Nog geen Zeeuws bevolkingsonderzoek naar PFAS Europa legt helft alvast op tafel voor nieuw gemaal bij Goes Na bijna twee jaar hebben veel Zeeuwen het wel gehad met alle coronamaatregelen. ,,Het middel is onderhand erger dan de kwaal." 4 ZEEUWEN SNAKKEN NAAR EINDE CORONABEPERKINGEN Onder de A58 bij Goes komt een nieuw gemaal van 6 miljoen euro. Meer dan de helft is al binnen, overgemaakt door Europa. Als de algemene vergadering van waterschap Scheldestromen er nog ruim 2,6 miljoen euro bijlegt, kan eind dit jaar worden begon nen met de sloop van het huidige gemaal De Poel, dat ligt aan de 's Heer Abskerksezandweg onder de nieuwe afslag van de A58 in Goes. ,,Ik neem aan het voorstel door de algemene vergadering wordt aangenomen", zegt waterschaps bestuurder Luc Mangnus. ,,Want het is een goed plan. Mooi dat we meer dan de helft van het geld al binnen hebben." Het nieuw te bouwen gemaal De Poel krijgt twintig procent meer vermogen dan het huidige, waardoor veel sneller overtollig water uit het gebied kan worden gepompt. Dat is vooral gunstig voor landbouw- en natuurgebie den en voor enkele bewoners van het buitengebied, maar uiteinde lijk ook voor woonwijken die bij hevige regenval nog wel eens on derlopen. Mangnus: ,,Als je het water sneller uit de polder krijgt, kun je ook stedelijke gebieden sneller daarnaartoe afwateren." Vispassage Bij het gemaal komt een vispas sage en er wordt 90 meter natuur vriendelijke oever aangelegd. Jaar lijks geeft het waterschap 11 tot 15 miljoen euro uit aan de verbete ring van het watersysteem in Zeel and. Dat vloeit voort uit grote wa teroverlast in 1998, toen binnen 24 uur 100 millimeter uit de hemel kwam. ,,Dat konden onze gemalen niet aan", verklaart Mangnus. ,,We zijn gaan inventariseren waar het onderloopt als het heel veel regent, en zo zijn we twintig gebieden op nieuw gaan inrichten." Met het nieuwe gemaal De Poel, dat in de loop van 2023 klaar moet zijn, nadert het project zijn vol tooiing. Bij de Jumbo Foodmarkt in Goes draagt iedereen keurig een mond kapje. Maar wel met frisse tegen zin, want steeds meer mensen ge loven het onderhand wel met alle coronamaatregelen en -beperkin gen. Ze beginnen het beu te raken. ,,Daar sluit ik me helemaal bij aan", zegt Ferdinand Sinnecker, die net de winkel verlaat en op de fiets springt. ,,Ik ben er ook wel een beetje klaar mee." Op zich zijn die regels niet heel vervelend, vindt hij. ,,Maar ik denk dat ze weinig nut hebben. Boven dien spreken ze elkaar tegen. Zo werd het sporten stilgelegd en moesten we met z'n allen binnen gaan zitten. Volgens mij moet je juist promoten dat mensen naar buiten gaan, want daar heb je de kleinste kans dat je het virus op loopt. Ik probeer me meestal aan de regels te houden, maar als ik mijn mondkapje vergeten ben, dan is dat maar jammer. En afstand bewaren is ook lastig in een winkel, want ie dereen loopt kriskras door elkaar." Absoluut overdreven Begin over mondkapjes, ander halve meter, coronatoegangsbewij zen en quarantaine en veel mensen beginnen direct te zuchten. ,,Ik vind het absoluut overdreven welke regels er nu nog allemaal zijn", zegt Hester van den Berg, ter wijl ze haar boodschappen inpakt. ,,Het middel is onderhand erger dan de kwaal. De hele maatschap pij lijdt eronder. Zoals het nu bij voorbeeld gaat op de scholen, dat vind ik verschrikkelijk voor die kinderen. Het is ook onnodig." Komende dinsdag maakt het ka binet waarschijnlijk nieuwe ver soepelingen bekend. ,,Tot die tijd hou ik me wel aan de maatregelen, maar ik vind echt dat ze moeten worden afgeschaft", zegt Van den Berg. ,,Laten we hopen dat het na volgende week stopt. Dat is eigen lijk al te laat." ,,Iedereen is het wel een beetje zat", merkt ook Jan Hut. ,,Ik ga zo u Laten we proberen weer eens normaal te gaan leven meteen naar de raad van toezicht van de theaters. Als je ziet wat daar de afgelopen twee jaar niet heeft kunnen gebeuren en wat dat doet met zowel het theater als de bezoe kersZo langzamerhand denk ik dat het draagvlak voor al die maat regelen verdwijnt. Iedereen is twee jaar lang solidair geweest, maar nu moeten we het achter ons laten." Van nabij heeft Hut gezien hoe veel de cultuursector heeft gedaan om veilig theaterbezoek mogelijk te maken. Toch gelden er nog steeds grote beperkingen. ,,Dat vind ik nogal wrang. Laten we proberen weer eens normaal te gaan leven, met juist dat belang rijke stukje cultuur: concerten, the atervoorstellingen, toneel en alles wat erbij hoort. Geef het de ruimte." Ondanks de weerstand zegt ie dereen toch de regels te volgen. ,,Als we nog even volhouden, zijn In heel Zeeland zijn er zorgen over de aangetroffen PFAS-waarden in de Westerschelde. Wat als je er ja ren in gezwommen of uit gegeten hebt? De gemeenteraad van Hulst wil duidelijkheid en nam afgelopen december een voorstel aan, waarin de GGD wordt opgeroepen om een grootschalig, vrijwillig bevol kingsonderzoek te doen. Dat zou uitgevoerd moeten worden bij in woners van Westerscheldege- meenten Hulst, Terneuzen, Sluis, Reimerswaal, Kapelle, Borsele, Vlissingen en Veere. Het voorstel van Hulst werd overgenomen door andere Zeeuwse gemeenten. Onderzoek afwachten De roep vanuit de politiek helpt niet: GGD Zeeland gaat zo'n onder zoek nog niet uitzetten. Maandag avond lichtten GGD-directeur Joke Gaemers en Arnold Bergstra (GGD-adviseur milieu en gezond heid) dat besluit toe in een com missievergadering van de ge meente Hulst. GGD wil de resulta ten afwachten van het onderzoek dat door het RIVM en Wageningen University Research (WUR) Ons verzoek was een opdracht, niet een vraag. Waarom ziet u de urgentie niet in? wordt gedaan. De eerste resultaten worden eind maart verwacht, en de uitkomsten van landelijke RI- VM-onderzoeken in de zomer. ,,Een vervolgonderzoek zou daarna zinvol kunnen zijn", zei Bergstra. Op basis van die uitkomsten van het RIVM-onderzoek 'kan een regi- onaal bevolkingsonderzoek wor den overwogen' en kan bepaald worden of bloedonderzoek zinvol is. Op dit moment kan een op zich- zelfstaand bloedonderzoek niet ge noeg zeggen, omdat er geen ver banden kunnen worden gelegd. Zo is Wageningen momenteel bezig vis en zeegroenten te analyseren op PFAS, zei Bergstra. Rijkswaterstaat gaat het zwemwater op drie extra plaatsen in de Westerschelde be monsteren voor het zwemseizoen. De uitleg viel verkeerd bij veel Hulster commissieleden. Met name PvdA, SP en Algemeen Belang Groot Hulst waren fel. ,,Ons ver zoek was geen vraag maar een op dracht. Waarom ziet u de urgentie niet in?", zei Marja Snoeren (SP). Marina Strooband (Algemeen Be lang Groot Hulst) vond dat het veel te lang gaat duren. ,,Er moet meer actie vanuit de GGD komen." Het is geen onwil, reageerde Gae- mers. ,,We zeggen niet dat we het niet moeten doen. We zeggen al leen dat, als we doelmatig onder zoek willen doen, we pas op de plaats moeten maken. Om te kijken wat er uit andere onderzoeken komt. Je moet handelingsperspec tieven hebben." Burgemeester Jan Frans Mulder heeft zorgen, maar adviseerde ook de onderzoeken af te wachten. ,,Dan kun je daarna een zinvol onderzoek doen." WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO 'Ik ben wel een Het huidige gemaal De Poel in Goes dat een te krappe capaciteit heeft. FOTO MARCELLE DAVIDSE GOES - Ernst Jan Rozendaal Rolf Bosboom Goes - Jan Hut Jan Quaak: ,,Als buschauf feur heb ik regelmatig zestig man in mijn bus. Waar zijn dan de regels?" foto's marcelle davidse HULST Het duurt veel te lang voor er een Zeeuws bevolkingsonder zoek naar PFAS komt, vinden politieke partijen in Hulst. De GGD wil eerst andere onder zoeksresultaten afwachten. - Marja Snoeren, SP - Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36