én een luisterend oor Er valt niets meer te erven voor haar eigen kinderen 19 Waarvan akte vragen aan de Notaristelefoon zijn geen callcenter waar de mede werkers een vooraf opgesteld script afdraaien. Bij ons krijg je een goed persoonlijk advies van juridisch ge schoolde specialisten." Intussen heeft Heu- ver een nieuwe bel ler aan de lijn. Een man wil weten hoeveel hij aan zijn zoon kan schenken zonder dat hij schenkbelas- ting hoeft te betalen. Dit soort feiten en weetjes lepelt Heuver zo op, maar toch kijkt ze ter controle nog even op in ternet. „Vanwege corona was de vrijstelling in 2021 1000 euro hoger dan normaal. Ik wist niet zeker of dat dit jaar ook weer zo zou zijn. Maar in 2022 is de vrijstelling weer terug op het normale niveau: 5677 euro.'' Bellers willen soms een volledig juri disch advies, merkt ze. ,,Daar zijn we niet voor. Als het echt de diepte in gaat, verwijs ik mensen door: u kunt het beste contact opnemen met een notaris bij u in de stad of regio. Of ik wijs ze erop dat veel notarissen een inloopspreekuur houden waar men sen terechtkunnen voor een gratis advies. Waarbij ik trouwens nooit namen van een notaris noem.'' De laatste jaren leven er veel vra gen over het beneficiair aanvaarden van een erfenis. ,,Dat komt erop neer dat je als erfgenaam de erfenis kunt weigeren als blijkt dat de schulden hoger zijn dan de baten. Het is best een ingewikkeld onderwerp en het leeft kennelijk sterk'', zegt Meengs. Heuver handelt gemiddeld twintig telefoontjes op een ochtend af. Be vredigend werk, vindt ze. Hoewel ze een kleine vergoeding krijgt, ziet ze het als vrijwilligerswerk. ,,Ik vind het leuk mensen op weg te helpen. Bo vendien vind ik het leerzaam te erva ren wat er leeft als het om notariële zaken gaat. Wat voor mij gesneden koek is, is voor veel mensen heel in gewikkeld. Die ervaring helpt me om mijn beroep beter uit te kunnen oefenen.'' 3. Mijn vader heeft mij benoemd tot executeur van zijn erfenis. Nu is hij overleden. Wat moet ik doen? a wat nu? Mevrouw zit met de handen in het haar. Het verdriet om het overlijden van haar man krijgt een extra zwart randje nu blijkt dat ze niet kan blijven wonen in het huis dat ze samen met hem heeft ge kocht. De twee kinderen uit zijn eerste huwelijk eisen hun moederlijk erfdeel op en daarom moet ze het huis verkopen waar zij en haar man lief en leed hebben gedeeld en waaraan ze is gehecht. Ik zie het vaker bij testamenten die zijn opge maakt voor de herziening van de erfwet in 2003. Om een overlevende ouder te beschermen tegen financiële claims van ervende kinderen werd in testamenten een langstlevenderegeling opgeno men. Sinds 2003 is het langstlevendebeding stan daard in de erfwet. Ook in het testament van de ouders was een langstlevendebeding opgenomen. Vandaar dat hun vader na het vroege overlijden van zijn eerste echtgenote - met wie hij in gemeenschap van goe deren was getrouwd - het moederlijk erfdeel van de toen nog jonge kin deren niet aan hen hoefde uit te betalen. Wat de weduwe vooral nekt, is de rekenrente die zoals vóór 2003 gebruikelijk was om vooral belastingtechnische redenen aan het langstleven debeding werd gekoppeld, meestal 6 procent per jaar. Jarenlang elk jaar 6 procent erbij, dat tikt na verloop van tijd aan. De vordering van de twee kinderen op hun vader van aanvanke lijk 50.000 gulden per kind (circa 23.000 euro) is daardoor in de loop der jaren opgelopen tot 80.000 euro per erfgenaam. Stiefkinderen claimen hun moederlijk deel bij de weduwe Nu haar man is overleden claimen zijn inmiddels volwassen kinderen bij de weduwe hun moederlijk erfdeel: in totaal 160.000 euro. Dat geld heeft ze niet en dus moet ze het huis verkopen om de schuld aan haar stiefkinderen te kunnen betalen. De verkoop zal waarschijnlijk genoeg opbrengen, blijkt uit een eerste taxatie. De weduwe houdt er ongeveer anderhalve ton aan over. Ruim vol doende om haar nieuwe huurflatje mooi mee in te richten. Maar daarmee is de kous niet af. Want na haar overlijden kunnen de stiefkinderen hun vaderlijk erfdeel opeisen bij haar nabestaanden: de twee kinderen die zij en haar man hebben gekregen. Zoals ze er nu financieel voor staat, zou dat beteke nen dat haar twee eigen kinderen dan achter het net vissen, omdat er voor hen weinig meer te er ven valt. Die trieste uitkomst had voorkomen kunnen wor den door het tweede huwelijk niet in algemene gemeenschap van goederen te sluiten maar aan te gaan op huwelijkse voorwaarden. Daardoor zou in elk geval haar vermogen zijn uitgesloten van claims van haar stiefkinderen. „Niemand heeft ons dat verteld'', zegt ze. ,,We hadden geen idee dat dit zou kunnen gebeuren.'' GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 ILLUSTRATIE NOZZMAN De Notaristelefoon (0900 3469393) is bereikbaar op werk dagen tussen 09.00 en 13.00 uur. de erfenis alsnog kunt weigeren. Let op: wees voorzichtig met het be talen van kosten voor bijvoorbeeld de uitvaart uit de boedel van de erflater, want dat kan worden gezien als volle aanvaarding en dan draai je alsnog op voor de schulden. 2. Wat kan ik de kinde ren belastingvrij schen ken? Dat bedrag wordt elk jaar opnieuw vastge steld. In 2022 is het €5677. Onder kinderen worden ook de stief- en pleegkinderen verstaan. Voor kleinkinderen ligt het bedrag dit jaar op €2274 per kind. (Klein) kinderen van 18 tot 40 jaar kun je in 2022 bo vendien eenmalig een bedrag van 106.761,- schenken voor de aankoop van een eigen huis, de 'jubel ton'. Let op: voor deze rege ling gelden strikte voor waarden, bijvoorbeeld dat de schenking niet mag worden gebruikt voor de aankoop van een vakantiewoning of beleggingspand of de aflossing van een studie schuld. Op 1 januari 2024 eindigt deze rege ling. Neem met een notaris het testament door. Je fungeert als aanspreek punt en zorgt er samen met hem of haar voor dat de nalatenschap wordt afgehandeld naar wens van je vader. Je legt er rekenschap en verantwoording over af aan overige erfgenamen. Je kunt wel weigeren om executeur te worden als het je te ingewikkeld lijkt. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19