m H Het 'als-dan-plan' ligt altijd klaar bij De Magdalon Verdachten van smokkel mensen op vrije voeten 2 De roos heeft het zwaar. Duur, dit jaar. Niet duurzaam, klinkt het steeds luider. De Valentijnsroos is steeds vaker een tulp of een bol. En veel PvdA-afdelingen doen de rode roos in de ban. ,,Dit jaar delen we mini-bijenhotelletjes uit!" Meer corona bij ouderen ALTERNATIEVEN VOOR RODE VALENTIJNSBLOEM Mary de Kroo, directeur van basisschool De Magdalon in Veere. foto lex de meester VEERE Het 'als-dan-plan' ligt in coronatijd altijd klaar. Schooldirecteu ren van de Primas Scho- lengroep, waar De Magdalon onder valt, hebben daarin op een rij gezet wie op welk moment kan invallen, mocht een leerkracht ziek zijn. De Kroo heeft op dinsdag en donder dag extra ruimte. ,,Dan zijn er leerkrachten die geen klas hebben. Zij kunnen eventueel in vallen. Als er geen in valler is, dan kunnen we eventueel groepen samenvoegen. Zo pro beren we voor elke situ atie een oplossing te vinden." In het uiterste geval moet een klas thuis blijven. ,,Maar dat is het afgelopen half jaar nog niet gebeurd." Deze week kan De Kroo het plan nog in haar bureaula laten lig gen, want alle leer krachten blijven blijven tot dusver overeind staan. In groep 3/4 en 5/6 zijn in totaal twaalf kinderen ziek. ,,In groep 5/6 hebben we de meeste zieken, maar de leerkrachten zijn niet besmet geraakt. Ze houden moedig stand. Ze testen wel elke dag, uit voorzorg." Verwarring De quarantaineregels zorgen soms voor ver warring bij ouders, merkt De Kroo. ,,Kin- deren hoeven niet meer in quarantaine als ze geen klachten hebben en negatief getest zijn. Maar vandaag vertelde een juf dat een leerling afwezig was omdat het een broertje met corona heeft. Ouders zijn soms extra voorzichtig, of ze zijn niet goed op de hoogte van de regels. Als die leerling morgen nog afwezig is, ga ik toch even bellen." PZC.NL ontstaan door verregaand kruisen. Dat maakt ze zwak: echte kasplant jes. Van Hage: ,,Ze hebben van na ture weinig weerstand tegen ziek tes en worden flink bespoten om ze zo gaaf te laten opgroeien." Het Openbaar Ministerie denkt dat J.P.B. (45) uit Dordrecht en R.C. (36) uit Rotterdam betrokken waren bij smokkel van negen Albanezen van uit Nederland naar Engeland. Tij dens een uitreiscontrole bij Neeltje Jans bleek dat de groep illegaal in Nederland verbleef. B. zou de boot hebben gehuurd en C. werd aan hetzelfde schip gelinkt. Na hun aanhouding zaten de mannen maanden vast en in de cember vorig jaar verlengde de rechtbank het voorarrest met nog eens drie maanden. De advocaten vroegen tussendoor meerdere ke ren om schorsing van het voorar rest. Daarmee ging de rechtbank drie weken terug akkoord, mede omdat er nog geen uitzicht is op de inhoudelijke zitting. Naast B. en C. zijn nog twee mensen verdacht. Zij waren al op vrije voeten. In 2021 werd meerdere keren voor de Zeeuwse kust een plezierjacht met illegale Albanezen onder schept. Een Red Naomi, Avalanche of toch de Sophia Loren? Bloemenhuis Abrahamse in Terneuzen heeft de rozen voor het uitkiezen en is er speciaal de hele maandag voor open. Erik Abrahamse weet nu al dat zaterdag de bestellingen binnen gaan lopen. Hij heeft elk jaar zijn vaste klanten, die met Valentijns dag niet op een euro kijken en hun aanbedene laten zien dat echte liefde iets mag kosten. ,,Vorig jaar heb ik boeketten gemaakt van rond de 150 euro. Dit jaar zal een verge lijkbaar boeket wel zo'n 200 euro zijn", schat de bloemist. Vanwege de schaarste - een van de redenen voor de gestegen prijzen - heeft Abrahamse tijdig besteld. De duur ste hebben stelen van 80 centime ter en kosten een euro of vijf. De prijs stijgt al een paar jaar. ,,Vorig jaar dacht ik al: waar eindigt dit?" Voorkeur mannen Waarom zou een Valentijnsroos per se rood zijn? Rozenteler Hans van Hage, van biologische rozen kwekerij De Bierkreek uit IJzen- dijke, heeft wel een theorie. Het zijn meestal de mannen die ze voor de vrouwen kopen en de mannen hebben een voorkeur voor rood. ,,Ik geef regelmatig lezingen. Als ik vraag: steek je hand op als je lieve lingskleur rood is, zijn dat voorna melijk mannen. Het schijnt diep in de genen te zitten; natuurvolkeren hebben ook een voorkeur voor rode kleurstof om hun gezicht te be schilderen. Vrouwen verkiezen zachte kleuren als roze, abrikoos en perzik. Ik maak regelmatig mee dat een echtpaar rozen komt uitzoeken en man en vrouw recht tegenover elkaar komen te staan als het over de kleuren gaat." De tere roos is, net als de liefde, kwetsbaar en dient gekoesterd te worden. Van Hage betwijfelt of mensen zich wel realiseren wat er allemaal bij komt kijken voordat je zo'n perfecte rode roos met een Vrouwen verkiezen zachte kleuren als roze, abrikoos en perzik lange, rechte steel hebt. Midden in de winter. ,,Dat is echt een kunst stukje. Kijk eens in je tuin, waar staan in februari rozen? Om ze pre cies met Valentijn tot wasdom te la ten komen, worden ze voorgetrok ken in verlichte en verwarmde kas sen. Hier althans. Zo'n tachtig pro cent van de rozen in de winkels komt uit warme landen als Afrika en Zuid-Amerika. Daar groeien ze weliswaar in onverwarmde kassen, maar die rozen moeten worden in gevlogen. Dus toch niet duurzaam." Wilde rozen behoren tot de in heemse Europese flora. Allemaal wit ofroze, weet de rozenteler. ,,Ge- netisch gezien zat er niks van rood in. Dat heeft een reden: bijen kun nen de kleur rood niet zien. In China zat er sporadisch ook wat rood tussen." Onze rode rozen zijn Kanonnen bulderen voor test WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 PC MIDDELBURG Corona. Op scholen worden ze er gek van. De een na de ander is besmet. Al hoeven kinderen zonder klachten niet meer in quarantaine. Maar leerkrachtenDirec teur Mary de Kroo van basisschool SVS De Magdalon in Veere vertelt deze week wat ze meemaakt. - Cornelleke Blok H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Een vuilnisbakkenras is goed ge noeg voor mij (1713 reacties) De afgelopen week zijn in de Zeeuwse ver pleeghuizen 70 bewoners posi tief getest op corona. De voor gaande week waren dat er 45. De grootste concentraties besmettingen waren in de ge meente Goes (17), Middelburg (11) en Tholen (11). In Borsele, Hulst en Noord-Beveland werden geen nieuwe corona besmettingen geconstateerd. De cijfers zijn van Allévo, Ce derhof, Cedrah, Cleijenborch, Ei- landzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom. Erik Abrahamse van Bloemen- huis Abrahamse in Terneuzen is op Valentijnsdag de hele dag ge opend, ook al valt die op een maandag. foto anne hana Eens Oneens Nieuwe stelling: Ik koop voortaan geen rozen meer Twee verdachten van mensens mokkel via Zeeuws water mogen hun proces in vrijheid af wachten. Dat heeft de raadka mer van de rechtbank bepaald. - Eldridge Pentury Controle van een jacht. Foto ter illustratie. foto ronald den dekker MIDDELBURG/DORDRECHT Mag de roos ook Ondine van der Vleuten Vlissingen - Hans van Hage, De Bierkreek VEERE De tv-serie Jekels Jacht, waarbij we tenschapsjour- nalist Diederik Jekel experi menten uit onze geschiedenis herhaalt, komt zaterdag uit Veere. Kanon niers van de Ver eniging Vesting Veere doen mee aan het pro gramma. In 1823 slaagde Gerrit Moll erin om de metingen van de geluidssnelheid sterk te verbete ren. Moll deed zijn experiment met kanonnen van het leger bij Naarden, waarbij de tussentijden tussen flits en knal werden ge meten. In Veere gaat Jekel met twee oude ka nonnen van de Vereniging aan de slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34