niet langer zonder gevolgen wangedrag Vijf aangiftes en twintig meldingen in Voice-zaak 5 zaken, met name in Engeland, zaken van huiselijk geweld ook, maar het thema 'seksuele intimi datie op de werkvloer' - onlangs in Nederland zeer actueel gewor den door het schandaal rond The Voice - kwam zelden aan het oppervlak. Daar is ook een logische verkla ring voor. Voetbalclubs en voet balorganisaties waren en zijn grotendeels specifieke mannen- bolwerken. Binnen de hiërarchie van voetbalteams zijn vrouwen zelden onderdeel van de gezags verhoudingen, hooguit hebben clubs een vrouwelijke verzorger of dokter in dienst. Op de lijn van technisch directeur, trainer, staf, spelers werken vrijwel alleen maar mannen, het vrouwen voetbal uiteraard uitgezonderd. Als voetballers (of trainers) zich vergalopperen aan ongewenst of grensoverschrijdend gedrag, dan doen ze dat in de meeste gevallen buiten het bereik van de club. Ofwel geheel op privéterrein, ofwel in het grijze gebied van fans en media. 'Op kantoor' is er de laatste twee decennia echter wél veel veranderd. Waar voetbalclubs tot de jaren 90 slechts een secreta resse of wat gastdames in dienst hadden, zijn vrouwen op de werkvloer stilaan gemeengoed geworden. Op media-afdelin gen, in de marketing, de pr, commercie en op financiële po sities zijn steeds meer vrouwen actief. Bij Ajax, ook qua organi satie de grootste club van het land, werken al tientallen vrou wen op uiteenlopende plekken. Die ontwikkeling zal alleen maar verder doorzetten. De KNVB maakt al een paar jaar serieus werk van zijn diversi- teitsbeleid, met Marianne van Leeuwen koos het onlangs nog voor een vrouw op de hoogste directiepositie. De populariteit van vrouwen voetbal draagt ook bij aan die tendens: veel profclubs hebben inmiddels een vrouwentak, die in rechtstreekse verbinding staat met het mediadeparte- ment of commerciële afdelin gen. Aan de zijlijn nam ook het aantal vrouwelijke journalisten C Hij groeide op in het machismo- reservaat van oneindige aandacht gestaag toe in de loop der jaren. Veel gaat op dat vlak ook goed: de meeste voetballers vinden er niets vreemd aan als ze na afloop van een wedstrijd worden geïnterviewd door Hélène Hendriks of Fresia Cou- sino Arias. Sanne Clements die bij PSV de persconferenties leidt? Geen haan die er nog naar kraait. Stap voor stap zet het ou derwetse mannenbolwerk zijn deuren open, met dank ook aan het legertje vrouwen dat die deuren onbevreesd opentrok. Maar de emancipatie van het voetbal is nog lang niet vol tooid. Marc Overmars illus treerde dat bij Ajax op de meest schrijnende wijze, leidend tot een roemloos ontslag met grote gevolgen. De technisch directeur van Ajax is de eerste in Nederland die snoeihard van de apenrots is gevallen. Hij zal vermoedelijk niet de laatste zijn. bereikt. Het leek toch vooral iets van Hollywood en de filmindus trie. Nu zie je dat het eigenlijk overal is, ook in Nederland. Dit gebeurt echt niet alleen in het entertainment of het voetbal." Rechter Ko komt als advocaat regelmatig in aanraking met zaken rond sek sueel grensoverschrijdend ge drag. De afgelopen jaren kwamen ze stuk voor stuk voor de rechter. De gymdocent die studenten be tastte tijdens de les. De ervaren kok die jongere collega's bij bor sten en billen greep. De manager die ten overstaan van andere werknemers ongepaste opmer kingen maakte over het decolleté van een vrouwelijke collega. De Rotterdamse advocaat merkt dat de manier waarop rechters met dit soort zaken om gaan verandert. ,,Het wordt veel serieuzer genomen. Een paar jaar geleden haalden klokkenluiders nog weleens bakzeil, en kwam de dader ermee weg. Zijn gedrag was duidelijk grensoverschrij dend, maar vond dan zogenaamd plaats in een cultuur waarin veel geknuffeld werd. De rechter zag daarin dan een aanleiding om het hem niet aan te rekenen." Ook bleef kwalijk gedrag nog wel eens onbestraft omdat de werkgever de dader in kwestie niet duidelijk genoeg had ge waarschuwd. Ook daar komt nu verandering in, stelt Ko. Belang rijk moment daarin was een uit spraak in 2020. ,,De Hoge Raad heeft toen gezegd dat het ontbre ken van gedragscodes, protocol len of het niet uitdelen van waar- schuwingen niet betekent dat ie mand om die reden kan 'wegko men' met grensoverschrijdend gedrag. Dat is een breuk met eer dere uitspraken." Ko wijst er wel op dat moet worden uitgekeken voor een hek senjacht. ,,Ook de vermoedelijke dader moet heel serieus genomen Een paar jaar geleden haalden klokkenluiders nog weleens bakzeil en kwam de dader ermee weg worden, aan die kant zie je soms ook schrijnende situaties. Het is belangrijk dat het proces zorgvul dig doorlopen wordt." Ernst Marc Overmars zou uiteindelijk zelf de ernst van zijn gedrag heb ben ingezien. Dat inzicht kwam wel pas achteraf. Ko wijst er in dat verband op dat het belangrijk is een duidelijke gedragscode te hebben op de werkvloer. ,,En die code moet ook 'levend' zijn: je moet het er met elkaar over heb ben, zodat duidelijk is waar de grenzen liggen." Ook Bicanic benadrukt het be lang van blijven praten. En het zelfde geldt voor de media-aan dacht: ,,Dit is een kleine bewe ging, en dat is hartstikke goed." - Sander van Mersbergen Tegen wie de aangiftes zijn gedaan, is niet bekendgemaakt. Evenmin over wie de meldingen gaan. Be kend was al dat er aangiftes liggen tegen ex-jurylid Ali B, tegen band leider Jeroen Rietbergen en te gen regisseur Martijn N. Het gaat dan om gevallen van verkrachting (tweemaal tegen Ali B) of aanran ding (tegen Rietbergen en Martijn N.). Er komt in elk geval nog een zesde aangifte aan tegen een van de verdachten. Er ligt ook een aangifte tegen Marco Borsato, eveneens ex-jurylid van The Voice. Maar volgens zijn ad vocaten Carry en Geert-Jan Knoops hoort de aangifte tegen de zanger niet bij het onderzoek naar The Voice. ,,Dat hebben wij bevestigd gekregen van het Openbaar Minis terie." De politie wil daar verder niks over zeggen. De aangifte tegen Borsato werd al bekend vóór de af faire rond The Voice en komt van een ex-medewerkster van de zan ger. Ook één aangifte tegen Ali B staat los van The Voice, zo maakte justitie in Noord-Holland eerder bekend. Maar het is niet bekend of die wél bij deze vijf aangiftes is meegeteld. De afgelopen weken hebben zich bij de politie tientallen slachtoffers gemeld van mogelijk seksueel mis bruik en/ofongewenst seksueel ge drag. Aanleiding is de aflevering van het onlineprogramma Boos over seksuele misstanden bij het tv-programma The Voice of Holland en de oproep van politie en Open baar Ministerie aan mogelijke slachtoffers zich te melden. De politie constateert dat The Voice 'een beweging in gang heeft gezet'. Veel meer mensen bellen nu de zedenteams. De meeste tele foontjes hebben niets te maken met The Voice. Het gaat om meldingen over aanranding, verkrachting of seksueel misbruik dat jaren geleden is gebeurd. De politie maakt een onder scheid tussen meldingen en aangif ten. Het eerste leidt in principe niet tot strafrechtelijk onderzoek. Het tweede kan wel tot een onderzoek leiden onder leiding van het Open baar Ministerie. De politie onderzoekt alle aangif tes nog, aldus een woordvoerder. Het is niet zeker dat het in alle ge vallen tot een gang naar de rechter gaat leiden. GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 - Hian Li Ko, advocaat Op dit moment liggen er vijf aan giftes van strafbare zedenfeiten tegen personen die betrokken waren bij talentenjacht The Voice of Holland. Dat meldt politie Midden-Nederland. Daarnaast zijn er zo'n twintig meldingen gedaan van ongepast gedrag en 'mogelijk seksueel grensoverschrijdend gedrag' door personen die betrokken waren bij het tv-programma. Victor Schildkamp Hilversum Marc Overmars: „Helaas realiseerde ik me niet goed dat ik grenzen heb overschreden.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5