Pas je op dat je niet in je rug snijdt c Website Mapping Hiding Places 2022 2 COLUMN Elodie Kint Er komt bezoek en aangezien alle res taurants op zaterdagavond in Rotter dam al weken van tevoren zijn volge boekt, sta ik mezelf uit te sloven in de keu ken. Een flinke pan Vlaamse stoverij pruttelt op het fornuis. De verse apple crumble kleurt goudbruin in de oven. En het is tijd om ook het voorgerecht klaar te zetten. Op het menu staat een stevige pompoensoep met kerrie. Een van mijn favorieten en o, zo makkelijk, want je moet het 's avonds alleen nog even opwarmen, garneren en uitserve- ren. Kun je ondertussen gezellig aan tafel blijven zitten. Zo gezegd in deze krant De onderduikadressen van Joden, Roma en Sinti tijdens de Tweede Wereldoorlog, zichtbaar maken. Dat is het doel van de website Mapping Hiding Places. Initiatiefnemer is dr. Dienke Hon- dius (61), geboren in Oost-Souburg. Het begon allemaal in het Anne Frank Huis in Amsterdam. Hondius werkt in dat museum en raakte daar geïnspireerd om onderzoek te doen naar Joodse onderduikadressen. David Jongeneel, voorzitter van de Joodse Gemeente Zeeland, denkt dat de website helpt om de herinneringen aan de oorlog levend te houden. ,,Op scholen wordt de collectieve herinnering van de oor log besproken, deze site is veel per soonlijker." Hondius is ook docent geschie denis aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en begon, met hulp van haar leerlingen, onderduikadressen te verzamelen. Hondius legt uit: ,,Dat is heel veel werk. Vaak begint het enkel met een plaatsnaam of wijk. Daarom werken we vaak sa men met historici om het verhaal compleet te maken. Families van onderduikers en hun helpers kun nen helpen door informatie in te sturen via de website." Zeeuwse Joden Ook haar partner Jan-Erik Dubbel man doet bij het Anne Frank huis onderzoek naar onderduikadres sen. „Zeeland had van alle provin cies de kleinste Joodse gemeen schap, naar schatting tweehonderd mensen. Vanwege de vele controles in Zeeland was onderduiken gevaar lijk. Zeeuwse Joden werden vanaf 1942 gedwongen te verhuizen naar Amsterdam, in afwachting van hun transport naar Westerbork. Som migen wisten aan deportatie te ont komen. Enkelen vluchtten naar Zeeland", aldus Dubbelman. David Jongeneel: ,,Na de ver woesting van de synagoge in Mid delburg bleef er nog maar een kleine gemeenschap over in Zeel and, zonder synagoge. Nu zijn we een hechte, kleine en groeiende ge meenschap en de synagoge is her bouwd. We hebben ongeveer der tig leden, maar de gemeenschap is groter." Niet elke Jood wil zich na melijk als zodanig laten registreren, de geschiedenis heeft geleerd dat dat gevaarlijk kan zijn. Jongeneel denkt dat de website veel kan betekenen voor de Joodse gemeenschap: ,,Het leed van de oorlog is nog voelbaar. Het is niet vanzelfsprekend dat wij hier zijn. Meer inzicht in waar onze families hebben verbleven zou veel beteke nen." Struikelstenen In onder meer Middelburg, Vlissin- gen en Zierikzee herinneren 'strui kelstenen' in stoepen aan de Joden die daar uit hun huizen gesleept werden en nooit meer terugkwa men. Mapping Hiding Places werkt samen met organisaties die de struikelstenen plaatsen. ,,We vul len elkaars verhalen aan, wisselen ontbrekende informatie over de fa milies uit. Zo vertellen we samen het verhaal achter de struikelsteen." Over de Joodse onderduik zijn nog veel onbeantwoorde vragen, waar Dienke Hondius het ant woord op hoopt te krijgen. Wat was de alledaagse praktijk, welke situa ties waren juist bijzonder, als het om onderduiken gaat? Om dit in kaart te brengen heeft Hondius een multidisciplinair team opgesteld, bestaande uit onderzoekers van over de hele wereld. Als burger kun je ook helpen, door een adres in te sturen op de website. Alle tips wor den door het team van Hondius ge verifieerd en op de site geplaatst. Hartverscheurend Ze licht toe: ,,Onze informatie komt onder meer van historici, uit boe ken, maar ook families van helpers of van onderduikers. Sommigen hebben een volledig verhaal, ande ren alleen een vermoeden. Het ene verhaal is hartverscheurend, het ander hartverwarmend. Het liefst delen we het verhaal achter elke stip op de kaart met een audiofrag- ment." Maar zo ver is het nu nog niet. Ondertussen stromen de tips - vanuit de hele wereld - toe. Hon dius: ,,Dit project kan nog jaren kan duren." Toos Henk Paul Kusters VEEL MANNEN SCROLLEN feE2E ÖA0EN fc>OOR HUN EERICHTEN6ESCHIEÖEN1S Drie straatrovertjes aangehouden De politie heeft drie jongens uit Middelburg en Meliskerke aan gehouden voor drie straatroven die op donderdag in Middel burg zijn gepleegd. De verdach ten werden op camerabeelden herkend door politieagenten, ook kwam er een anonieme tip binnen over de identiteit van een van de verdachten. Twee van hen, een 14-jarige jongen uit Meliskerke en een 13-jarige uit Middelburg werden zondag aangehouden. De derde ver dachte, een 14-jarige Middel burger, werd gisteren opgepakt. en laat zich niet zo eenvoudig bewerken als, om maar wat te noemen, een tomaat. Om goed beslagen ten ijs te komen, besluit ik eerst even te googelen. Ik lees dat het helpt om met een vork in de schil te prikken en de pompoen enkele minuten in de magnetron te plaatsen. Zo wordt het vruchtvlees iets zachter en kun je er makkelijker mee doen wat je wilt. Ik doe exact wat me geïnstrueerd wordt en pak vervol gens de kaasschaaf erbij om het ge vaarte te ontdoen van zijn schil. niet in je rug snijdt?" hoor ik mijn moeder zeggen alsof ze naast me staat. Het waren vaak onnodige zor gen. Maar dit keer zouden ze terecht zijn geweest. Ik schiet uit en de kaas schaaf komt met een rotgang in mijn vinger terecht. Een golf van misselijkheid over spoelt me. Maar ik wil me niet aanstellen, dus spoel de wond schoon, wikkel er een keukenpapiertje rond en maak de pompoen soep af. Met iets meer voorzichtigheid en een verder ongewijzigde tactiek. Ik kan kiezen: lijmen of hechten. Het eerste lijkt me prettiger Als ik een paar uur later concludeer dat de wond niet vanzelf stopt met bloe den, breng ik toch maar een bezoek aan de dokter. Dat blijkt een goed idee. Ik kan kie zen: lijmen of hechten. Het eerste lijkt me prettiger. En dus stap ik even later met een gevoelloze vinger van de verdoving, maar ten minste één waarvan alle onderdeeltjes netjes aan elkaar zijn geplakt, de deur weer uit. vertel ik het hele verhaal aan onze vrienden. Hoe meer details ik noem, hoe meer het medeleven van mijn vriendin lijkt te groeien. „Maar lieverd", reageert ze, als ik eindelijk ben uitgepraat, ,,pompoen- soep kun je gewoon maken met de schil eraan." Ja, dat had Google niet gezegd. WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO Een eerbetoon aan alle onderduikers NIET IEDEREEN DURFT 'S AVONDS NOG OVER STRAAT ,,Het gaat mij aan het hart wat hier alle maal gebeurt." - Lenie Springer over de wijk Dauwendaele CZEELAND1 JONG IN ZEELAND Lizenka van Essen Vlissingen David Jongeneel van de Joodse Gemeente Zeeland: ,,Het is niet vanzelfsprekend dat wij Joden hier zijn." foto dirkjan gjeltema Ook een tip om te delen? Dat kan via mappinghidingplaces.org Internet: toosenhenk.nl MIDDELBURG Hoewel. Makkelijk? Een pompoen is hard ,,Pas je op dat je Eenmaal aan tafel 's avonds ,,Een film ma ken en dan mijn naam in de afti teling zien, dat lijkt me zo vet!" - Doris Schillings (17) uit Vlissingen CZEELAND9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2