H Rozen kopen voor Valentijn? Wees er snel bij en schrik niet Voor sportwedstrijd of sollicitatiegesprek geldt: bereid je optimaal voor 3 terugkeren naar wat je moet doen: uitvoeren wat je hebt getraind.'' Buiten de sport is het niet anders, zegt Van Ype- ren. Een sollicitatie is geen gewone ontmoeting. Bereid je voor. ,,Denk scenario's uit: welke vragen kunnen ze me stellen? Juist ook die waar je bang voor bent. Dan heb je die antwoorden in laatjes in je hoofd. En die kun je opentrekken op het moment dat het moet. Net als met Max Verstappen. Denk je dat hij intuïtief de juiste keuze maakt? Nee, dat heeft hij tig keer geoefend! Hij heeft alle scenario's doorgenomen: in die situatie is dat de beste optie, en dat doet hij dan ook.'' Maar die beruchte strafschoppen van Frank de Boer dan? De dag voor de halve finale tegen Italië op het EK van 2000 had hij er wel tachtig geoe fend, vertelde hij later. Toch miste hij er twee. De druk die je tijdens de wedstrijd ervaart, is niet na te boot sen, was zijn conclusie. ,,Het vreemde is dat je dat nooit hoort over piloten. Van hen ver wachten we toch echt dat ze trainen in simulaties waar ze het lot van honderden mensen in handen heb ben'', zegt Ger Post, docent neurowe tenschappen aan de Universiteit van Melbourne en auteur van het boek Stalen zenuwen. ,,Uit onderzoek blijkt dat je niet de omstandigheden van het moment precies hoeft na te boot sen. Maar door het jezelf moeilijk te maken in de training - bijvoorbeeld je presentatie voor een klein publiek te oefenen - kun je er wel voor zor gen dat je leert presteren mét die extra druk.'' En die strafschoppen? Guus Hiddink liet ze als coach van Zuid-Korea ook oefenen. Maar dan mét publiek. Ireen Wüst kan als geen ander 'pieken'. Presteren op het moment dat het moet. Kunnen gewone mensen dat ook leren? „Maak het jezelf eens extra moeilijk in de training.'' dat gebeurt best vaak. Bij sporters, die net in de finale geen goede wedstrijd spelen, maar ook bij rijexamenkandi daten, die bij de eerste kruising in eens gaan twijfelen. Daar zijn tal van redenen voor, die mentale begelei ders van topsporters allemaal rang schikken onder één term: afleiding. Bijzondere wedstrijd „Afleiding is er altijd", zegt Van Yperen. Denk aan de verwachtin gen. De angst om te verliezen. Of juist het besef datje kuntwin- nen, net voordat je die laatste bocht door moet. Of de drang om iets extra's te doen, waarop je niet hebt getraind. „Dan ga je extra de mist in." Wegdrukken van die ge- Denk je dat Verstappen intuïtief de juiste keuze maakt? Nee, dat heeft hij tig keer geoefend! dachten helpt niet. ,,Je hoort olympi- ers wel eens zeggen: het is maar een gewone wedstrijd. Maar het gevaar daarvan is, dat als je dan eenmaal de baan opkomt, je wordt overmand. Want het is geen gewone wedstrijd. Dus je kunt die gedachte beter toela ten. Het is een bijzondere wedstrijd, klaar. En dan weer zo snel mogelijk Of het nu voor een eerste marathon is, een be langrijke presentatie of een lastig examen - er zijn momenten dat we boven onszelf willen uitstijgen. Zoals Ireen Wüst dat kan. „Boven jezelf uitstijgen is een onhaalbaar doel", zegt Nico W. van Ype ren. „Als je dat nastreeft, zet je jezelf onnodig onder druk. Het gaatje echt niet lukken om op een magische wijze beter te presteren dan je kunt. Dat doet Ireen ook niet. Wat wél kan, en wat zij héél goed kan, is het maximale uit jezelf halen." Van Yperen is hoogleraar sportpsy chologie in Groningen. Hij wijst met een maar even op een groot verschil met het 'gewone' leven: topsporters moeten hun prestaties leveren voor een groot publiek. Zij kunnen dus ook falen voor een groot publiek. En dat voor de camera moeten uitleggen. Dat is toch anders dan een sollicita tiegesprek in een kamertje tegenover twee mannen in pak. Maar verder werkt veel hetzelfde. ,,Het gaat erom je echt optimaal voor te bereiden en vervolgens, op het moment dat het ertoe doet, het pres- tatieverlies zoveel mogelijk te beper ken.'' Het verlies inderdaad. Een mens kan niet beter presteren dan wat in 'm zit, maar wel slechter. En Valentijn is misschien wel de belang rijkste feestdag voor bloemisten en bloementelers. Vooral rode rozen zijn een hit op die dag. Maar dit jaar is an ders dan anders, vanwege hoge prij zen en beperkte beschikbaarheid. ,,Normaal kost een rode roos met lange steel 1,95 euro. Met Valentijn is dat 3,50 euro. Maar dit jaar kosten ze 5 euro'', zegt Edwin van Arkel, direc teur van bloemenbezorgservice Top- bloemen.nl. ,,De vanafprijs voor een Valentijnsboeket is 15,95 euro.'' Niet alleen rozen zijn schaars en duur. Het totale aanbod van bloemen blijft achter. Ook chrysanten en tul pen bijvoorbeeld zijn er minder. Daar zijn verschillende redenen voor. Een belangrijke is de hoge gas- prijs. Sommige telers slaan een teelt over, uit vrees niet uit de kosten te komen. Anderen zetten de tempera tuur lager. ,,Dat scheelt kosten, maar zorgt er ook voor dat de bloemen minder groot worden en de stelen minder lang'', zegt een woordvoerder van Royal FloraHolland, de grote bloemenveiling. ,,Zeker rozen en chrysanten hebben veel warmte en licht nodig.'' Niet alleen uit Nederland is het aanbod beperkt. Ook uit het buiten land, met name Kenia, worden min der bloemen ingevlogen. ,,Dat heeft te maken met de beperkte lucht vrachtcapaciteit'', aldus de woord voerder. Dat treft opnieuw de roos het hardst. Een kwart van de Keni- aanse bloemen zijn rozen. De telers die wel kunnen leveren, zijn nu spekkoper. De prijzen zijn opperbest. In januari was de rozen- prijs 18 procent hoger dan een jaar eerder. Dat is flink boven de inflatie. En de verwachting is dat de prijzen goed blijven. Niet alleen voor telers is Valentijn een belangrijke dag, ook voor de bloemisten is het topdrukte. En niet alleen in Nederland. De vraag naar bloemen blijft dit jaar groot, ziet Van Arkel. Maar dit jaar is het wel spannend voor de C Telers slaan een teelt over, uit vrees niet uit de kosten te komen bloemisten. Aan de ene kant is er de vraag of er voldoende bloemen te krijgen zijn. Aan de andere kant is het een personeelsprobleem. ,,Door corona is het moeilijk personeel te krijgen.'' Dat is normaal gesproken ook al lastig. ,,Het is een dag dat va der, moeder, ooms en tantes worden ingeschakeld. Maar nu veel mensen besmet zijn of in quarantaine zitten is het een nog groter probleem'', weet Van Arkel. De kans neemt toe dat bloemis ten nee moeten verkopen aan klanten. Dat is zuur, omdat de omzet op Valentijnsdag tot wel tien keer zo groot is als op een normale dag. GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 Wat olympisch kampioen Ireen Wüst héél goed kan, zegt de sportpsycho- loog, is het maximale uit zichzelf halen. FOTO'S PIM RAS Zo piek je op het juiste moment Hans Nijenhuis - Nico van Yperen, sportpsycholoog Groningen ALMERE Het Valentijnsboeketje wordt dit jaar duur betaald. Als er al een boeket te bemachtigen valt. - Peet Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3