Wüst geniet na van gouden race, al gaat vandaag de knop om 23 Historisch goud Matthias Mayer Wereldrecord Chen in korte kür Fontana dreigt met boycot 2026 Flitsen A A A c Ireen Wüst beleefde 'the day after' in een soort roes. Ze liet alle loftuitingen, superlatieven en felicitaties langzaam indalen. ,,Maar er is nog geen woord voor hoe het is om dit te ervaren." Houd 'em eens naast je gezicht. Geef 'em eens een kus. Schreeuw eens yes! Kun je die bloemen even wegleggen? Ireen Wüst was gister avond in Peking net 'gekke Gerrit', vond ze zelf, want ze willigde de verzoeken van de fotografen keurig in. De foto met haar zesde gouden olympische medaille om haar hals kon nu pas worden gemaakt, na de bescheiden maar waardige ceremo nie op Medal Plaza. ,,Dit zijn nou de Spelen", zei Wüst over die plechtigheid. ,,Het is mooi om je medaille meteen na de race te krijgen, vol in je emotie, maar dit is iets heel bijzonders, iets extra's. Natuurlijk is het jammer dat er geen familie of vrienden in het publiek staan, maar er was wel een grote afvaardiging van TeamNL." In een speciaal vak telde ze min stens tien oranje jassen, onder wie die van Carl Verheijen. De chef de mission had haar in een speciale taxi vergezeld van de ijsbaan naar het plein waar 's avonds de huldi gingen plaatsvinden, pal naast het beroemde Vogelnest. „Eigenlijk zou ik met een medailletaxi worden op gehaald, om zeven uur vanaf het olympisch dorp. Maar dat kon na tuurlijk niet. Ik wilde naar Nuis kij ken." Dus overtrad ze de protocol len. Wie maakt haar wat? Er was op Medal Plaza ook een vak met een paar honderd Chinese toeschouwers, die respectvol klap ten en met vlaggetjes zwaaiden toen Wüst, Miho Takagi en Antoi nette de Jong hun medailles kregen omgehangen en het Wilhelmus klonk. Ze hadden het geluk dat voor hun huldiging die van de 'big air' was gepland. De immens populaire 'Chinese' freestyleskiër Eileen Gu, 18 jaar pas, kreeg daar het goud om gehangen. Kort nachtje Meteen na de kroonprinses van Peking was het de beurt aan de ko ningin. Wüst had een kort nachtje gehad, nadat kamergenoten Nuis en Femke Kok haar hadden ontvangen met handgeschreven boodschappen. ,,Ze hadden met markers op de muren geverfd. 'Ireen nummer één, legend'. Straks is het mijn beurt om er iets op te schrijven voor Kjeld. Femke zei al: jullie hebben de druk op mij wel verhoogd. Maar dat komt ook goed. Die heeft nog even." Er was ontzettend veel op haar af gekomen. Alle superlatieven in na tionale en internationale media, tout bekend Nederland die haar fe liciteerde. „Langzaam daalt het een beetje in wat ik heb gedaan. Heel uniek", zei Wüst. ,,Het is best wel gek om dit te ervaren. Nog steeds voelt het als een film. Ik zie nu bij voorbeeld mezelf daar lopen", knikte ze richting een tv waar de ceremonie van zojuist werd her haald. ,,Dan denk je: oh ja, het is echt zo. Maar het is moeilijk te om schrijven, eigenlijk is er nog geen woord voor hoe het voelt." En dan was de dinsdag zelf na tuurlijk ook geen saaie dag. Bij het ontbijt had Wüst geprobeerd ploeggenoot Nuis een beetje ont spannen en kalm te houden. ,,We probeerden hem te steunen waar we konden. Ons team is heel hecht, hier en in Nederland, dat is heel gaaf. Die ontknoping van de 1500 meter bij de mannen was natuur lijk ook zenuwslopend." Nooit hetzelfde Vandaag zal de knop omgaan rich ting de ploegachtervolging en de 1000 meter. ,,In deze vorm maak ik daar misschien ook kans op een medaille", besefte Wüst, terwijl ze er nog eens naar keek. ,,Het voelt supergoed, deze om de nek. Ik vind het vooral mooi dat ze nooit hetzelfde zijn." GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI SKIËN Alpineskiër Matthias Mayer (31) heeft Oostenrijk het eerste goud bezorgd in Peking. De tweevoudig olympisch kampioen wist zijn titel op de super-G te prolongeren en is de eerste alpineskiër die op drie Spelen op rij een gouden medaille wint. Mayer, die in zijn run enigszins voordeel leek te hebben van de wind, had een dag eerder nog genoegen moeten nemen met brons op de afdaling. KUNSTRIJDEN De Amerikaanse kunstrijder Nathan Chen is de strijd om goud voortreffelijk gestart. De wereldkampioen kwam op de korte kür uit op een wereldrecord van 113,97 punten. Met die score was Chen in het Capital Indoor Stadium van Peking veruit de beste. De Japanners Yuma Kagiyama (108,12) en Shoma Uno (105,90) staan tweede en derde. SHORTTRACK De Italiaanse winnares van olympisch goud op de 500 meter in het shorttrack Arianna Fontana dreigt de Spelen van 2026 in haar thuisland te laten schieten. Fontana heeft ruzie met de Italiaanse schaatsbond. „Sommige dingen moeten veranderen." Het conflict is er sinds Fontana koos voor haar man Anthony Lobello als trainer. Ze traint met hem in Hongarije. De ongevaccineerde snowboardster Patrizia Kummer vloog er gisteren op de parallelreuzenslalom uit in de zestiende finales. De Zwitserse was olym pisch kampioene van Sotsji 2014 op het onder deel. De Russische langlaufer Aleksander Bolsjoenov, winnaar van goud op de skiatlon, trok zich gisteren vlak voor de sprintrace vrije stijl terug. Ireen Wüst kust op Medal Plaza in Peking de zesde gouden plak uit haar carrière. foto anp 'Nog geen woorden voor hoe het voelt' Rik Spekenbrink Peking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23