n Bestuurders Noord-Beveland willen meer verdienen Partijen in West-Zeeuws-Vlaanderen zetten voor verkiezingen hoog in 7 1 n Mi 18FI1Ü1! Tl ijBBffTii»" SBSSÉim Nieuwbouw in de dorpskernen, een proef met tiny houses, en hier en daar een zelfbewoningsplicht. De politieke partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Sluis, hebben hun wensenlijstje voor wonen en huizenbouw klaar. De woningmarkt in de gemeente Sluis zit muurvast. Leg de ver schillende verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen naast elkaar en die conclusie trek ken partijen van links tot rechts. Er zijn te weinig huizen voor met name starters en ouderen en door het schrale aanbod, gaan de prijzen ook nog eens door het dak. 'Uiteraard' belooft iedere partij dat probleem op te lossen als zij in de gemeenteraad komt. Alle partijen zien brood in de bouw van starters- en gezinswo ningen. Een nieuwe woonwijk zit voorlopig alleen in de kern Sluis in de pijplijn. Daar komen 36 hui zen in de wijk Saint-Joseph. Ver der worden er in We st-Zeeuws-Vlaanderen vooral appartementen gebouwd. Dat vindt de politiek niet genoeg. De VVD denkt dat ook tiny houses, waar in Hoofdplaat concrete plannen voor zijn, een oplossing voor het woningtekort kunnen zijn. De liberalen we ten het CDA, de SP, GroenLinks en Lijst Babijn aan hun zijde. Ook vindt de VVD dat de gemeente meer zicht op de woning voorraad moet heb- ben. Nu zijn ook tweede en re creatiewoningen in de voorraad opgenomen en die zijn niet altijd bewoond. Daardoor is onduide lijk hoeveel huizen permanente bewoners hebben. Zo denken overigens alle partijen erover. Het CDA oppert een veelge- huurwoningen en vindt dat huur woningen niet in de reguliere ver koop mogen komen. Ook wonen in leegstaande winkelpanden moet kunnen en starters die geen huis kunnen vinden, moeten sub sidie krijgen. De PvdA ziet graag meer ouderenwoningen en vindt dat er nu gebouwd wordt voor tweede woningen, niet voor de 'ei gen bevolking'. Ook Sluis Lokaal C De woningmarkt in de gemeente Sluis zit muurvast en Nieuw Gemeentebelang wil len vooral bouw voor permanente bewoning. GroenLinks wil tijde lijke woonruimte creëren, grote huizen splitsen en wonen in groe pen stimuleren. Lijst Babijn op teert voor permanente bewoning op vakantieparken. Toeristische verhuur Een ander heet hangijzer is het vraagstuk rond woningverhuur aan toeristen. De VVD is blij met de onlangs aangekondigde regis tratieplicht voor verhuurders. Het CDA gaat verder en wil een uit sterfconstructie voor wie zijn huis nu toeristisch verhuurt. Verhuren mag in de toekomst alleen nog in het buitengebied. De SP wil geen nieuwe dure recreatievilla's en ap partementen. Net als de PvdA en GroenLinks ziet de partij het liefst een verbod op toeristische ver huur in de dorpskernen, maar met maximaal dertig dagen per jaar valt te leven. Vakantieparken Accepteer en legaliseer situaties waar al decennialang toeristische verhuur is toegestaan, vindt Sluis Lokaal. Dorpen zijn er om in te wonen. Ook Nieuw Gemeentebe lang vindt dat toeristische verhuur niet thuishoort in de dorpen, maar op de vakantieparken. Verder wil de partij de mini- en boerencam- pings koesteren en een rem op be bouwing aan de kust. Die bood schap spreekt meer partijen aan. Ook Forum voor Democratie doet mee in Sluis. Het verkiezings programma is nog niet bekend. hoorde wens: bouwen, bou wen, bouwen. Voor starters, senio ren, rijk en arm. Aan levensloopbe- stendige woningen is veel behoefte, want die zorgen voor doorstro ming. De christendemocraten wil len bovendien voorrang geven aan 'eigen inwoners'. Het zou zelfs in de verkoopvoorwaarden moeten staan dat huizen naar West-Zeeuws-Vla mingen moeten gaan. Het CDA wil verder een zelfbewoningsplicht on derzoeken, net als de PvdA, Sluis Lokaal en GroenLinks. De SP wil vooral meer sociale rTTTWH Burgemeesters en wethouders krij gen een salaris dat past bij het aan tal inwoners van hun gemeente. Bestuurders in Noord-Beveland vallen in de laagste categorie, die tot 8000 inwoners. In uitzonderlijke gevallen kan een gemeente echter een schaal hoger worden ingedeeld. Dat heet 'opclassificatie'. Die kan worden aangevraagd bij de provin- cie. Er moeten daarvoor dan wel goede redenen zijn. Noord-Beve land wist de provincie in 2010 ervan te overtuigen dat die er zijn; en daarna nog twee keer. Toeristen Het gemeenbestuur vroeg voor de komende bestuursperiode - die na de raadsverkiezingen begint en tot 2026 duurt - opnieuw om opclassi- ficatie. Daarvoor zijn meerdere re denen, geeft een woordvoerster aan. Zo worden de vele toeristen niet meegeteld bij het inwoneraan tal, maar moet de gemeente daar voor wel een hoop voorzieningen in stand houden. ,,Hierdoor ope reert onze gemeente niet alleen qua inwoners, maar ook qua bestuur lijke zwaarte op een niveau dat niet vergelijkbaar is met 'standaardge meenten' met een inwoneraantal tot 8000 inwoners." Het gemeentebestuur wijst op de grote projecten die in ontwikkeling of in uitvoering zijn op Noord-Be veland, en op 'de groeipotentie' van de gemeente. ,,In 2021 groeide de gemeente met bijna honderd inwo ners. Als deze tendens zich voorzet, hebben wij binnen vier jaar de grens van 8000 inwoners bereikt." Gedeputeerde Staten willen ech ter niet zomaar akkoord gaan met plaatsing van Noord-Beveland nóg eens een periode in een hogere ca tegorie. Het wijst erop dat dat alleen Noord-Beveland opereert op een niveau dat niet vergelijkbaar is bij hoge uitzondering kan, en geen automatisme mag worden. Het pro vinciebestuur wil dat Noord-Beve land snel een plan maakt waarin staat hoe het voorkomt dat het over vier jaar opnieuw moet aankloppen met hetzelfde verzoek. Dat kan de gemeente doen door bijvoorbeeld meer ambtenaren aan te nemen of meer samen te werken met andere gemeenten. Dat brengt de werk druk omlaag. Als dat plan er is, wil de provincie voor de verkiezingen van volgende maand een besluit nemen over het verzoek. Als de provincie het verzoek af wijst, krijgen fulltime wethouders op Noord-Beveland straks 5140 euro per maand, in plaats van de huidige 5825 euro. Dat zou het lasti ger kunnen maken geschikte kan didaten te vinden. Een eventuele nieuwe burgemeester moet het doen met 6744 euro, terwijl die nu 7419 euro krijgt. Voor raadsleden zijn er geen financiële gevolgen. - Martijn de Koning VL DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Wonen een veelkoppig monster Bob Maes Sluis In de haven van Breskens is de bouw van appartementen in volle gang. De politieke partijen hopen dat er ook gebouwd gaat worden voor starters en oude ren. FOTO ANNE HANA •V i.MJJ '*f m WISSENKERKE Wethouders en burgemeester op Noord-Beveland moeten meer salaris krijgen dan waarop ze op basis van het inwoneraan tal recht hebben, vinden ze zelf. De provincie, die daarvoor toe stemming moet geven, gaat voorlopig niet akkoord. - Gemeentewoordvoerster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53