Dekker: 'Vierde plaats is niet normaal' Sanne in 't Hof: 'Wat sommige mensen energie kost, levert mij juist veel op' 22 OLYMPISCHE WINTERSPELEN Direct na haar juniorentijd zat ze een aantal jaar met een stage plek in het team van Jac Orie, maar juist daar kwam haar carrière niet echt van de grond. Wel leerde ze wijze lessen voor later. ,,Aan de schema's ofJac lag het niet. Maar ik ben altijd een strebertje ge weest, het woord opgeven kende ik niet. Ging ik drie uur mee fiet sen, ging ik helemaal dood maar zei ik dat het supergoed ging, dat ik helemaal niet moe was. Daar raakte ik overtraind." In de jaren erna sloot ze aan bij het gewest. Ze kent haar lichaam nu, weet inmiddels goed wanneer ze grenzen bereikt. En ze deed mentale trainingen; belangrijke lessen. Er was een tijd waarin ze dacht: kan ik dit wel doen? Past dit wel in de schaatswereld? En: wat zullen anderen ervan vinden? Te genwoordig denkt ze vooral: wat wil ik nou? De uitkomst was simpel: stude ren, werken. Ook al zei haar coach Henk Hospes soms: ,,Nou, Sanne, moet je dit wel doen?" In 't Hof: „Alleen maar schaatsen wilde ik niet. Maar alleen maar schaatsen en school gaf ook niet genoeg voldoening, dus ging ik op zoek naar een bijbaantje. Naar mijn idee is je wereldje anders te klein. Als schaatsen ook niet wil, blijf je constant in een staat van net niet happy, dan haal je je po tentie net niet." Pakketten sorteren Ja, drie keer per week pakketten sorteren van zes uur 's avonds tot twaalf uur 's nachts klinkt mis schien best pittig, en dat was het ook wel. ,,Maar ik merkte dat het mentaal veel beter ging. Ik had afleiding, ik hoorde verhalen van andere men sen, hoe hun leven eruit zag. Wat voor sommige mensen te veel energie kost, levert mij juist ener gie op." De bijbaantjes zijn inmiddels gestopt, het was onmogelijk te combineren met de reizen naar wereldbekerwedstrijden, maar voor afleiding zorgt ze alsnog. Laat haar maar ervaren, rondkij ken en andere impulsen hebben. Over het olympisch dorp: ,,Ik ben hier ontzettend aan het genieten. Vind alles leuk hier. En ondertus sen doe ik wat ik het hele seizoen al doe: bezig zijn. Dan loop ik een rondje door het dorp, dan spring ik weer de fiets op, dan weer naar de lounge. Ik heb plezier, wil genie ten, neem het echt in me op. Zie de mega-gebouwen en overal olympische ringen. Dan is er me teen een besefmoment: je hebt het wel geflikt." Een profiel van Sanne in 't Hof, atypische schaatsster en met haar 24 jaar debutante op de 5000 meter morgen. ,,Ik weet wat ik moet doen om goed in mijn vel te zitten.'' Ze sorteerde het afgelo pen jaar pakketten voor DHL, werkte in een sushirestaurant, deed de registratie voor de GGD en zocht in het ma gazijn van Lidl boodschappen bij elkaar; Sanne in 't Hof (24) is geen doorsneeschaatsster. Morgen maakt ze haar debuut op de Win terspelen op de 5000 meter. ,,Ik ben wel een groentje hier, maar ik hoop ook dat ik de verrassing van deze Spelen kan zijn, dat zou na tuurlijk prachtig zijn." Waar collega-olympiërs tot commerciële schaatsploegen be horen en op sponsorcontracten rij den, zocht zij haar eigen sponsors. In 't Hof rijdt in gewest Fryslan. Nog zo'n 'afwijking': als anderen in het olympisch dorp aan hun middagslaapje gaan, stapt zij op een fiets om de grenzen van haar leefomgeving te ontdekken. ,,Ik weet wat ik moet doen om goed in mijn vel te zitten. Dat is de key voor mij om hard te schaatsen." Ze heeft een bepaalde rusteloos heid in zich, zegt ze, voordat ze vervolgens twijfelt over het woord. ,,Ik heb in ieder geval heel veel energie. Ook thuis bij mijn ouders was ik altijd al een spring in het veld. Altijd vrolijk, altijd bezig, een soort rusteloosheid, maar wel op een positieve manier." Ze begon op haar zesde met schaatsen, maar deed tegelijkertijd nog drie andere sporten. ,,Totdat ik pfeiffer kreeg en mijn ouders zeiden dat ik toch echt moest kiezen." Dit seizoen beleeft ze haar door braak. Eerst met NK-zilver op de 5000 meter, later met haar plaat sing voor de Olympische Spelen op dezelfde afstand. Ze gedijt bij gewest Fryslan, daar traint ze in relatieve luwte. Ze traint inmid dels verstandiger dan voorheen. De 25-jarige Nederlandse snow- boardster had niet verwacht om de medailles mee te kunnen strijden in het Genting Snow Park. „Ik heb mezelf zeker verrast", vertelde ze, nadat ze in de strijd om het brons haar meerdere moest erkennen in de Sloveense Gloria Kotnik. „Ik had gewoon goede 'lijnen'. Mijn trainer zei in de eerste finalerun tegen So fia Nadyrsjina al dat ik me niet gek moest laten maken en mijn eigen ding moest blijven doen. Ik denk dat ik best goed op mijn board stond. Ik was gewoon lekker aan het rijden. Ik liet mezelf ook niet gek maken", aldus Dekker, die de acht ste finale tegen de Russische met nipt verschil (3 honderdsten van een seconde) won. In de kwartfinale hoefde Dekker, na een val van haar Oostenrijkse opponente Julia Dujmovits, geen risico te nemen. „Ik wilde het run voor run bekijken en niet al aan een medaille denken. Als je in de halve finale staat, weet je dat het zou kun nen. Toen kwam het ineens wel dichtbij", keek Dekker terug. Een medaille bleef echter buiten bereik. De Tsjechische titelverde digster Ester Ledecka bleef haar in de halve eindstrijd voor en in de strijd om het brons verloor Dekker van Kotnik. „In de kleine finale nam ik veel risico aan het eind. He laas viel het niet mijn kant op", zei de Zoetermeerse. „Veel mensen zullen zeggen: een vierde plek op de Spelen is niet normaal. Dat weet ik ook wel. Maar als atleet blijft han gen dat je er zo dichtbij was." Het was geen vanzelfsprekend heid dat Dekker aan de Spelen mocht meedoen. Na haar eerdere optredens in Sotsji (2014) en Pye- ongchang (2018) voldeed ze maar deels aan de kwalificatie-eisen van NOC*NSF. De sportkoepel liet zich echter overtuigen door de Neder landse Ski Vereniging om haar toch toe te laten. Uitslagen WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO Rusteloze spring in het veld Lisette van der Geest National Speed Skating Oval Sanne in 't Hof langs de ijsbaan in Peking in gesprek met gewestelijk trainer Henk Hospes. FOTO PIM RAS SNOWBOARDEN Michelle Dekker steeg gisteren met een vierde plaats op de pa rallelreuzenslalom boven zich zelf uit. Curling Gemengde teams, halve finales: 1. Italië-Zweden 8-1, Noorwe- gen-Groot-Brittannië 6-5. 3de/4de plaats: Zweden-Groot-Brittannië 9-3. Finale: Italië-Noorwegen 8-5. Kunstrijden Mannen. Korte kür: 1. Chen (VS) WR 113,97, 2. Kagiyama (Jap) 108,12, 3. Uno (Jap) 105,90, 4. Jun-hwan (ZKo) 99,51, 5. Kvitelashvili (Geo) 97,98. 93,00. Naar finale morgen. Schaatsen Mannen, 1.500 meter: 1. Nuis (Ned) 1.43,21, 2 Krol (Ned) 1.43,55, 3. Kim Min-seok (ZKo) 1.44,24, 4. Kongshaug (Noo) 1.44,39, 5. Howe (Can), 1.44,86, 6. Mantia (VS) 1.45,26, 7. Ning Zhongyan (Chi) 1.45,28, 8. Tro- fimov (Rus) 1.45,32, 9. Bosker (Ned) 1.45,42, 10. Ichinohe (Jap) 1.45,53. Skiën Mannen. Super G: 1. Mayer (Oos) 1.19,94, 2. Cochran-Siegle (VS) +0,04, 3. Aamodt Kilde (Noo) +0,42, 4. Sejer- stedt (Noo)+0,74, 5. Kriechmayr (Oos) +0,76, 6. Crawford (Can) +0,85, 7. Baumann (Dui)+1,16, 8. Sander (Dui) +1,27, 9. Giezendanner (Fra) +1,32,40. Mannen. Langlaufen, vrije stijl: 1. Klaebo (Noo) 2.58,06, 2. Pellegrino (Ita) +0,26, 3. Terentjev (Rus) +1,31. Vrouwen. Langlaufen, sprint: 1. Sund- ling (Zwe) 3.09,68, 2. Dahlqvist (Zwe)+2,88, 3. Diggins (VS) +3,16. Snowboarden Vrouwen: Reuzenslalom: Halve fina les: Ledecka (Tsj)-2. Dekker (Ned) uit gevallen. Halve finales: Ulbing (Oos)-Kotnik (Slo) +0,21. 3de/4de plaats: Kotnik (Slo)-Dekker (Ned) uit gevallen. Finale: Ledecka (Tsj)-Ulbing (Oos) uitgevallen. Vrouwen: Finale Big Air: 1. Gu (Chi) 188,25 punten, 2. Ledeux (Fra) 187,50, 3. Gremaud (Zwi) 182,50„ 4. Oldham (Can) 178,00, 5. Muir (GB) 169,00. Rodelen Vrouwen: 1. Geisenberger (Dui) 2.55,051, 2. Berreiter (Dui) +0,493, 3.Ivanova (Rus) +1,053.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22