Oppas van Dean wil in Nederland berecht worden 3 Bij bloemen begint duurzaam heid een belangrijke overweging te worden. Duurzame bloemenzaak Start With Dirt in Middelburg ver koopt helemaal geen snijbloemen, maar wel Valentijns-alternatieven als droogbloemen in de vorm van een hart of de hartjesplant (Hoya Kerii). Ook bij Bloemenhuis Abra- hamse wijken klanten uit, naar rode tulpen bijvoorbeeld. Erik Abrahamse: ,,Die kunnen ook goed met Valentijn. Minder duur en van uit milieuoogpunt beter: een tulp heeft minder warmte nodig." Struikje Ook bij Rozenkwekerij De Bier kreek zijn geen boeketjes te koop. Als antwoord op de Valentijnshype verkoopt De Bierkreek vouchers, waar bewust een rode roos op gezet is. ,,Je kunt daarmee online een roos uitzoeken en die wordt aan huis be zorgd." Let wel: kale struiken, want zonder kas en gas, geen rozen in de winter. ,,Ze moeten het met het mooie plaatje doen tot de roos uit loopt." Het Valentijnsstruikje is in opkomst, ziet Hans van Hage. ,,Rond februari krijgen we duidelijk meer bestellingen van rode rozen, zoals de Grande Amore." De rode roos is sinds de oprich ting in 1946 het symbool van de PvdA. ,,Het rood staat voor het soci- alisme en de roos voor solidariteit, de liefde voor de medemens", ver klaart geschiedenisdocent en Sta tenlid Ralph van Hertum. In de Sta tenzaal verschijnt hij altijd met de rode roos op zijn revers. ,,Dat sym bool moet blijven, maar het uitde len van rozen in de aanloop naar de verkiezingen heeft zijn langste tijd gehad. Want dan wil je wel duur zame rozen kiezen en die zijn veel te duur voor ons." De controverse rond de rode roos heeft binnen de PvdA voor hoofd brekens gezorgd. Gewestelijk voor zitter Conny Miermans spreekt van 'een lastig dilemma'. ,,We hebben milieu hoog in het vaandel, maar de rode roos is ook het symbool van de PvdA. Afdelingen mogen daarin hun eigen keuzes maken. In ge meenten waar de PvdA samen op trekt met GroenLinks zal het wel enige invloed hebben dat die partij dat symbool niet draagt." In Noord-Beveland werden tij dens de vorige gemeenteraadsver kiezingen nog rode rozen uitge deeld. Lijsttrekker Eric Mahieu van PvdA/GroenLinks: ,,Nu is het moment om daar een streep onder te trekken. Wij gaan dit keer geen rozen uitdelen. Zeker nu we met GroenLinks optrekken, kan dat to taal niet meer." Er komt iets heel leuks en duur zaams voor in de plaats, verklapt de lijsttrekker: ,,Mini-bijenhotelletjes! Een mooi begin om je omgeving te vergroenen!" In Goes is ook een mooie oplos sing gevonden. 'Rozenzaadjes', staat op het pakje dat in Goes vier jaar geleden in de aanloop naar de verkiezingen werd uitgedeeld. Echte rozenzaadjes zijn het niet: ro zen worden niet gezaaid, maar ge- ent. Als je rozen zaait, moet je maar afwachten wat eruit komt, ver klaart rozenkweker Van Hage. ,,De zaailingen zijn altijd anders dan de ouders en soms héél verschillend." In het pakje zit klaprozenzaad. Vuurrood, dat wel. De onderzoeksrechter in Dender- monde heeft Nederland verzocht om de overlevering van De K, zodat hij in België kan worden berecht. Het Nederlandse Openbaar Minis terie is het daarmee eens en de Ne derlandse minister van Justitie en Veiligheid heeft besloten de vervol ging in Nederland te staken. Maar de raadsman van De K. betoogt dat het zwaartepunt van de zaak in Ne derland ligt. Andere lezing Het lichaam van Dean werd maan dagavond 17 januari op Neeltje Jans bij Vrouwenpolder in Zeeland ge vonden. Eerder die dag werd De K. aangehouden, de Belg had het jon getje meegenomen uit de Belgische plaats Sint-Niklaas. De man werd gearresteerd in het dorp Meerkerk in de provincie Utrecht. Yap: ,,Na zijn aanhouding is een hele recon structie door de Nederlandse re cherche gemaakt. Er is sporenon- derzoek verricht en sectieonder- zoek op het overleden kindje. Ne derland is verantwoordelijk voor deze zaak. Zo ziet mijn cliënt dat." 'Dendermonde' wil De K. vervol gen voor moord dan wel doodslag en kinderontvoering. Daarvan is geen sprake, stipte Yap tijdens de zitting aan. De K. 'heeft daar een andere lezing over', is het enige wat de raadsman daar na afloop over zei. Yap heeft eerder gevraagd het Ne derlandse onderzoek toe te voegen aan het strafdossier om beter in zichtelijk te krijgen, maar dat is door justitie geweigerd. Volgens de raadsman van De K. zouden de omstandigheden in de gevangenis in de Belgische stad Dendermonde ondermaats zijn en met name de toegang tot gezond heidszorg voor gedetineerden. De K. heeft in de gevangenis van Mid delburg al verzocht om een psychi ater en een psycholoog. ,,Zijn ach tergrond dient goed in beeld te worden gebracht", aldus Yap. De K. vreest volgens zijn raadsman dat overlevering aan België 'zijn situa tie zou doen verslechteren'. De rechtbank komt op 22 februari met een beslissing. Volksjury Volgens JefVermassen, de advocaat van Deans moeder, moet De K. in België worden vervolgd. ,,Mijn voorkeur gaat duidelijk uit naar Bel- gië. De straffen in Nederland, het spijt me, dat is niemendal." De ad vocaat wil dat de verdachte door een volksjury tijdens een zogehe ten Assisenproces wordt veroor deeld in België. ,,Ik had een eerdere zaak van een meisje in Turnhout dat is ontvoerd en meegenomen naar Nederland waar ze een nacht lang werd verkracht en mishan deld", zei de advocaat eerder in De Morgen. ,,Ze heeft het overleefd, maar bleef zwaar getraumatiseerd achter. De daders hebben in Neder land tien en vijftien jaar gekregen. Dat is niet serieus te nemen. PC WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 duurzaam of roze zijn? Roos Grande Amadore. FOTO KORDES ROZEN EN ROZENKWEKERIJ DE BIERKREEK AMSTERDAM De 34-jarige Dave De K., die wordt verdacht van betrokken heid bij de ontvoering en het overlijden van de 4-jarige jongen Dean, wil in Nederland worden berecht en niet aan België wor den overgeleverd. Dit zei zijn ad vocaat Michael Yap gisteren voor de Internationale Rechts hulpkamer (IRK) van de recht bank in Amsterdam. zie video in artikel op pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35