Krol tankt vertrouwen: 'Zilver is vandaag niet mijn grootste winst' geïnspireerd door 'het beste voorbeeld ever' 21 Pfizer-vaccin last van een zeldzame bijwerking: een ontstoken hart- zakje. ,,Dat terugknokken was niet makkelijk'', zegt Nuis met gevoel voor understatement. Soms lijkt het alsofer altijd iets is met hem. Zijn schaatsloopbaan kent grote pieken en diepe dalen. Bij zijn ploeg weten ze inmiddels: is er een valpartij, dan ligt Nuis erbij. Maar bij Reggeborgh kennen ze ook zijn veerkracht. Of zoals Hein Ot terspeer zegt: als Nuis door een vrachtwagen wordt overreden, kan hij er de volgende dag weer tegen aan. ,,Je leert ermee omgaan. Abso luut. Het hoort bij mij. Altijd al'', zegt Nuis. Vandaar ook die opwel lende tranen bij de race van Wüst of het bespringen van coach Gerard van Velde. ,,We kennen elkaars pijn. Wat je op tv ziet, is nog geen schim van wat wij meemaken. Dat is niet zielig bedoeld en ook zeker niet vra gen om medelijden, maar wij zitten op elkaars lip, ook als het allemaal niet wil. Dan de knop omzetten en het weer laten lukken, dat is zo fucking vet.'' Thomas Krol kwam voor goud, maar moest genoegen nemen met zilver op de 1500 meter. Goed voor een halve jongensdroom. ,,Ik heb mijn allerbeste zelf laten zien.'' Drie minuten lang dacht Thomas Krol (29) dat het genoeg was. Dat die ene jongensdroom die hij al tijd had, olympisch goud win nen, op dat moment werkelijk heid zou worden. Het waren drie heerlijke én pijnlijke minuten, waarin hij vooral met zichzelf bezig was en zijn door verzuring brandende ledematen. ,,Zo'n 1500 hakt er gewoon enorm in.'' En toen passeerde Kjeld Nuis de finish, ruim drie tienden sneller dan hij. ,,Ja, dan weet je dat zilver het hoogst haalbare is'', zegt Krol. Dat werd het ook. Na afloop rest de regerend wereldkampioen op de schaatsmijl niets anders dan realisme, en blijdschap om wat hij wél heeft. ,,Het is natuurlijk een jongensdroom geweest om überhaupt een medaille te win nen. En een medaille winnen, dat kunnen niet veel mensen zeggen. Daar ben ik supertrots op. Als ik mijn allerbeste zelf laat zien - en dat heb ik vandaag ge daan - en het is zilver, dan kan ik tevreden terugkijken.'' Snelle start Hij had niet meer kunnen doen, niet harder kunnen gaan of zijn race anders moeten indelen, zegt Krol. Dat hij snel start, hoort bij hem. Dat hij daarmee inlevert op de laatste ronde, ten opzichte van anderen, is hoe het is. Dat past hem. ,,De beste heeft gewonnen vandaag. We hebben allebei een fantastische race neergezet. Ik kan niet anders zeggen dan: res pect en fantastisch gedaan. Ik was het natuurlijk liever zelf ge weest, maar er zat voor mij niet meer in.'' Hij stond dit seizoen nog niet eerder op de bovenste trede van het internationale podium. En noemt zijn 1500 meter in Peking zijn beste van het hele seizoen. ,,Daar ben ik gewoon heel blij mee. Ik denk dat de grootste winst vandaag niet het zilver is, maar mijn snelheid over de eer ste 1000 meter. Dat geeft mij alle vertrouwen voor over tien da gen.'' C Na afloop rest hem niets anders dan realisme en vreugde om wat hij wél heeft Volgende week vrijdag staat de kilometer op het programma, de afstand die Krol eind december won op het olympisch kwalifica tietoernooi en waarop hij het hele seizoen al op het internatio nale podium rijdt. Het is tevens de afstand waarop Nuis, regerend olympisch kampioen op de 1000 meter, zich niet wist te plaatsen. Wat het zegt, een sterk eerste deel van de 1500 meter? „Natuur lijk niks'', zegt Krol. ,,De wed strijd wordt vandaag niet gehou den, maar het geeft mij wel een boost in mijn zelfvertrouwen. Dat ik zeker weet dat dit goed zit. Ik weet dat ik daar goede papie ren ga hebben.'' zoals alleen Nuis dat kan: ,,Ge- stoord, fenomenaal, dik, fucking vet en echt geweldig.'' Het was door het missen van kwalificatie op de 1000 meter zijn enige kans en toch viert hij hier nu zijn derde olympische titel. Hij heeft zojuist via de telefoon al een medaille uitgereikt gekregen van zoontje Jax. Weer weet hij op te ve ren na ontzettend veel tegenslag. De twee gouden medailles in Pyeongchang waren extra bijzon der, omdat Nuis de Winterspelen had gemist in 2010 en 2014. Maar rond de vorige Spelen was hij wel heer en meester, met wereldtitels ervoor en wereldrecords erna. Nu was zijn aanloop er een vol twijfels. Zeldzame bijwerking Na de veelbesproken overstap van Jumbo naar Reggeborgh liep hij vo rig jaar in zijn eerste winter in 'groene' dienst door een coronabe smetting vlak voor het seizoen maanden achter de feiten aan. Later kreeg hij na de toediening van het GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI Pim Bijl Lisette van der Geest Peking Thomas Krol (links) en Kjeld Nuis tijdens de 'kleine' huldiging na de 1500 meter. foto pim ras FOTO PIM RAS G Na de laat ste rit sprint Nuis richting zijn ploeg genoten op de tribune. G Kjeld Nuis tijdens zijn gouden 1500 meter. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21