De Notaristelefoon biedt deskundig advies Of je vegarookworst lust GOEIE KOOP Koopaktes, erfeniskwesties, schen kingen: het is ingewikkelde materie waarmee ieder mens in zijn leven te maken krijgt. Deskundig advies is dan dringend gewenst. De Notaristelefoon helpt een handje. RoocK WORST 18 VEGETARISCHE ROOKWORST De meest gestelde Valess Rookworst vegetarisch (160 gr) richtprijs €2,95 Garden Gourmet Rookworst (200 gr) richtprijs €3 O Veel (gezond) eiwit. De Vegetarische Slager Roockworst (150 gr) richtprijs €3,60 elly Heuver, kandidaat notaris bij Smalbraak Notarissen in Deventer is vandaag een van de vrij willigers van de Notaris telefoon. De lijn is niet goed door geschakeld en dus blijft haar iPhone het eerste kwartier verbazingwek kend stil. Nadat de fout is ontdekt, volgt al snel het eerste telefoontje. ,,Met de Notaristelefoon. Waarmee kan ik u van dienst zijn?'' Na de gebruikelijke plichtplegin gen komt de beller snel ter zake. Hij wil weten hoe het zit met een schen king op papier aan een familielid waarvan hij een akte in de nalaten schap van zijn moeder aantrof. ,,Is die schenking direct opeisbaar?'' Heuver luistert aandachtig, stelt af en toe een vraag en zoekt intussen wat aanvullende informatie op inter net over het onderwerp. De schen king, zegt ze, is direct opeisbaar. Maar om hem in mindering te kunnen brengen op de erfenis moet moeder jaarlijks de wettelijk verplichte 6 pro cent rente hebben overgemaakt. De beller is tevreden: ,,Dank u hartelijk. Daar kan ik verder mee.'' Overvallen Hij heeft amper opgehangen of de tweede beller kondigt zich aan. Ook met een vraag over een erfkwestie. Dat verbaast Heuver niet: ,,95 procent van de vragen gaat over familierecht, erfenissen en schenkingen.'' Begrijpelijk, vindt ze. ,,Mensen worden vaak overvallen door een overlijden en hebben geen idee wat ze dan moeten doen en hoe het ver der gaat. Ben je automatisch erfge naam als je vader overlijdt? Hoe kom je te weten of er een testament is? Moet je een erfenis altijd aanvaarden? 'Bellers hebben bij een overlijden ook behoefte om over hun emoties te praten' Dat zijn vragen die terugkeren. De meeste mensen hebben maar een paar keer in hun leven met dit soort zaken te maken. We zijn er vooral voor hen.'' Eén ochtend per maand maakt ze haar agenda leeg om bellers wegwijs te maken in de complexe wereld van het notariaat. Ze is een van de vijftig notarissen, kandidaat-notarissen en gepensioneerde notarissen die in wisseldiensten de Notaristelefoon bemannen. Soms in het kantoor van de beroepsorganisatie KNB in Den Haag, soms vanaf hun thuis- of werkadres. Vandaag zit Heuver in een leeg kantoor van haar werkgever. Laagdrempelig De Notaristelefoon, een initiatief van de notariële beroepsorganisatie KNB, wordt jaarlijks tussen de 6000 en 7000 keer gebeld. Het is een laag drempelige voorziening waar men sen terechtkunnen met algemene vragen over notariële zaken, zegt KNB-woordvoerder Hens Meengs. ,,We zien het als extra service. Je kunt tegenwoordig bijna alles op internet vinden en die informatie wordt ook steeds beter, en beter toe gankelijk, bijvoorbeeld op onze site notaris.nl. Maar vooral oudere men sen, en dat zijn de meeste bellers, vinden het vaak prettiger om met een echt mens te praten.'' Bovendien: ,,Bij een overlijden komen altijd emoties boven. Bellers hebben behoefte om daarover te pra ten. We bieden nadrukkelijk ook een luisterend oor.'' Verhaal doen Zo ervaart Heuver het ook: ,,Mijn hoofdtaak is om inhoudelijke juridi sche informatie te verstrekken: hoe zit het, wat zijn de mogelijkheden en waar moet je zijn? Maar het is ook belangrijk om empathie te tonen. Ik neem altijd de tijd om mensen hun verhaal te laten doen. Mensen waar deren dat en laten dat ook merken.'' De Notaristelefoon, die sinds 1986 bestaat, is niet gratis. Bellers betalen 80 cent per minuut, met een maxi mum van 40 euro. Meengs: ,,Wij vin den dat een redelijke vergoeding. We Qarden WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 GO Sinds de uitvinding van de vegaburger (in 1981 alweer) is er veel veranderd. Zowel in smaak als in aanbod, want de supermarktschappen puilen uit van de vleesvervangers. Vleesvervangers eet je niet meer voor straf, maar omdat ze net zo lekker en sappig kunnen zijn. De uitzondering op de regel is de rookworst. Die blijkt behoorlijk lastig na te bootsen: het typische 'knak-effect' en de geur wordt gemist. De Consumenten bond zette onlangs de tanden in zeven varianten en kwam tot de conclusie dat ze wel duurzamer zijn, maar zeker niet smakelijker. Die van Gar den Gourmet en De Vegetari sche Slager kun je bereiden in respectievelijk de koekenpan en oven, dan zijn ze volgens het testpanel aanzienlijk lek kerder. Qua zoutgehalte doen de worsten allen niet onder voor hun vlezige evenknie. O I s echt ge- Bestaat gro- rookt, dus tendeels uit geen kunst- melk, dus qua matig aroma. CO2-uitstoot O Niet verpakt niet heel in plastic. duurzaam. O 30 procent minder vet dan gewone rookworst. O Beste Koop volgens Con sumenten bond. O Weinig (onge zond) verza digd vet. O Gemaakt met zonnebloe molie: aan- zienlijk veel minder vet. Mist rookaroma. Bevat kippen- eiwit, dus niet voor veganis- ten. O Heeft echt in de rook ge hangen. O Heeft als enige de 'knak'-sensa- tie. O Duurzaam verpakt: in karton in plaats van plastic. Zout. Prijs-kwaliteit- verhouding: minder worst voor je geld dan de con current. Eerste hulp bij lastige kwesties JOHAN NEBBELING - HENS MEENGS, KNB c Alle geteste vegarookworsten vind je op consumentenbond. nl/voedingstests, met die van de Hema als hekkensluiter. 1. Ben ik verplicht een erfenis te aanvaarden? Nee. Als je een erfenis vol aanvaardt, ben je ook verantwoordelijk voor de eventuele schulden uit de nalaten schap. Weet je zeker dat de schulden hoger zijn dan de baten, dan kun je je erfdeel beter weigeren. Twijfel je? Laat dan de notaris we ten dat je een erfenis beneficiair wilt aanvaar den. Dat betekent dat je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18