H Verkiezingsdebat over plannen met het Nollebos 7 c Tijdens storm Corrie sloegen tientallen planken van het plankier los vanaf het einde van deze steiger over de Noordzee willen staren. Hij is niet veilig meer. Maar tot schrik van secretaris Jan Kaland van de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle is het plankier sinds de storm Corrie van 4 februari er nog slechter aan toe. ,,Het Grööt 'Oöd is dringend aan groot onder houd toe maar blijkbaar heeft dat geen prioriteit bij het waterschap." Tijdens die storm sloegen tiental len planken van het plankier los waardoor het laatste deel alleen bestaat uit een skelet. Arjan Goossen van het water schap Scheldestromen weet van het probleem. Hij geeft aan dat het waterschap in overleg met de Stichting Cultuurbehoud Westka- pelle een plan wil opstellen voor het herstel. Wanneer? Dat kan hij op dit moment nog niet aangeven. ,,Dit is niet even een timmerman bellen en vragen om een paar planken vast te zetten. Dit moet goed gebeuren." Maar hij verzekert wel dat het waterschap het niet op zijn beloop laat. ,,We pakken het op." Zuiderhoofd Het Grööt 'Oöd oftewel het Zui- derhoofd is al meer dan een eeuw onlosmakelijk met Westkapelle verbonden. Het is een paalhoofd met een loopplankier zodat in goede tijden belangstellenden zo'n tientallen meters boven de zee kunnen lopen. Het is ook een geliefde plek bij de inwoners en toeristen om te vissen, af te spre- ken, foto's te maken en natuurlijk om vanaf te springen en te zwem men. Jan Kaland herinnert zich nog goed dat ruim tien jaar geleden bij het Grööt 'Oöd ook een bordje 'Verboden te betreden' stond om dat ook toen het onderhoud veel te wensen overliet. De gemeente Veere vond destijds dat het onder houd voor rekening van het water schap was. Het waterschap vond echter dat het paalhoofd voor het beschermen van de zeewering geen betekenis meer had en wilde daarom geen onderhoud plegen. Daarop zocht in 2010 Westkapelle- naar Jaap Peene de publiciteit door zelf wat onderhoudswerkzaamhe den te verrichten. Nadat ook de Gaaischieters op satirische wijze de spot dreven met het gebrek aan daadkracht bij de overheden be- Dit is niet even een timmerman bellen en vragen om een paar planken vast te zetten sloten gemeente en waterschap toch maar in actie te komen. De gemeente liet de herstelwerk zaamheden uitvoeren en droeg vervolgens het beheer en onder houd over aan het waterschap. Oud-timmerman en inwoner van Westkapelle Jan de Jonge vindt het wel opvallend dat zo snel een deel van het Grööt 'Oöd niet meer mag worden betreden. ,,Dat herstel van destijds is blijkbaar toch niet helemaal goed uitge voerd", zegt hij met gevoel voor understatement. Hij is blij dat het waterschap in overleg met de stichting een plan voor herstel gaat opstellen. En hij raadt aan daar de tijd voor te nemen. ,,Laat het geen haastwerk worden. Het moet niet perse voor het toeristen seizoen klaar zijn. Het is beter het ditmaal goed te doen zodat we ja renlang verzekerd zijn van een Grööt 'Oöd dat we helemaal kun nen betreden." Het Grööt 'Oöd in de huidige vorm is gebouwd in 1906/1907 en heeft in de loop van de jaren al een aantal renovaties ondergaan. Hij werd ook gebruikt als aanlegstei ger voor het lossen van materiaal voor de dijk en om loodsen aan de wal te brengen. l maandenlang is een deel van het Grööt 'Oöd bij Westkapelle niet toegankelijk voor mensen die Het Groot 'Ööd is er slecht aan toe. Zeker na de storm Corrie toen een deel van het plankier verdween. Maar het waterschap wil het gaan herstellen. Twee van de belangrijkste vragen waarop Ons Nollebos antwoorden wil van aan de gemeenteraadsver kiezingen deelnemende partijen. Stichting Behoud en Beheer Nolle- bos/Westduinpark, de officiële naam van Ons Nollebos, houdt een verkiezingsdebat op vrijdag 18 fe bruari in CineCity. Ons Nollebos verwacht, ook met coronamaatre gelen, zeker honderd mensen in de bioscoop te kunnen ontvangen. Ons Nollebos wil vóór de verkie zingen graag weten waar partijen op inzetten bij de toekomstige in richting van het Nollebos en het Westduinpark. Het streefbeeld en de grenzen voor bebouwing zijn weliswaar aangegeven, maar het plan is - zeker met aanpassingen van het bestemmingsplan - nog geen garantie dat het door velen ge liefde recreatiebos zijn aantrekke lijkheden houdt, laat staan uit breidt. Geen hotels Voorzitter Frans de Reeper laat we ten dat de lijsttrekkers in elk geval wordt gevraagd wat er van hun par tijen mag worden gebouwd in het bos, of ze (nieuwe), brede wandel en fietspaden willen aanleggen en hoe ze het onderhoud willen aan pakken. De stichting verzet zich niet tegen nieuwbouw van de be staande bedrijven Thermen Beauty Zeeland(de 'sauna') en de Kanovijver. Maar Ons Nollebos is wel fel ge kant tegen hotels en meer huisjes in het bos. Het idee om bij de kruising van de Burgemeester Van Woelde- renlaan met de Sloelaan een weg het park in te leggen, vindt de stich ting onzalig en het achterstallig on derhoud aan zowel de infrastruc tuur als de natuur in park en bos is veel Vlissingers al jaren een doorn in het oog, somt De Reeper op. C Ook Ons Nollebos heeft de indruk dat de bevolking wel wordt gehoord, maar dat niet naar de Vlissingers wordt geluisterd De voorzitter van Ons Nollebos wil nog niet zover gaan als Collec tief Groot Lammerenburg dat het Vlissingse college in een brief be schuldigt het protest van de buurt te 'misbruiken door het neer te zet ten als participatie van en overleg met omwonenden'. Maar ook Ons Nollebos heeft niet zelden de in druk dat de bevolking wel wordt gehoord, maar dat niet naar de Vlis- singers wordt geluisterd. Een do zijn lijsttrekkers mag volgende week vrijdag het tegendeel bewij zen. De lijsttrekker van de SP is ver hinderd en Forum voor Democratie heeft zich als nieuweling nog nim mer over het Nollebos uitgespro ken, verduidelijkt De Reeper. Mensen die het debat willen be zoeken en/of mee willen met een aan het debat voorafgaande wande ling door het Nollebos kunnen dat via de site onsnollebos.nl laten we ten. WA WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 Opknapbeurt Groot 'Óöd kan niet verder het Grööt 'Oöd op. ,,Dat herstel van destijds is biijkbaar toch niet helemaal goed uitge Oud-timmerman Jan de Jonge voerd." foto dirk-jan gjeltema - Arjan Goossen, waterschap Emile Calon Westkapelle VLISSINGEN/VERKIEZINGEN 2022 Hoe zien het Nollebos en het Westduinpark er straks uit en wanneer begint de gemeente Vlissingen met structureel on derhoud aan het natuurgebied aan de rand van de stad? - René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39