cam eeemr nm Campagne moet mbo'ers leren omgaan met desinformatie 8 POLARISERING Na een spraakmakende reactie van Viruswaarheid op de Duitse politiemoorden klinkt de roep om voorman Willem Engel te vervolgen luider dan ooit. Advocaten zien voldoende bewijs, maar snappen dat justitie de tijd neemt. ,,Het OM is beducht voor een zeperd.'' Waar de afgelopen maanden meer dere bekende coronademonstran ten zijn veroordeeld tot maanden lange gevangenisstraffen, is Wil lem Engel (Viruswaarheid) tot op heden een vrij man. ,,Hij speelt het heel slim en kan heel gelikt vertellen", zegt rechtsfilosoof Roland Pierik (UvA). ,,Het lijkt alsof hij precies weet hoe ver hij kan gaan met een bepaalde uitspraak of verkapt dreigement. In het debat vliegt hij vaak uit de bocht, maar hij lijkt er mee weg te komen." Al sinds het begin van de coronacrisis zorgt Engel bijna wekelijks voor commotie. Zo doet hij aangiftes tegen wetenschappers en journalisten, spant hij rechtszaken aan tegen overheden en instituten en zorgt hij met zijn provocerende en dreigende uit spraken voor onveilige gevoelens bij hulpverleners. Bij het Openbaar Ministerie lopen momenteel een onderzoek en een zaak tegen de omstreden coronascepticus. Het onderzoek is naar aanleiding van een van de grootste massa-aangiftes in de Ne derlandse geschiedenis. Volgens de ondertekenaars maakt Engel zich onder meer schuldig aan opruiing, oplichting en uitingen met een terroristisch oog merk. In de rechtszaak wordt hij verdacht van op ruiing, nadat hij zich in een livestream afvroeg of het mogelijk is om agenten onder burgerarrest te stellen. Op 30 maart moet Engel zich voor die laatste kwestie verantwoorden voor de rechtbank. Hoe langer Engel nog zijn vrije gang kan gaan, hoe schadelijker dit voor de samenleving wordt, zegt strafrechtadvocaat Job Knoester. ,,Het geweld bij coronaprotesten wordt steeds extremer en excessie ver en er is een duidelijk verband met uitlatingen van mensen als Willem Engel en partijen als Forum voor Democratie." Als advocaat doet hij strafzaken waarbij agenten als verdachte zijn aangemerkt we gens geweld bij coronaprotesten. ,,Wat je tijdens die zaken ziet, is dat die agenten onverwacht worden geconfronteerd met extreem geweld door groepen die georganiseerd en goed voorbereid opereren. Deze groeperingen doen dat niet uit het niets. De link met Engel en Forum is snel gelegd." Nieuwcomplot Knoester vindt het 'verbazingwekkend' dat Engel nog altijd de ruimte krijgt om 'fake news te versprei den en personen als Kaag in gevaar te brengen'. ,,Ik hoop dat justitie hem in het vizier heeft, en zo niet: dan dreigt er een groot maatschappelijk probleem. Er is namelijk geen enkele aanleiding om aan te ne men dat dit gaat stoppen. Dit soort types vindt ook na de coronacrisis wel weer een nieuw complot om onrust mee te zaaien." Zijn collega Sidney Smeets is het hier mee eens: ,,We weten dat mensen Engel geloven, zelfs als hij de grootst mogelijke onzin verkoopt. Dat is gevaar lijk. Mensen kunnen er gewelddadige inspiratie uit putten." Een bijkomend probleem, zo zegt Smeets, is dat Engel de rechtsstaat tot het uiterste tergt door 'zinloze procedures en chicaneuze aangiftes'. ,,Hij verliest alle zaken, maar er moeten zich wel talloze rechters en advocaten mee bezighouden. Daarnaast bekostigt hij die zaken met een zeer dubieus ver- dienmodel van donaties. Aangezien hij zijn dona- teurs met leugens en bedrog verleidt, kan hier sprake zijn van oplichting." Het uitblijven van juridische sancties is voor Smeets 'enerzijds onbegrijpelijk'. ,,Want er is meer dan genoeg reden om hem te vervolgen. Maar het OM zal geen kans willen lopen dat Engel zich bij een vrijspraak vrij zal voelen nóg verder te gaan." Advocaten die zijn gespecialiseerd in opruiingsza ken onderschrijven dit. „Duidelijk is dat Engel zijn uitlatingen doet in de context van een verhit maat schappelijk debat. In een democratische samenle ving is het van wezenlijk belang het politieke debat veel ruimte te geven, ook als het gaat om uitlatingen die choqueren", zegt advocaat Mark-Jan Bouwman. Recent is er best een aantal mensen veroordeeld voor opruiing, zegt Bouwman. ,,In die gevallen ging het om mensen die aantoonbaar en concreet oprie pen tot rellen op een bepaalde tijd en plaats. Dan is snel ingrijpen vaker aan de orde dan als het gaat om minder concrete oproepen, zoals Engel dat doet. Het OM is beducht voor een zeperd en zal alleen zaken vervolgen die heel duidelijk strafbaar zijn." Het OM neemt de tijd om zorgvuldig onderzoek te doen, denkt advocaat Niels Genemans. ,,Er moet gekeken worden naar de context en naar de grenzen van de vrijheid van meningsuiting. Het OM zal per uiting, en bij het geheel, een afweging moeten ma ken tussen het fundamentele belang van de vrijheid Het OM als organisatie komt wat angstig over. Pak dit gedrag nou eens aan! - Sander Janssen, advocaat Via de vandaag gelanceerde cam pagne 'Goed in gesprek over ver keerde informatie' willen het Practoraat Mediawijsheid en Net werk Mediawijsheid docenten sti muleren meer les te geven over de herkomst en gevolgen van desin formatie en zo studenten goed voor te bereiden op gesprekken waarin dit een rol speelt. Practor Mediawijsheid Wouter van de Horst, een van de initiatief nemers: ,,Desinformatie treft het hele onderwijs, maar wij hebben gekozen focus aan te brengen bij mbo-docenten van opleidingen Zorg en Welzijn en mediaoplei dingen. Hun studenten staan in de frontlinie als het gaat om het ge sprek voeren over desinformatie." Eerder startte al een campagne voor hbo-lerarenopleidingen en pabo's, voegt programmadirecteur Mary Berkhout-Nio van Netwerk Mediawijsheid toe. ,,Dit zijn be roepsgroepen die in direct contact staan met mensen die gevoelig zijn voor desinformatie. Daarvan zijn de complottheorieën het hef tigste." Volgens haar zit er een 'hi aat' in de leerstof waar mbo-do- centen mee werken. ,,Vanuit de beroepspraktijk leer je al hoe je met mensen in gesprek moet gaan, bijvoorbeeld over een medische handeling. Maar bij het praten over desinformatie speelt onze kerheid een rol, angst voor een welles-nietesdiscussie. Toch is het belangrijk mensen te leren onder scheid te maken tussen waarheid en desinformatie. Anders duikt iedereen zijn eigen hoekje in en krijg je polariserend gedrag." Van der Horst benadrukt dat desinformatie speelt bij allerlei onderwerpen. ,,We bespreken ook omstreden thema's als 'alle mi granten in azc's zijn crimineel'. Soms gaat het om kleine en on schuldige onderwerpen, maar sommige desinformatie kan ge vaarlijke gevolgen hebben." Via goedingesprek.nl en TikTok kunnen studenten meedoen aan de Goed in Gesprek Challenge. DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO 'Willem Engel weet exact tot hoever hij kan gaan' Sebastiaan Quekel Rotterdam Willem Engel is vaak genoeg te vinden bij de rechtbank, maar dat is meestal om dat hij zelf een zaak heeft aange spannen of mede standers steunt. FOTO JORIS VAN GENNIP Goed gesprek ..♦over verkeerde informatie De campagne moet studenten handvatten geven in een gesprek waarin nepnieuws op tafel komt. beeld netwerk mediawijsheid De aarde is plat. Je geneest sneller van corona als je vita mine C slikt. En migranten in asielzoekerscentra zijn crimi nelen. Met dit soort desinfor matie moeten mbo-docenten toekomstige zorgverleners of mediastudenten leren omgaan. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8