Weer drukker in de ziekenhuizen, maar wat wil dat zeggen? Rel rond reactie politiemoorden Rouwen om Rayan 9 In de ziekenhuizen liggen nu een kleine 1500 coronapatiënten, blijkt uit de meest recente cijfers van het Landelijk Coördinatiecentrum Pa tiënten Spreiding (LCPS). ,,Dat zijn er 246 meer dan vorige week. De bezetting is duidelijk aan het stij gen'', zegt Ina Kuper, waarnemend voorzitter van het LCPS. De bezettingsgraad van de zie kenhuizen (verpleegafdelingen en intensive cares) is al twee jaar lang een van de belangrijkste pijlers waarop het coronabeleid van het kabinet is gebaseerd. Maar de vraag is wat de ziekenhuiscijfers momen teel precies vertellen. Steeds meer mensen liggen niet in het ziekenhuis dóór corona, maar mét corona. Sinds de zeer besmet telijke omikronvariant regeert, stijgt het aantal patiënten dat voor bijvoorbeeld een operatie naar het ziekenhuis komt en in het zieken huis positief wordt getest op co rona. Het LCPS rekent hen mee als coronapatiënten. Volgens het RIVM gaat het om ongeveer een kwart van het totale aantal 'co ronapatiënten', sommige zieken huizen spreken zelfs van een derde. Voor het coronabeleid is dat on derscheid belangrijk. Als minder mensen ernstig ziek worden door corona, zijn immers minder be schermende maatregelen nodig. Voor de ziekenhuizen zelfis het on derscheid minder relevant. Ook ie mand die voor een knieoperatie komt en corona blijkt te hebben, moet immers apart worden ver pleegd door personeel in bescher- mende kleding. ,,Dat kost extra ca paciteit", meldt het LCPS. En juist die personele capaciteit is het probleem. Ziekenhuizen wor stelen met hoge uitval van perso neel dat besmet is met corona. ,,Eén op de tien ic-verpleegkundigen zit thuis, in sommige regio's is dat aan tal nog hoger'', zegt Kuper. ,,Daar- door wordt het voor ziekenhuizen steeds moeilijker de andere zorg te leveren.'' Een grote onzekerheids factor is volgens het LCPS de nieuwe omikronvariant BA.2, die nóg besmettelijker lijkt. ,,We moe ten zien wat dit betekent voor de uitval van personeel.'' Zowel de originele omikron (BA.1) als de nieuwe mutatie zijn minder ziekmakend dan eerdere versies van het coronavirus. Daar komt bij dat steeds meer mensen door vaccinatie of een eerdere be smetting zijn beschermd. Terwijl het aantal besmettingen al weken in duizelingwekkend tempo stijgt, is de bezetting op de ic's ook afgelopen week stabiel gebleven. Daar liggen 214 coronapatiënten. Hoewel vaccinaties slecht blijken te beschermen tegen het oplopen van de omikronvariant, blijken ze ui terst effectiefin het voorkomen van ziekenhuisopnamen. Minister van Volksgezondheid Kuipers wil niet vooruitlopen op extra versoepelingen. Vrijdag komt het Outbreak Management Team bijeen, dinsdag geven Rutte en Kui pers een persconferentie. van meningsuiting en het fundamentele belang van bescherming van de democratische rechtsstaat. Als iemand bijvoorbeeld met een uiting daadwerkelijk een bijdrage levert aan het maatschappelijke debat, kan dat reden zijn iemand niet te vervolgen." In het geval van Engel gaat het bovendien om fei ten waarbij het niet altijd even duidelijk is of de strafrechtelijke grenzen zijn overschreden. Gene- mans: ,,Neem bedreiging. Het kan zijn dat iemand zich door een bepaalde tweet of uiting bedreigd voelt. Dat is op zichzelf niet voldoende om van een strafrechtelijke bedreiging te spreken. Alleen be dreiging met de dood of zware mishandeling, ver krachting, brandstichting, ontploffing is strafbaar. Met andere woorden: de ondergrens ligt best hoog." Over de streep Strafrechtadvocaat Sander Janssen is kritischer. ,,Het zit niet zo zeer bij individuele officieren, maar het OM als organisatie komt wat angstig over", stelt hij. ,,Pak dit gedrag nou eens aan! Het feit dat die de monstraties uit de klauwen lopen, is omdat ieder een dit al jarenlang straffeloos kan doen." Door de adresgegevens van Kaag te publiceren maakte Engel zich waarschijnlijk schuldig aan een strafbaar feit of aan uitlokking daarvan, zegt Janssen. „Natuurlijk moet je daar goed naar kijken, maar als je als OM een dagje bij elkaar komt met specialisten, dan ben je daar toch wel uit?" Tegelijkertijd ziet Janssen dat En gel precies weet wat hij doet. ,,Hij is slim genoeg om andere mensen het vuile werk te laten doen. Die gaan geïnspireerd door hem over de streep en belan den - in plaats van hem - in het strafbankje." Raadsman Johan Mühren betwijfelt of Engel überhaupt veroordeeld zal worden. ,,Hij lijkt - straf rechtelijk gezien - exact te weten wat hij wel en wat hij niet kan zeggen. Voor zover ik zicht heb op wat hij zegt, dan zie ik daarin geen strafbare feiten. Ik zie vooral iemand met een eigenzinnige visie waarmee hij een grote groep op de kast jaagt." Tot dezelfde conclusie komt advocaat Mark Teurlings. ,,Ik denk dat Engel de plank misslaat met zijn tweet over de Duitse agenten, maar dat het als een losse flodder moet worden gezien dan dat hij echt opruiend bezig is. Als het in samenhang wordt gezien met andere uitspraken, zou het nog wel kunnen gebeuren." In een reactie zegt Engel dat de advocaten zich schuldig maken aan laster en smaad. ,,Het stuk als geheel is waarschijnlijk opruiing richting mijn per soon." Zelf heeft hij niks strafbaars gedaan, vindt hij. De massa-aangifte is 'vals'. ,,Ik denk dat er moge lijk leden van het OM worden veroordeeld." GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Politiebond ANPV uitte vorige week forse kritiek op tweets van Virus waarheid. De actie groep tegen het coronabeleid rea geerde op Twitter op de dood van twee Duitse agen ten. 'Jarenlang burgers kleineren en treite ren kan consequen ties hebben', twit- terde Viruswaarheid aanvankelijk op een bericht van een poli tieteam bij Breda. Het team noemde het 'walgelijk en luguber om dit soort uitspraken te doen over de ruggen van deze doodge schoten politiemen sen'. Voorzitter Xander Simonis van ANPV noemde het 'bene den alle peil'. ,,Ieder- een mag een domme uitspraak doen. Dit is een brug te ver door de dood van twee collega's te gebrui ken voor je eigen roem en glorie. Dit zegt alles over Virus waarheid, ik vind het echt bizar", zei Si monis. ,,Het laat zien hoe idioot die bewe ging van Viruswaar heid is. Iedereen mag een mening hebben over vacci naties, maar dat heeft geen enkel raakvlak met de dood van twee Duitse politieagen ten." Voorman Willem Engel zegt niet de schrijver te zijn van de gewraakte tweet. ,,Ik zit niet meer op Twitter, dat vind ik wel lekker. We heb ben het er intern over gehad. Ik denk dat we dit soort tweets direct wat beter moeten uitleg gen." Het overleg binnen de actiegroep leidde dinsdag tot een tweede tweet met toelichting, waar ook Engel naar verwijst: 'Op geen enkele wijze rechtvaardigen of verheerlijken we geweld. Dat staat er ook niet. Na twee jaar verharding kun nen er rare dingen gebeuren. We be treuren de verwar ring en hechten aan verbinding ook met politie. Maar laten we alle injectie slachtoffers nooit vergeten.' Engel zegt achter deze toelichting te staan. De ziekenhuizen zien het aantal coronapatiënten weer toene men. In 24 uur werden er 154 nieuwe coronapatiënten binnen gebracht op de verpleegafdelin- gen, de grootste stijging sinds eind 2020. Annemieke van Dongen Zwolle 15N Er liggen nu zo'n 1500 corona patiënten in de ziekenhuizen, 246 meer dan vorige week IGHRANE foto afp Rayan, de 5-jarige kleuter die zaterdag na dagen uit een diepe put werd gehaald in het noorden van Marokko, is gisteren onder grote belangstelling begraven. Honderden mensen waren op de begrafenis in de buurt van zijn dorp Ighrane afgekomen. Red dingswerkers hadden dagenlang geprobeerd hem te bevrijden, maar de marathonoperatie ein digde in een tragedie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9