Ongenuanceerde vieze mannen l 'Buiten Groningen meer gasschade vergoeden' c Duizenden militairen alleen als 'signaal' t 15 MARJAN BERK Na het van kop tot staart le zen van de ochtendkrant waarin van voorkant tot achterpagina voornamelijk maag- zuurverwekkend wordt doorge zeurd over 'me too'-beschrijvin- gen van grensoverschrijdend ge drag en verslagen van mannen die zich laten gaan door het sturen van stijvepiemelfoto's aan het ob ject van hun brandend hitsig ver langen, werd ik woedend. Geen teder woord, geen span nend voorstel voor een opwin dende reis met z'n tweeën, geen suggestie van iets liefs dat de vrouw in kwestie blij en verwach tingsvol zou doen reageren. Reageren? Óf de meisjes die op deze ongenuanceerde, geile ma nier worden benaderd wenden zich vol afschuw af van deze roofridders óf- als ze dapper zijn - doen ze aangifte. Bij wie? Goeie vraag. Wat denken al deze ranzige mannen te bereiken met hun brute manier van aandacht trek ken? En waarom worden al die kran ten tot aan de nok toe gevuld met deze vuilpruimerij? Alsof er geen klimaatcrisis, hongersnood of mensonterende corruptie bestaan? Natuurlijk zijn er vrouwen die door deze aanpak gek van opwin ding raken, maar deze vrouwen zijn meestal heel goed in staat hun kompaan in seksuele voldoening zelf op te zoeken. Maar deze jonge meisjes en vrouwen worden van zulke boodschappen doodsbang! En er is niet altijd een vader, moe der of andere vertrouwenspersoon in de buurt, die zegt: ,,Kom op, meid! We gaan samen die engerd aangeven!'' Niet iedereen is in staat op eigen kracht deze troep te relativeren en on-bang te negeren. Maar geef aan die griezels dan ook niet zo veel ruimte. Want aandacht voor die one-notesamba in hun broek, daar tippelen ze op! Waarom worden al die kranten tot aan de nok toe gevuld met deze vuilpruimerij? In Oost-Europa zijn extra Amerikaanse troepen aangekomen. Maar vechten gaan ze vooralsnog niet - Amerika heeft absoluut geen trek in oorlog. De eerste Amerikaanse soldaten uit een groep van tweeduizend ex tra uitgezonden militairen zijn vo rige week vanuit North Carolina naar Duitsland en Polen gereisd. Ze moeten daar de oostflank van de Navo versterken, nu Rusland op oorlogspad is. Nog eens duizend Amerikanen die al in Duitsland gelegerd waren, worden verscho ven naar Roemenië, net als Polen buurland van Oekraïne en Navo-bondgenoot van de VS. In de VS staan nog eens 8500 troepen gereed in de hoogste staat van pa raatheid. Letland heeft al laten we ten dat Amerikaanse soldaten wel kom zijn. Gaspijplijn Het Witte Huis laat zo voorzichtig de militaire spierballen rollen om Poetin van eventuele invasieplan nen afte brengen. Maar één ding is duidelijk in de VS: dit zijn géén voorbereidingen voor oorlog met Rusland. De regering-Biden heeft alvast luid en duidelijk uitgesloten dat de militairen Oekraïne gaan verdedigen. ,,Deze troepen gaan niet in Oekraïne vechten,'' sprak John Kirby, woordvoerder van het ministerie van Defensie. Ze gaan alleen naar Europa als signaal, be nadrukte hij. ,,We maken duidelijk dat we klaarstaan om onze Navo-bondgenoten te verdedigen als het zover komt.'' Presidenten zeggen vaak drei gend dat 'alle opties op tafel lig gen', als het om internationale conflicten gaat. Maar in Washing ton ligt de militaire optie deze keer uitdrukkelijk niet op tafel. ,,Er zul- len geen Amerikaanse troepen naar Oekraïne gaan'', zei Biden zelf vorige maand. Zijn regering zet in op zware sancties, wapenleveranties aan Oekraïne en volgens berichten in Amerikaanse media ook advies en training voor Oekraïense troepen. Poetin kan in ieder geval de aanleg van gaspijplijn Nordstream 2 tus sen Rusland en Europa wel verge ten als hij binnenvalt, zei Biden deze week. Maar bij een 'kleine in val' zou de Westerse reactie be perkt kunnen blijven, liet hij zich onlangs nog ontvallen. Niet alleen Biden heeft geen zin in een nieuwe oorlog, nu hij de eindeloze strijd in Afghanistan net tegen een hoge prijs afgebroken heeft. Amerikaanse burgers zien er ook niets in. Maar 11 procent zei eind januari troepen naar Oekra- Er zullen geen Amerikaanse troepen naar Oekraïne gaan ine te willen sturen, mochten de Russen aanvallen. Zelfs wapen- steun vond maar een derde van de ondervraagden in een peiling van YouGov eind januari een goed idee. Zelfs politiek Washington is bij uitzondering eens vrij eensgezind - zowel rechts als links is niet van plan rechtstreeks slaags te raken met Rusland. ,,Er zijn een paar dingen waar we duidelijk over moeten zijn, en een daarvan is dat het Amerikaanse volk het sturen van honderdduizenden Amerika nen naar Oekraïne niet zal steu nen,'' zei de Democratische sena tor Chris Murphy tegen tijdschrift The Atlantic. De Republikeinse senator Ted Cruz, wilde 'ondubbelzinnig' zijn, zei hij in de Senaat. ,,Onder geen enkele omstandigheid zouden we onze zonen en dochters moeten laten sterven om Oekraïne te ver dedigen tegen Rusland.'' Bewondering Achter de relatief terughoudende reacties in de Amerikaanse poli tiek gaan overigens verschillende motieven schuil - van voorkomen van bloedvergieten en nieuwe fi nanciële lasten tot de aandacht houden bij die andere grote rivaal, China. In het kamp van oud-presi dent Donald Trump heerst boven dien een zekere bewondering voor Vladimir Poetin, door Trump ge prezen als leider. Enkele Amerikaans tv-kijkers belden vorige maand boos het kantoor van Congreslid Tom Mali- nowski uit New Jersey. Ze wilden juist dat hij in het conflict rond Oekraïne de Russische kant koos, deelde voormalig diplomaat Mali- nowski verbaasd op Twitter. Waarom hun volksvertegenwoor diger de 'redelijke' wensen van de Russische president Poetin niet steunde, wilden ze weten. Amerika ging er altijd prat op dat het opkwam voor vrijheid en democratie in de wereld. Maar deze mensen hadden naar de in vloedrijke rechtse commentator Tucker Carlson op Fox News geke ken. ,,Gaan we echt een oorlog uit vechten om een corrupt Oost-Eu ropees land dat strategisch niet re levant voor ons is?'' zei hij. Carlson meent dat Amerika zelf al genoeg problemen heeft en vond het 'logisch' dat Poetin niet wil dat Oekraïne potentieel lid wordt van de Navo. Na 2022 gaat de gaskraan in de pro vincie Groningen dicht, maar zal er meer gebruik worden gemaakt van de gasopslag in het Groningse Grijpskerk en het Drentse Langelo. Daar wordt gas in de grond gepompt voor tijden van tekorten, bijvoorbeeld als het buitenland min der gas levert. In de re gio leidt dat tot onrust. De Tweede Kamer steunt een motie van re geringspartijen CDA en Christenunie om ook in die gebieden de zogeheten 'omge keerde bewijslast' toe te passen. Dat betekent dat inwoners met scheu ren in hun huis niet meer zelf hoe ven aan te tonen dat schade is ont staan door de gaswinning. Als de gaskraan dichtgaat, moeten we de problemen niet exporteren naar andere gebieden, vindt Gert- Jan Segers (Christenunie). Overigens dreigt de gaskraan eerst nog extra open te worden gedraaid, voor die definitiefdichtgaat. Reden is dat een stikstoffabriek die buitenlands aardgas geschikt maakt voor Nederlandse apparaten niet in april, maar pas in augustus klaar is. Het kabinet neemt voor 1 april een besluit. De Kamer wil dat gezocht wordt naar alterna tieven. Shell (voor de helft aandeelhouder van de NAM) wil de aanspra kelijkheid voor de aard bevingen in Groningen in één keer afkopen en zo 1»^ een einde maken aan alle juridische procedures. Oppo sitiepartijen willen daar vandaag in een Kamerdebat een veto over uit spreken. Maar andere partijen twij felen nog. Zo kan afkoop ook zor gen voor versnelling van de al jaren voortslepende schadeafhandeling. GO WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 Amerikaanse militairen op een vliegveld in het zuiden van Polen. foto epa VS wil geen oorlog vanwege Oekraïne Karlijn van Houwelingen Washington - Joe Biden, president VS De NAM moet ruimhartiger alle schade afhandelen in gebieden waar aardgas wordt opgesla gen, vindt de Tweede Kamer. Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15