Middelburg herdenkt afwerpen Spaanse juk twee jaar later 6 c Veere start proef om klimaatdoelen2030en2050te halen parkeerterreinen en meer windmolens op Neeltje Jans moeten ervoor zorgen dat binnen de gemeente Veere meer schone energie wordt opgewekt. Het overkappen van enkele grote parkeerterreinen met zonnepane len moet binnen enkele jaren als proef gerealiseerd zijn. De wethou ders Adri Roelse (DTV) en Pieter Wisse (CDA) geven aan dat het daar niet bij blijft, als de gemeente raad binnenkort akkoord gaat met het energieplan voor de komende jaren. Ze willen ook dat er op Neel- tje Jans nog enkele grote windmo lens geplaatst worden. En ook is er volgens hen ruimte om op Walche ren, binnen de Veerse grenzen hier en daar een paar kleine windmo lens te plaatsen met een tiphoogte van maximaal 21 meter. Ze benadrukken wel dat dat al leen onder speciale voorwaarden kan en als het landschap niet wordt aangetast. Wisse: ,,Dat geldt ook voor de overkapte parkeerterrei nen." Hij wijst erop dat uit alle ge sprekken met inwoners blijkt dat ze behoud van het landschap heel be langrijk vinden. Schone energie De gemeente Veere wil de ko mende jaren heel wat bereiken als het gaat om het duurzaam opwek ken van energie en minder CO2 uit stoten. In 2030 moet die uitstoot met 49 procent zijn teruggedron gen ten opzichte van 1990. En in 2050 moet dat zelfs met 95 procent zijn verminderd. Veere wil dan ook fors inzetten op het winnen van schone energie. Ook de inwoners willen dat, zo merkt ambtenaar Mark Minderhoud maar al te goed. Hij vertelt dat hij de afgelopen maand wel vijftien maal gebeld is door inwoners, bedrijven en dorps raden die vragen wat er allemaal mogelijk is op dat terrein. ,,Er is echt een grote bereidheid om om te schakelen." Parkeerterreinen Op het gebied van zonneparken op land maakte het Veerse college vo rige maand al duidelijk dat dat on der speciale voorwaarden mogelijk is. Het college ziet inmiddels in dat alle initiatieven afwijzen niet de manier is om de doelen van 2030 en 2050 te halen. Vandaar dat nu on derzocht wordt of grote parkeerter reinen zijn te overkappen met zon nepanelen. Daaruit zal blijken dat niet elk parkeerterrein geschikt is. Wisse: ,,Ze moeten niet alleen gun stig liggen. Ook de afvoer van ener gie via het netwerk moet mogelijk zijn." Daarom willen ze kijken of zoiets te doen is samen met bij voorbeeld een hotel ofcamping zo dat ook die profijt hebben van de Eén grote turbine levert meer energie op dan driehonderd kleintjes opgewekte energie. Veere heeft al contact gezocht met de gemeente Bloemendaal waar al meerdere par keerterreinen zijn overkapt met zonnepanelen. Uit die gesprekken blijkt dat er in Veere veel mogelijk is. Kleine windmolens Op Neeltje Jans staat nu een hele reeks grote turbines die wind om zetten in energie. Volgens het be stemmingsplan kunnen daar geen nieuwe windmolens meer worden geplaatst. Roelse: ,,We willen laten uitzoeken of er toch meer kunnen komen. Want een grote turbine le vert meer energie dan driehonderd kleintjes." Maar ondanks deze op merking lijkt het verbod op het plaatsen van kleine windmolens in de gemeente te sneuvelen. Een on afhankelijk bureau adviseert om onder speciale voorwaarden bij be drijven kleine molens met een maximale tiphoogte van 21 meter toe te staan. Het adviseert ook die molens een schutkleur te geven en er maximaal twee per locatie toe te staan. De beide wethouders zien deze plannen als een mooie opstap naar een duurzamer Veere. Maar Wisse benadrukt nogmaals dat zuinig omspringen met het landschap heel belangrijk blijft. Dit jaar is het 450 jaar geleden dat de eerste vrije Statenvergadering plaatsvond in Dordrecht. Dat wordt gezien als de 'geboorte van Neder land'. Daar doet Middelburg toch ook wel aan mee?, vroeg de VVD onlangs aan het college van burge meester en wethouders. ,,Nee", luidt nu het antwoord. Maar daar zijn goede redenen voor, vinden B en W. Voor Middelburg is niet 1572 het belangrijkste jaar, maar 1574, legt het gemeenbestuur uit. Terwijl ste den als Vlissingen en Den Briel al in 1572 door de Geuzen en Willem van Oranje werden bevrijd van de Spaanse overheersing, werd Mid delburg pas twee jaar later ontzet. Arnemuiden is wel in 1572 bevrijd, maar kreeg pas in 1574 stadsrechten. Het juiste moment ,,In dat opzicht is het jaar 2024 voor de gemeente Middelburg een be langrijk historisch jaar", conclude ren B en W. Die zetten daarom in op 'lokale activiteiten in 2024'. ,,Zo staan wij op het juiste (lokale) mo ment stil bij de verbinding tussen onze historische wortels en de nog altijd actuele thema's." 700-jarig bestaan Bovendien viert Zeeland volgend jaar, in 2023, het 700-jarig bestaan. Voor die herdenking is Middelburg door de provincie gevraagd om mee te denken over een 'kruisbestui ving tussen bestaande evenemen ten en festiviteiten'. Ook dat biedt volgens B en W voldoende kansen om 'stil te staan bij de verbinding van onze cultuur-historische wor tels en heden en toekomst van Mid delburg.' - Maurits Sep Een heraut te paard overhandigde in 2017 een document met de stadsrechten voor Arnemuiden aan voorzitter Leen Schouls van het Museum Arnemuiden. foto lex de meester Met zonnepanelen overkapte WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 WA Windmolens op Neeltje Jans, de gemeente Veere wil er graag nog meer op het voormalige werkeiland. foto melita lanting Emile Calon Domburg - Adri Roelse, wethouder gemeente Veere MIDDELBURG Middelburg doet dit jaar niet mee aan de landelijke herden king van de Geboorte van Ne derland. De stad is immers niet in 1572 bevrijd van de Spaanse overheersing maar in 1574, ver klaart het gemeentebestuur. En dus wordt de bevrijding ook twee jaar later herdacht. r 1 1 1 Zonnepanelen boven parkings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38