Niet té graag O OQp Ook Kjeld Nuis heeft zijn gouden sprookje, 20 moest Te-graag-willers Na twee turbulente jaren vol tegenslag had Kjeld Nuis één kans op deze Winterspelen. Hij hield, geïnspireerd door Ireen Wüst, de 'handjes op de rug' en werd opnieuw olympisch kampioen op de 1500 meter. ,,Wat je op tv ziet, is nog geen schim van wat wij meemaken.'' COLUMN Thijs Zonneveld OLYMPISCHE WINTERSPELEN Hij lag languit op de bank, onder een kleedje. Hij staarde naar de tv met een blik zo hol dat je het kon horen echoën als hij met zijn ogen knip perde. Zijn mondhoeken waren bevroren in standje 'omgekeerde banaan'. Naast hem stond een tafeltje met een kopje thee erop. Het kon ook whisky zijn. Het was half vier 's middags, maar Kjeld Nuis kon wel een borrel gebruiken. Nuis zat thuis. Op de verkeerde plaats, op het verkeerde moment. Hij had op dat mo ment 2500 kilometer verderop moeten zijn, in Sotsji. Maar de Olympische Spelen waren bezig zonder hem. Nuis had zich niet geplaatst. Op het olympisch kwalifica tietoernooi had hij het verknald, en niet zo'n beetje ook. Zoveel klasse, zoveel ta lent, zoveel kracht, maar kortsluiting in zijn hoofd. Het was geen schaatsen wat hij deed, het was rennen op ijzers. Hij wilde té graag. Té graag willen winnen. Klinkt gek, maar het gebeurt om de haverklap. Vrijwel alle sporters kennen het. Je doet er alles voor, je offert er alles voor op, je wilt alles wat je hebt in de wed strijd leggen, met als gevolg dat je jezelf Nuis voorbij rent als een Nuis koploze kip. eerst zijn kunnen zichzelf hele U maal gek maken. Ze eigen stuiteren door de demonen kleedkamer, blazen zichzelf op in de war- verslaan ming-up, starten met een hartslag van 250 en komen er na een rondje hakken en zagen achter dat de tank leeg is. Ze vergeten dat het niet gaat om zo moe mogelijk te worden, maar om wie het snel ste bij de meet is. De paradox van veel sporten - en zeker schaatsen - is dat je har der gaat als je er niet te veel energie in stopt. Nuis sprak er acht jaar geleden open over. Dat hij moeite had met de druk, dat hij zichzelf niet rustig kon houden. Hij komt vaak over als een macho of een mooi- boy, maar hij had ook de moed om naar een psycholoog (o, taboe) te stappen én om er voor de camera zonder een spoor van schaamte over te praten. Als hij wilde win nen, moest hij eerst zijn eigen demonen verslaan. Het is hem gelukt. En hoe. Acht jaar na dat hij thuis op de bank met holle ogen naar de Spelen van Sotsji had gestaard, staan er drie olympische titels op zijn naam. Vier jaar geleden won hij er al twee, op deze Spelen pakte hij de enige kans die hij had. De sleutel: niet te graag willen. Om van Thomas Krol te winnen moest hij zichzelf rustig houden. Een klein beetje inhouden in de eerste rondes, de handen op zijn rug leggen om zichzelf te dwingen zijn energie te sparen. Niet rennen, maar schaatsen. Slagen afmaken, niet krabbelen naar de streep. Hij reed de beste race die hij in jaren reed op het moment dat het moest. Niet te graag willen is een kunst. En Kjeld Nuis is er een meester in geworden. Jelinkova is al naar huis Kans 1500 voor De Laat BEIJING ZOÏ3- National Speed Skating Oval Kjeld Nuis, type spraak waterval, valt na vijf tien minuten eufo risch napraten even een moment stil. Mis schien is het wel allemaal larie koek, zegt hij, en maakt hij zijn versie van deze gouden medaille wel té sprookjesachtig. Hij schudt met zijn hoofd. ,,Maar echt, ik ging in dat sprookje mee.'' Het sprookje van Wüst. Ergens voelde haar situatie als de zijne. Al lebei winnen ze lange tijd haast vanzelfsprekend, maar de laatste twee jaar zeker niet meer. Via een livestream zag Nuis een dag voor zijn rit haar 1500 meterrace. ,,Een tranentrekkertje. Het was het beste voorbeeld ever. Dat gafzoveel inspi ratie.'' Bij terugkomst in 'het gouden ap partementje' van de Reggeborgh- ploeggenoten Wüst, Nuis en Femke Kok had de succesvolste olympiër meteen tegen Nuis gezegd: ,,Gozer, doe gewoon je ding morgen. Jij rijdt zo goed. Twee handjes op de rug en beuken op de finish.'' Nuis: ,,Ik heb het gewoon echt geprobeerd te ko piëren. Het trapje over de finish met de handjes op de rug.'' Hij moet lachen. De gedachten gaan terug naar vier jaar geleden, toen hij in Zuid-Korea een dag van tevoren ook een olympisch kampi oen in zijn appartement had. Hij doet de bewegingen van een des tijds met zijn gouden medaille zwaaiende Sven Kramer na, zet een plagerig stemmetje op en herhaalt diens woorden: ,,Zo, morgen moet jij.'' Grijnzend: ,,Dat was óók moti verend, want ik dacht alleen maar: fuck, dat wil ik ook! Maar dit was Echt, ik ging in dat sprookje mee. Een tranentrekkertje. Dat gaf zoveel inspiratie anders. Meer met inspirerende woorden, heel fijn.'' Het is hem gelukt. Buitenlandse concurrenten zoek gereden, die hém deze winter nog zoek reden. De Amerikaan Joey Mantia en de Chinees Ning Zhongyan, ze waren deze dag nergens. Maar ook Tho mas Krol geklopt, zijn voormalige ploeggenoot, die zo indrukwek kend reed dat Nuis daarna dacht: ai, dit gaat pijn doen. Door de door braak van Krol moest de lat na Pyeongchang omhoog en werd het dringen geblazen aan de top. En nu schaatst juist Krol een olympisch record, in de rit pal voor hem. Bak aan ervaring Maar met zijn 32 jaar en een bak aan ervaring brengt het Nuis niet in de war. Angst mag er zijn aan de start- streep, heeft hij geleerd, zolang je maar beheerst en in je kracht blijft schaatsen. En in de National Speed Skating Oval in Peking rijdt hij een van zijn beste 1500 meters ooit. 1.43,21, meteen het olympische re cord van Krol uit de boeken, met een oerkreet. Later, samenvattend WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld SKIËN Adriana Jelin kova verlaat de Spelen. De Ne derlandse alpi neskiester (foto) testte eerder deze week posi tief op corona en heeft nu telkens testwaarden rondom de in China toege paste grens waarden. Jelink- ova ging maan dag nog wel van start op de reu zenslalom. „Met een trots, maar vooral teleurge steld gevoel heb ik besloten om per direct terug te vliegen", aldus Jelinkova. SHORTTRACK Itzhak de Laat (27, foto) doet vandaag mee aan de 1500 me ter. Bondscoach Otter moest nog één Nederlander aanwijzen voor die afstand en hij koos voor de Fries. De Laat, die strandde in de halve finales op de 1000 me ter en vervol gens de B-finale won, is inge deeld in de vierde kwartfi nale. Sjinkie Knegt en Sven Roes zijn de an dere Nederlan ders. o. (O m fenomenaal, dik, fucking vet en echt geweldig' Pim Bijl - Kjeld Nuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20