Truckersprotesten Canada nagevolgd in Nieuw-Zeeland 13 Macron: Poetin wil geen escalatie Ontkenning en excuses misbruik Boete ingehouden op EU-subsidies Het centrum van de Canadese hoofdstad Ottawa wordt al twaalf dagen lang lamgelegd door demonstranten tegen coronabeperkingen. Hoe loopt het af? ,,Die trucks krijg je niet zomaar weg.'' Eén vraag spookt al dagen door het hoofd van burgemeester Jim Watson van Ottawa: hoe krijgt hij het voor elkaar dat honderden de monstranten de blokkade van het hart van de stad opgeven en huis waarts keren? Watson kondigde zondagavond de noodtoestand af, waardoor hij extra bevoegdheden heeft om de wanorde onder con trole te krijgen. Welke maatregelen de burge meester precies gaat nemen laat hij tot nu toe in het midden. De Canadese premier Justin Trudeau is niet van plan het leger in te zet ten, ook al denkt de hoofdstede lijke politie dat er te weinig agen ten zijn om kordaat in te kunnen grijpen. En dus wordt het stads centrum al dagenlang gegijzeld door een groep die niet van plan is te wijken zolang de regering- Trudeau de coronamaatregelen in stand houdt. Het begon allemaal half januari met een truckerskonvooi dat van uit het westen van het land dui zenden kilometers oostwaarts reed uit onvrede tegen een vacci natieplicht voor chauffeurs die de grens met de VS oversteken. De toeterende truckers kregen on derweg bijval van Canadezen die met vlaggen en protestborden het coronabeleid afvielen. Climax van het 'vrijheidskonvooi' was een demonstratie voor de parle mentsgebouwen in Ottawa, zater dag 29 januari. De meeste truckers gingen hierna naar huis, maar een paar honderd mensen bleven. Ze sla pen in hun voertuigen en barbe- cueën op straat. Sympathisanten voorzien de truckers van brand stof en voedsel. Centrumbewo ners klagen onder meer over het lawaai van de claxons, bedreigin gen als ze met een mondkapje op voorbijlopen en onbereikbaarheid van hun woningen en bedrijven. De demonstranten lijken aller minst onder de indruk van de klachten en de tientallen straf rechtelijke onderzoeken die tegen hen lopen. Sterker, de groep krijgt extra motivatie van gelijkgestem- den die in andere steden soortge lijke coronaprotesten in gang zet ten. Zo heeft een konvooi van auto's en camperbusjes straten rond het Nieuw-Zeelandse parle ment in de hoofdstad Wellington Die trucks krijg je niet zomaar weg, de situatie wordt straks onhoudbaar geblokkeerd. Zeker tweeduizend demonstranten protesteren tegen het coronabeleid en eisen het ver trek van premier Jacinda Ardern. Uit solidariteit wapperen sommi gen, net als een paar weken terug tijdens een protest in Nederland, met de Canadese vlag. De Canadese regering bena drukt elke keer dat de blokkeer- truckers een minderheid verte genwoordigen, maar ondertussen groeit deze groep wereldwijd uit tot een beweging tegen de door hun gehate coronabeperkingen. ,,Die trucks krijg je niet zomaar weg'', zegt Jan Brouwer, hoogle raar recht en samenleving van de Rijksuniversiteit Groningen. Vol gens hem is het recht om te de monstreren een groot goed, maar kan het deels lamleggen van een stad niet blijven doorgaan. ,,De situatie wordt op een gegeven moment onhoudbaar, ik ver wacht dat een Canadese rechter dit ook zal inzien en de vrijheid van demonstreren ondergeschikt zal maken aan de nadelige gevol gen ervan. Jurisprudentie geeft dat ook aan.'' Tanks Het is vervolgens de vraag hoe de overheid zal ingrijpen. Brouwer: ,,Voor de politie alleen is het niet te doen om in te grijpen, maar om nou tanks de straat op te sturen is het andere uiterste. Dat is in de tijd van de krakersrellen begin ja ren 80 in Amsterdam ook ge beurd, maar ik vraag me af ofje dat moet willen. Dan is de kans groot dat het echt uit de hand loopt. Het werkt waarschijnlijk efficiënter als de overheid fors in zet op het blokkeren van de brandstof- en voedselbevoorra- ding van de demonstranten. Met de huidige temperaturen in Ot tawa zullen de meesten dan toch eieren voor hun geld kiezen.'' PC WOENSDAG 9 FEBRUARI 2022 PARIJS De Franse president Emma nuel Macron heeft gezegd dat hij van zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin heeft begrepen dat het con flict rondom Oekraïne niet verder zal escaleren. Macron sprak Poetin maandag in Moskou en is gisteren naar Kiev afgereisd om te praten met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. Poetin heeft volgens Macron gezegd dat zijn regering er alles aan zal doen om een compromis te vinden waar iedereen mee kan leven. Volgens Poetin be dreigt de Navo Rusland door uit te willen breiden met voor malige Sovjetrepublieken. ROME/MÜNCHEN De vorige paus Benedictus XVI vraagt slachtoffers van seksueel misbruik in de ka tholieke kerk om vergeving. Tegelijkertijd ontkent hij dat hij misstanden verdoezeld heeft. Hij verwerpt 'resoluut' alle beschuldigingen tegen hemzelf, blijkt uit een door het Vaticaan gepubliceerde verklaring. Hij wijst op de ver antwoordelijkheid die hij droeg. 'Des te groter is mijn pijn over de overtredingen en fouten die zijn gemaakt tij dens mijn ambtstermijnen.' Hij biedt uit diepe schaamte en grote pijn zijn 'oprechte excu ses' aan alle slachtoffers aan. BRUSSEL Polen wordt gekort op subsi dies die het van de EU ont vangt. De Europese Commis sie houdt een achterstallige boete in voor het openhou den van een bruinkoolmijn. Het is voor het eerst dat Brussel tot zo'n maatregel overgaat. Polen vecht de stap aan. De eerste maandtermijn van 15 miljoen euro wordt over tien werkdagen op de Euro pese geldstroom naar Polen in mindering gebracht, zegt een woordvoerder van de commissie. De regering in Warschau heeft inmiddels te horen gekregen welke subsi dies worden getroffen. Demonstranten in Ottawa, Canada, spelen hockey op straat. ioio ai p Centrum Ottawa al twaalf dagen bezet Sanne Schelfaut Rotterdam/Ottawa - Jan Brouwer, hoogleraar recht en samenleving U-HAU; Voor het parlementsgebouw in Wellingon, Nieuw-Zeeland. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13