Ik had Joris Luyendijk alles over achterstelling kunnen vertellen Bijna kwart leraren thuis door corona stipreizen.nl WORDT HET BAHREIN OF ABU DHABI? 6 OZCAN AKYOL F1 BAHREIN - SEIZOENSOPENING F1 ABU DHABI - ORANJE TRIBUNE ©088-7070600 Het is u mogelijk ontgaan, maar journalist én antro poloog Joris Luyendijk heeft een nieuw boek gepubli ceerd, met de titel De zeven vinkjes: hoe mannen zoals ik de baas spelen. Hij kwam op het idee toen hij voor de Britse krant The Guardian een blog mocht bijhouden, waar mee hij de wereld wilde verove ren, precies op dezelfde journalis tieke manier die hem in Neder land naam en faam bezorgde. Die ambitie pakte anders uit: de mensen bij de Britse krant klapten niet voor zijn werk, maakten grap jes over zijn accent en hij werd ook niet uitgenodigd voor lun ches. Dat bracht hem tot een belangrijk inzicht: hij viel buiten de boot, werd min of meer gedis crimineerd en plotseling zag hij kraakhelder wat zijn privileges in Nederland zijn. Hij ging eens tellen en wat blijkt, het helpt enorm als je man, wit en he tero bent en daarnaast minstens één ouder hebt die in Nederland is geboren, die hoogopgeleid is en dat je zelf vwo of gymnasium en vervolgens de universiteit afrondt. Dan ligt de wereld aan je voeten. Ik vond het een hoogst opmer kelijk boek. Ten eerste omdat hij helemaal voorbijgaat aan het feit dat hij als journalist misschien niet het kali ber heeft om bij een instituut als The Guardian tot een uitblinker te worden gerekend. Op de tweede plaats is het bij zonder dat hij als progressieve man 50 jaar moest worden voor hij kon inzien dat er stelselmatige achterstelling bestaat in de maat schappij. Las hij nooit een krant? Of een boek? Ik had hem er alles over kunnen vertellen. Ik begrijp dat hij tegenwoor dig overal een lezing wil geven, voor zover de pandemie die toestaat, waarin hij uitlegt dat discriminatie een se rieus probleem is, iets wat je alleen kunt begrijpen als die narigheid je in de praktijk overkomt. Daar zit ook meteen de crux van zijn betoog: hij zal, met zijn zeven vinkjes, overal van harte worden ontvangen, heel goed dat hij be drijven op de problemen wijst, maar de wereld gaat er niet door veranderen - over twee jaar heeft hij weer een ander thema dat hij wil ontleden. Maar de trein dendert niet voor iedereen door. Zolang zulke ge voelige onderwerpen pas een prio riteit worden als prominenten als Luyendijk ze als een particulier probleem ervaren, zal er niets in de samenleving veranderen. Ik heb overigens twee vinkjes. Dat gaat niet meer veranderen, net als mijn tevergeefse strijd om op een gelijkwaardige manier door ie dereen te worden behandeld. Ik heb overigens twee vinkjes. Dat gaat niet meer veranderen Edwin van der Aa Utrecht Een peiling van de Algemene Ver eniging Schoolleiders (AVS) on der duizend schooldirecteuren in het basis- en voortgezet onder wijs wijst uit dat gemiddeld 26 procent van de leerlingen en 23 procent van de leraren afwezig is door corona. Bij de laatste pei ling, twee weken geleden, ging het om 24 procent van de kinde ren en 15 procent van de docenten. Op vrijwel alle scholen ontbre ken nu leerlingen en leraren. ,,We zien dat de besmettingen onder leerlingen ook oplopen, maar nu is het vooral de afwezig heid van leraren die ervoor zorgt dat er regelmatig klassen naar huis moeten", aldus AVS-voorzitter Ingrid Doornbos. Op veel scholen is volgens haar het overeind houden van het on derwijs momenteel de focus. ,,Je komt daardoor nauwelijks toe aan het inlopen van leervertragingen, maar probeert alleen maar te voorkomen dat ze groter worden." Ondanks de oplopende afwe zigheid van leraren worden per saldo nog altijd ongeveer evenveel klassen naar huis gestuurd als twee weken geleden. Op bijna 60 procent van de scholen werden één of meerdere klassen naar huis gestuurd, 1 procent van de scholen moest sluiten. Gemiddeld gaat het om twee klassen per school. Grote verschillen Overigens zijn de verschillen per provincie groot: in Flevoland stuurde 83 procent van de scholen klassen naar huis, in Friesland maar 35 procent en in Zeeland slechts 25 procent van de scholen. Op ruim vier van de vijf scholen lukt het wel om afwezige leerlin gen afstandsonderwijs te geven. Volgens de schoolleiders moet de nieuwe onderwijsminister, Dennis Wiersma, snel aan de slag met het tekort aan leraren en schoolleiders en de huisvesting van scholen. Ook moet hij zich in zetten voor meer waardering voor het onderwijspersoneel. Doorn bos: ,,We lijken soms een roe pende in de woestijn. Eerder rie pen we al op tot voorrang tot een boosterprik, ventilatie en meer zelftesten voor alle leerlingen. Te vaak laat de politiek het onderwijs in de kou staan.'' 5-daagse vliegreis - volledig verzorgd 5- t/m 9-daagse vliegreizen - erg compleet! zie stipreizen.nl/fl-bahrein zie stipreizen.nl/fl-abu-dhabi reizen nl De eerste en laatste race van het seizoen! DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Y @OzcanAkyol Bijna een kwart van de leraren in het basis- en voortgezet on derwijs zit op dit moment thuis door ziekte of vanwege qua rantaine. Scholen moeten daardoor steeds vaker klassen naar huis sturen. INCLUSIEF O.A.: Vliegreis per eigen oranje charter incl. 20kg ruimbagage 4 nachten verblijf in 4* Wyndham Garden Manama Hotel incl. ontbijt Alle transfers (ook naar/van circuit vrijdag t/m zondag) Toegangskaart Oranje Tribune TURN 1 (beste plaats op het circuit!) Eigen Nederlandssprekende beigeleiding Vertrek: 17 maart 2022 INCLUSIEF O.A.: Vliegreis vanaf Amsterdam naar Dubai 4 t/m 8 nachten verblijf in uitstekende 4* of 5* hotels incl. ontbijt Alle transfers (ook naar drcuit op zaterdag en zondag) 2-daagse toegangskaart exclusieve Oranje Tribune Marina Grandstand incl. exclusieve Oranje Fanzone Eigen Nederlandssprekende begeleiding Vertrek 16 of 17 november 2022 plaatsen! BELANGRIJK: Voor deze reis kan het zijn dat je volledig gevaccineerd moet te zijn i.v.m. vereisten van de lokale autoriteiten het circuit. Niet inbegrepen o.a. verzekeringen, overige maaltijden/drankjes en excursies. voorraden ziin een momentopname, dus deze kunnen dagelijks varieren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfauten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6