Alle regels nu loslaten is riskant' Op de valreep nieuwe vergunning voor baggeren 5 JUWELIER MINDERHOUD ■p Carnaval we er misschien gauw vanaf", hoopt bijvoorbeeld Rinus Oosdijk. ,,Je kunt het wel beu zijn, maar we doen het niet voor niets", vindt Anja ('geen achternaam'). ,,Ik denk niet dat ze het doen om ons te pes ten. Dus als iets wordt gevraagd, dan doe ik dat. Buiten de eigen kring in elk geval. Qua bezoek ga ik de regels wel eens te buiten. Daar ben ik eerlijk in." Buschauffeur Jan Quaak, die net inkopen heeft gedaan bij de Lidl in de Goese Pol der, volgt doorgaans eveneens net- jes alle regels. ,,Ook als het gaat over bezoek en afstand houden. Maar daarnaast ben ik buschauffeur. Dat is een beetje dubbel, want ik heb re gelmatig zestig man in mijn bus. Waar zijn dan de regels? Ik kan toch moeilijk tegen mensen zeggen: jul lie mogen niet mee." Vrijdag verloopt de natuur vergunning baggerwerk in de Westerschelde én valt het besluit over de nieuwe. Dan is duidelijk of de minister alsnog rekening houdt met PFAS. Een van de vergunningen die no dig zijn voor het onderhoud van deze cruciale vaarroute moet wor den verleend door de minister voor Natuur en Stikstof. De provincie Zeeland, de ge meenten Terneuzen en Reimers- waal, en Gery De Cloedt, voorma lig eigenaar van de Hedwigepol- der, dienden afgelopen najaar een zienswijze in. Aanleiding zijn de gemeten concentraties van scha delijke PFAS in de Westerschelde. Bij de vergunningverlening was dit aspect niet meegewogen. Ze wachten nog op antwoord. Menselijke fout De oude vergunning liep af op 31 december. Het besluit om een nieuwe vergunning voor de peri ode 2022-2028 te verlenen was al genomen, toen het ministerie er achter kwam dat 'door een men selijke fout zienswijzen in onge rede waren geraakt'. De toenma lige minister van LNV moest een nieuw besluit nemen, liet ze voor Kerstmis weten aan het Vlaamse departement Mobiliteit en Open- C Gery De Cloedt stelt dat de PFAS- kwestie niet is meegenomen bij de vergunningverlening bare Werken. Om het baggeren te laten doorgaan werd de oude ver gunning verlengd tot en met 11 fe bruari. De gemeenten Terneuzen en Reimerswaal ontvingen nog geen reactie. Voor Reimerswaal geldt dit ook voor haar zienswijze op de nieuwe vergunning op grond van de Waterwet. De oude vergun- ning, die door het ministerie van Infrastructuur en Milieu wordt afgegeven, verloopt ook op 11 fe bruari. De provincie Zeeland zegt ook nog geen reactie van het mi nisterie van LNV te hebben ge kregen op haar zienswijze, maar verwacht die 'een dezer dagen'. Gery De Cloedt, die half no vember een zienswijze van 27 pa gina's indiende, heeft na drie maanden nog geen reactie ont vangen. De Cloedt voorspelt dat het baggeren natuurschade ver oorzaakt. Ook hij stelt dat bij de vergunningverlening ten on rechte de PFAS-kwestie buiten beschouwing is gebleven. GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 beetje klaar met de regels' Immunoloog Ger Rijkers kan zich goed voorstellen dat veel mensen de beperkingen zat zijn. Toch dringt hij erop aan voorzichtig te blijven. ,,Je kunt wel vinden dat het afgelopen moet zijn, maar als het niet afgelopen is, dan is dat een gevaarlijke opvatting", zegt Rij kers, die onder meer verbonden is aan University College Roosevelt in Middelburg. Hij wijst op het 'torenhoge' aantal besmettingen. Weliswaar be landen er naar verhouding minder mensen in het ziekenhuis, maar toch zijn dat er gemiddeld nog zo'n duizend per week. ,,Als je terugdenkt aan de tijd vóór corona en er worden opeens dui zend mensen per week in het ziekenhuis opgenomen met een onbegrepen longontsteking, dan zouden alle alarmbellen afgaan. Ik wil maar zeggen: je moet alles in verhouding zien." Hij verwacht niettemin dat het kabinet volgende week dinsdag een punt zet achter een groot deel van de maatregelen. ,,Ik denk dat er weer heel veel meer mogelijk zal worden. Maar als alles los en open gaat, dan lijkt me dat een beetje riskant. Je hoeft niet meteen het extreme aan de andere kant op te zoeken." Om die reden maakt Rijkers zich ook zorgen over carnaval. ,,Als dat doorgaat, kun je er donder op zeggen dat het heel veel extra besmettingen oplevert. De meeste mensen worden er misschien nauwelijks ziek van, maar er blijven altijd mensen met een zwak immuunsysteem die ook voor een minder ingrijpend virus gevoe lig zijn. Het is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van iedereen om consideratie voor hen te hebben." Rijkers zou graag zien dat een aantal gedragsregels in ere wordt houden. ,,De anderhalve meter is de beste maatregel die er is, niet alleen voor corona, maar ook voor tal van andere infectie ziekten die via de lucht worden verspreid." Ook het dragen van een mondkapje op drukke binnenlocaties juicht hij toe. ,,Hoe goed of slecht het ook beschermt, een mondkapje is wel een heel duidelijk signaal dat de situatie nog niet normaal is." Wel hoopt Rijkers dat we snel van het coronatoegangsbewijs af zijn. „Maar gooi dat niet meteen van je telefoon", waarschuwt hij. De kans bestaat dat die in andere landen nog wel vereist blijft. Bovendien is de vraag wat corona volgende winter doet. ,,Als de ziekenhuizen dan weer vollopen, moet je - of je wil of niet - toch weer maatregelen nemen. Dan sluit ik niet uit dat je opnieuw een toegangsbewijs nodig hebt." Boven: Hester van den Berg: ,,Het middel is onderhand erger dan de kwaal. De hele maat schappij lijdt eronder." Onder: Ferdinand Sinnecker: ,,Ik denk dat de regels weinig nut hebben Ook spreken ze elkaar tegen." MIDDELBURG - Theo Giele W i inkoop van gouden en zilveren sieraden, en munten tevens taxaties voor verzekering telefoon 0118-571284 Zuidstraat 66 4361 AD Westkapeile www.juwelierminderhoiid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37