Miljardeninjectie voor de Europese chipindustrie rwü 17 Ga veilig de weg op Europa mag nooit meer toelaten dat complete in dustrietakken, en daar mee de economische groei, in de problemen komen door een tekort aan microchips. Om dat risico uit te bannen leg gen Brussel en de 27 lan den van de Europese Unie een slordige 43 miljard op tafel. Frans Boogaard Brussel De megainvestering moet niet alleen leiden tot een verviervoudiging van de chipproductie tegen 2030, maar moet er ook voor zorgen dat Europa in de hele 'waardeketen' eredivi sie speelt bij de ontwikke ling van nieuwe generaties chips. Kernwoorden: re search, innovatie en grens overschrijdende (bijvoor beeld: Eindhoven/Leuven) clustervorming. Brussel verwacht dat lidstaten en partnerlanden hun krach ten op het vlak van onder zoek en ontwikkeling bun delen en legt daarvoor zelf 11 miljard op tafel. Daarbij rekent het ook op ideeën rijkdom van start-ups en andere kleine bedrijven. Om lidstaten toe te laten zelf ook extra te investeren is Brussel bereid, zij het on der strenge voorwaarden, soepeler om te springen met de staatssteun. Dat kan, aldus Eurocommissa ris van Mededinging Vesta- ger, als het gaat om nog niet-bestaande projecten die zonder overheidssteun niet van de grond zouden komen. Een andere vergaande maatregel is een instru ment om in crisissituaties bij fabrieken op eigen grondgebied productie en levering van microchips te kunnen afdwingen. Vol gens Eurocommissaris Bre ton (interne markt) moet die aanpak, waarmee Eu ropa al ervaring heeft opge daan met coronavaccins, wel 'laatste redmiddel zijn'. Ook Vestager zei meer te zien in goede internatio nale samenwerking, 'zodat je elkaar op een regenach tige dag kunt helpen'. Ga briel (innovatie en rese arch) tenslotte onder streepte het belang om de afhankelijkheid van derde landen als het gaat om soms schaarse grondstoffen te beperken. Het belang van micro chips valt volgens de Com- C EU-landen mogen onder voorwaarden ook staatssteun geven missie niet te onderschat ten. Haar belangrijkste twee projecten voor de ko mende tien jaar en verder, de energietransitie en de digitalisering, zijn ondenk baar zonder. Chips zitten in auto's en praktisch alle an dere transportmiddelen, smartphones, computers en 'klassieke' huishoudelijke apparatuur, maar - zoals de coronapandemie nog eens onderstreepte - ook in le vensreddende medische apparatuur. Stagnerende aanvoer- ketens tijdens corona en de plotseling sterk stijgende vraag aan het eind van de pandemie leidden tot te korten. ,,Zeker in de au to-industrie kwamen hele productielijnen door chip tekorten stil te liggen en kon er niet worden gele verd, terwijl de vraag toe nam", aldus Von der Leyen. Een select groepje Nederlanders wordt alsmaar rijker. We vergapen ons graag aan hun pracht en praal. In deze serie onderzoekt journalist Irene van den Berg de keerzijde van deze extreme rijkdom. vriendschappen negatief beïnvloe den. Kamp: ,,Stel je voor, een vrien din is door Covid haar baan kwijtge raakt en kan niet op vakantie. Onder tussen heb jij 20 miljoen op de bank, komt er ieder jaar een dividend van 8 ton binnen, je huis is afbetaald en je kan alles doen en laten wat je hartje begeert. Dan kan het slecht voelen dat het bij jou heel gemakkelijk is, terwijl je daar niets voor hebt hoeven doen.'' Een extreem goed gevulde bankre kening kan ook liefdesrelaties onder druk zetten, weet Kamp. Volgens hem speelt dat vooral als de vrouw het familievermogen meeneemt. ,,Als de inkomsten uit jouw erfenis al vele malen groter zijn dan het salaris van jouw man, dan zet dat druk op je relatie.'' Geen medelijden Moeten we dan medelijden hebben met de rijken? ,,Nee, dat hoeft. Het zijn reële problemen waar ze mee kampen, maar ik begrijp best dat de obstakels van rijken weinig empathie opwekken bij het Nederlandse volk'', antwoordt Kamp. Bovendien zagen de vermogende families die hij sprak, zeker ook in welke kansen hun rijk dom hen biedt. ,,Ze zien ook dat het hun leven verrijkt doordat ze andere keuzes kunnen maken. Zo kunnen ze hun tijd en geld bijvoorbeeld steken in maatschappelijke projecten, goede doelen of vrijwilligerswerk.'' Ingrid Robeyns, hoogleraar filoso fie aan de Universiteit Utrecht, heeft om een andere reden oog voor de problemen van de rijken. Dat ex treme rijkdom soms ook het geluk van rijken zelf in de weg staat, is voor haar een extra argument om het on wenselijk te vinden. ,,Het morele probleem van extreme rijkdom heeft interessant genoeg niet alleen te ma ken met de negatieve effecten voor de samenleving, maar ook dat het de rijken zelf kan schaden.'' Emotionele problemen Raimund Kamp,family officer en ad viseur voor vermogende families, schreef het boek De gouden rugzak over de impact van een grote erfenis op erfgenamen. Door interviews met helemaal niet als rijk beschouwen. Omdat ze altijd iemand kunnen noe men die nog rijker is. Aan materiële zaken, zoals een dure auto of groot huis, wennen mensen bovendien snel. Dit wordt ook wel hedonisti sche adaptatie genoemd. De grootste vijand van geluk is gewenning, luidt een uitspraak van Thomas Gilovich, een Amerikaanse onderzoeker naar het verband tussen geld en geluk. achttien Nederlandse erfgenamen probeerde hij onder meer te achter halen hoe een groot familievermogen het leven van mensen beïnvloedt. Bijvoorbeeld: Wat is de impact van opgroeien in een vermogende familie en hoe richt je je leven in na een enorme erfenis? Naast praktische ob stakels - hoe beheer je zo'n enorm vermogen en omring je je met de juiste mensen - lopen ze ook tegen emotionele problemen aan. ,,Net als bij arme mensen is er bij rijken schaamte. Rijke erfgenamen schamen zich bijvoorbeeld omdat ze vinden dat ze dat geld niet waard zijn, omdat ze het niet zelf hebben ver diend.'' Die schaamte kan relaties en SPECIAAL VOOR JOU GRATIS 0 ACTIE LOOPT T/M 13 FEBRUARI 2022 Volg een Leerzame slipcursus De kans op een glad wegdek is best groot in Nederland. Volg voor jouw eigen veiligheid - en die van je medeweggebruikers - daarom een slipcursus. Word bewust van onvoorziene situaties, Leer controle krijgen en anticipeer op verschillende omstandigheden. Inclusief een dinercheque t.w.v. €10,- cadeau! 2,5 uur durende training Er wordt gebruikgemaakt van een voertuig van Rijvaardigheidscentmm Lelystad 6 maanden toegang tot e-Driver (t.w.v. €35,-): een online platform met trainingen Profiteer nu op pzc.nl/weekdeals PC WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 supergelukkig L-09S-XR NU MET E-LEARNINGI -Drivers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17