>1,2% O Uitgaven aan woninginrichting flink hoger H 16 (SUPER) RIJK IN NEDERLAND Kort Recordwinst voor Pfizer De Amerikaanse farmaceut Pfizer verwacht dit jaar 54 miljard dollar (47 miljard euro) aan omzet te behalen uit de verkoop van vaccins tegen het coronavirus. 32 miljard dollar komt op het conto van coronavaccin Comirnaty en 22 miljard dollar voor corona- pil Paxlovid. De totale omzet zou dit jaar moeten uitkomen op een record, tussen de 98 miljard en 102 miljard dollar. In 2021 werd een omzet behaald van 81,3 miljard dollar, 95 procent meer is dan een jaar eerder. Die groei was vrijwel volledig te danken aan de verkoop van Comirnaty, dat Pfizer ontwik kelde samen met de Duitse BioNTech. Weer weinig faillissementen Het aantal faillissementen is ook in januari zeer laag uitgevallen. In totaal waren het er 160, meldt de Raad voor de rechtspraak. Dat zijn er 69 minder dan in januari 2021 en 28 minder dan in december. De Raad voor de rechtspraak benadrukt dat de oorzaak van het geringe aantal faillissementen niet on derzocht is, maar wijst wel naar coulanter beleid van rechters tijdens de crisis. Ook zouden de steunmaatregelen van de over heid bedrijven helpen om toch niet ten onder te gaan. Die steunmaatregelen wer den eind vorig jaar afgebouwd, maar door de opkomst van een nieuwe coronagolf en later de omikronvariant waren ze toch weer nodig. Universal Music Group ASML Shell - Winst energieconcern BP Het Britse energieconcern BP heeft 2021 opnieuw afgesloten met winst, geholpen door de hoog opgelopen gas- en olieprijzen. De prestaties staan in schril contrast met die van het eerste coronajaar, toen er een miljar- denverlies in de boeken werd gezet. BP sloot het jaar af met een winst van 7,6 miljard dol lar (6,7 miljard euro). Dat was een jaar eerder een tekort van dik 20 miljard dollar. Volgens BP-topman Bernard Looney heeft het be drijf zich aan zijn belofte gehouden door te 'presteren', terwijl BP ook werk maakt van verduurzaming. Looney beloofde de uitstoot van schadelijke stoffen sneller te verminde ren. Tegen 2050 wil BP CO2-neutraal zijn. DEN HAAG Voor zijn vijfjaarlijkse budgeton derzoek vergeleek het statistiek bureau de bestedingen van 2020 met die van 2015. Dat de coronacri sis een flinke stempel drukt op het uitgavenpatroon, mag geen verras sing heten. Door de lockdowns en corona maatregelen viel er aanzienlijk veel minder uit te geven in de horeca, recreatie en cultuur. Vooral de horeca had daar flink onder te lijden, zo blijkt uit de cij fers van het CBS. Gemiddeld ga ven huishoudens daar 28 procent minder aan uit dan in 2015. De bestedingen aan recreatie en cultuur gingen 14 procent omlaag in vergelijking met vijfjaar eerder. Aan kleding en schoenen werd 13 procent minder besteed. Ook vervoer daalde met 15 procent. Dat laatste is ongetwijfeld ingegeven door het thuiswerkadvies, waar door de gemiddelde bestedingen aan brandstof en openbaar vervoer afnamen. Ook kwam het interna tionale vliegverkeer tijdelijk prak tisch stil te liggen. De uitgaven aan fietsen en e-bikes namen overi gens wel toe. De andere kant van de medaille is dat er in het coronajaar wel meer geld is uitgegeven aan buiten re creëren en het leven thuis. Zo ste gen bijvoorbeeld de uitgaven aan voeding thuis met 8 procent en de aankleding van de woning en uitgaven aan huishoudelijke apparaten stegen zelfs met 20 pro cent ten opzichte van 2015. Huishoudens besteedden ge middeld 35.300 euro in 2020, 75 procent van hun inkomen. Die la gen daarmee bijna 3 procent lager dan in 2015, terwijl het inkomen bijna 13 procent hoger lag. - Natasja de Groot -- HCOMIRNATY" Inwoners van rijke landen zijn gelukkiger dan die van arme, zo blijkt uit de World Happiness Index. Miljonairs in Nederland geven hun leven een dikke acht, bleek uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naast rijker zijn miljonairs ook sportiever, vaker gehuwd, en kampen ze minder vaak met overgewicht dan Jan Modaal. Het klinkt wellicht wat banaal, maar een goedgevulde bankrekening draagt bij aan ons levensgeluk. Geld biedt gemoedsrust: je hoeft je geen zorgen meer te maken over een kapotte wasmachine of vriezer. Ook kun je er vrije tijd mee kopen. Het in zetten van een tuinman, boodschap pendienst en een schoonmaakster vermindert onze stress en dat leidt tot meer tevredenheid, leert interna tionaal onderzoek. Het verband tussen geld en geluk is echter lastig in cijfers te vatten. Ie mand met twee ton op zijn spaarre kening is niet per se twee keer zo ge lukkig als iemand met één ton. Nog lastiger wordt het als het om het le vensgeluk van de superrijken gaat. Als geld gelukkig maakt, dan zouden de ultrarijken wel extreem gelukkig moeten zijn. Of is er een punt waarop meer geld niet nóg gelukkiger maakt? Wellicht zelfs omgekeerd: kan te veel geld een mens ongelukkig maken? Of er inderdaad een plafond zit aan het geluk dat we met geld kunnen kopen, daar zijn de wetenschappers het niet over eens. Onderzoek van de bekende Israëlische gedragspsycho loog Daniel Kahneman uit 2010 laat zien dat een inkomen van 75.000 de grens is. Een nog hoger salaris zou niet nóg gelukkiger maken. Nieuw onderzoek uit 2021 van de Universiteit van Pennsylvania stelt daarentegen dat zo'n geluks- plateau niet bestaat, en dat mensen uit iedere inkomenscategorie geluk- kiger worden van een hoger salaris. Toch komt er een moment waarop rijkdom ook een last wordt, stelt de Amerikaan Michael Mechanic in zijn boek Jackpot (2021). De Amerikaanse journalist sprak voor zijn boek met tientallen extreem rijke Amerikanen en kwam tot de conclusie dat het vaak nogal angstige mensen zijn. Zo zijn ze bang dat andere mensen op hun geld uit zijn en, vreemd genoeg, ook dat ze niet genoeg hebben. Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat armoede veel denkcapaciteit opslokt. Volgens Mechanic is dat met extreme rijkdom niet anders. Uit het boek van Mechanic blijkt ook dat veel multimiljonairs zichzelf Net als bij arme mensen is er bij rijke mensen schaamte - Raimund Kamp, deskundige Veel geld biedt gemoedsrust, maar kan ook voor angst zorgen. WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 PC CORONAVACCIN STUWT OMZET OP COULANT BELEID RECHTERS Zakenbank Berenberg ver hoogde koers doel en behield koopadvies. Verwacht wordt dat muziek- streaming de ko mende jaren veel zal opleveren. Beurs reageert op Europese mil- jardensteun voor chipindustrie. ■2,1% Vrees voor seo- politieke span ningen rond Oe kraïne en nucle air akkoord Iran. HOGE OLIE- EN GASPRIJZEN o Nederlanders hebben hun be stedingspatroon in het eerste coronajaar danig omgegooid. Uitgaven gingen van buitenshuis naar het leven in en rond het huis. Zo valt op te maken uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Superrijk Irene van den Berg ILLUSTRATIE ERIC ELICH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16