde zit. Baarland. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Ernst Jan Rozendaal Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat De minister van Infrastructuur en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Bij besluit van 7 februari 2022 is aan het Vlaams gewest, departement Mobiliteit en Openbare werken te Antwerpen vergunning ingevolge de Waterwet verleend voor het voortzetten van het baggeronderhoud van de vaargeul van de Westerschelde. Dit behelst het storten/verspreiden van in totaal 81,9 miljoen 013 baggerspecie (11,7 miljoen 013 per jaar) in de Westerschelde, voor een periode van 7 jaar. De voorschriften van de vergunning zijn niet gewijzigd ten opzichte van de ontwerpvergunning. Terinzagelegging Vanaf io februari 2022 toten met 23 maart 2022 wordteen ieder die dat wenst in de gelegenheid gesteld de aanvraag, het besluit en andere van belang zijnde stukken in te zien. Daartoe bestaan de volgende mogelijkheden: 1. Op verzoek kan Rijkswaterstaat u destukken pere-mail toezenden. Uw verzoek kunt u per e-mail sturen aan ZD-vergunningen@rws.nl. Daarnaast bestaat de mogelijkheid, op voorafgaande afspraak, de stukken te komen inzien op het kantoor van Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg. Hiervoor kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de afdeling Vergunningverlening, telefoon: 088-7974600. 2. De stukken liggen gedurende de openingstijden ter inzage bij de publieksbalies van de gemeenten Vlissingen, Sluis, Borsele, Terneuzen, Kapelle, Reimerswaal en Hulst. Beroep en voorlopige voorziening Tegen het besluit kan tot en met 23 maart 2022 beroep worden ingesteld door belanghebbenden en niet-belanghebbenden die tijdig een zienswijze kenbaar hebben gemaakt of redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijze te hebben ingediend. Het gemotiveerde beroepschrift dient te worden gezonden aan de rechtbank in het gebied waar u woont. Indien u niet zelf, maar namens een bedrijf of organisatie een beroepschrift indient dan kunt u het beroepschrift sturen naar de rechtbank in het gebied waar het bedrijf of de organisatie is ingeschreven. Op grond van artikel 6:16 van de Algemene wet bestuursrecht schorst het beroep de werking van dit besluit niet. Gelet hierop kan, indien tegen dit besluit beroep wordt ingesteld, gedurende de beroepstermijn tevens een verzoek om een voorlopige voorziening worden ingediend bij de Voorzieningenrechtervan de rechtbank in het gebied waar u woont. Inlichtingen Voor nadere inlichtingen kan men zich telefonisch wenden tot de afdeling Vergunningverlening: 088-7974600. DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, hoofd Vergunningverlening Rijkswaterstaat Zee en Delta M.P. Ardon MSc MCPm 'De lol gaat eraf voor Zeeuwse molenaars' Wendy Wagenmakers Tholen Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Een merel - Chiel Jacobusse G Lennart van der Torren bij molen d'Arke in Oostkapelle PRIVÉFOTO Om aandacht te vragen voor het ambacht van molenaars, en het nijpende tekort daar aan, voeren molenaars in het hele land actie. Zij willen op zaterdag 9 april alle draai- vaardige molens minstens een uur laten draaien. Dat zijn er 1200, waaronder 87 in Zeeland. Eén van de molens die mee doet, is d'Arke in Oostkapelle. ,,Wij hebben geluk met een team van molenaars, met zelfs twee in opleiding", zegt molenaar Lennart van der Torren, ,,Dat is uitzonderlijk: het vak is uitstervend. Je moet er toch niet aan denken dat molens uit het landschap verdwijnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40