het leven 100-jarige staat positief in Partijen vergeten in al hun achterdocht belang van de kinderen 6 c Het Lodewijk College heeft zich de woede van een aantal politieke partijen op de hals gehaald. Het besluit om alle vmbo-leerlingen op één plek les te geven is volgens hen niet alleen op onderwijskundige motieven gebaseerd. beeld in Hulst en Middelburg. Maar waarom dan al die politieke oproer? Dat zit 'm eigenlijk maar in één zinnetje uit het bericht van het Lodewijk College. Dat gaat als volgt: 'Daarom heeft de school er voor gekozen om tijdelijk, met in gang van september 2022 tot het moment dat er een nieuw school gebouw zal zijn, vmbo basis, kader en tl te huisvesten op de Oude Vaart, en havo/vwo vanaf de brug klas op de Zeldenrustlaan.' Tot het moment dat er een nieuw schoolgebouw zal zijn. Die referentie ligt politiek heel gevoe lig. Het gaat om een historische miljoenenuitgave. Eind 2020 werd er zelfs ternauwernood een poli- tieke crisis over afgewend, vooral omdat coalitiepartij VVD stellig was: een nieuwe school moet vol gens de liberalen (nog steeds) een meerwaarde hebben voor de hele stad Terneuzen. Er wordt nu een haalbaarheidsonderzoek gedaan. Dat is waarschijnlijk rond de zo mer klaar. Terechte achterdocht? Je kunt ook zeggen dat het alle maal erg lang duurt. Als er al een plek was aangewezen, was het Lo dewijk College wellicht helemaal niet tot het besluit gekomen om de opleidingen over twee locaties te spreiden. Dan was er namelijk perspectief geweest. Het is maar de vraag of- en het is vooral niet te hopen - de achter docht van de politieke partijen te recht is. Het Lodewijk College heeft nu eenmaal nog een tijd te dealen met twee locaties. En in derdaad, dat is zo tótdat alle Lode- wijk-leerlingen onder één dak les Je kunt ook zeggen dat het allemaal wel lang duurt voor er een besluit wordt genomen kunnen krijgen. Mocht later blij ken dat het besluit óók bedoeld was als politieke pressie, dan is dat verwerpelijk. De raadsleden en het schoolbe stuur doen er goed aan om de dis cussie over nieuwbouw heel snel los te koppelen van het besluit om de opleidingen van elkaar te schei den. Veel belangrijker is nu of de leerlingen gebaat zijn bij een scheiding op basis van opleidings niveau. Een stigmatiserende wer king ligt namelijk op de loer. En dat is, juist in een regio die zit te springen om mensen die heel goed met hun handen kunnen werken, veel meer voer voor een stevige discussie. e ervaren het als een drukmiddel om een besluit over de bouw van een nieuwe school in Terneuzen te ver snellen. De VVD en vooral de PvdA spuwden afgelopen week end vuur, het CDA maakt zich zorgen en ook Sociaal Terneuzen liet daarna weten grote moeite te hebben met het besluit van het schoolbestuur. Nu is het nog zo dat alle brugklas sers les krijgen op de locatie Oude Vaart, het gebouw waar De Rede zat voor de fusie met het Zelden- rust-Steelantcollege tot Lodewijk College. Na het eerste jaar verkas sen de havisten en vwo'ers naar de andere locatie, aan de Zeldenrust- laan. De meeste vmbo-leerlingen blijven hun lessen volgen aan de Oude Vaart. Wie vmbo-t volgt, gaat in het derde jaar naar het Zel- denrust. Om van daaruit voor een aantal praktijkvakken weer naar de Oude Vaart te moeten rijden. Dat gaat veranderen, liet de school vorige week woensdag avond aan alle ouders, leerlingen en ook het college van burgemees ter en wethouders weten. Havo- en vwo-brugklassers beginnen volgend schooljaar direct in het Zeldenrust-gebouw, vmbo-scho- lieren gaan naar de Oude Vaart. Zo kan een kind straks zijn hele schoolloopbaan worden begeleid door een vast, klein team van do centen. Waarom zoveel ophef? Dat klinkt plausibel. Het wordt zo op meer scholen gedaan, bijvoor- en groenten uit eigen tuin. In 2008 verhuisde het paar naar een aan leunwoning, waardoor er een eind kwam aan het werken in de tuin. Jacomina was sportief: ze fietste tot haar 88ste dagelijks zo'n 15 ki lometer. In 2012 overleed haar echtgenoot en sinds 2015 woont ze in een huurappartement van woonzorgcentrum Antonius. Ze woont daar zelfstandig en krijgt thuiszorg. Al tien jaar is ze doof, maar ze geniet van wat ze wel kan; en ze is een inspirerende vrouw met humor, vertelt haar dochter. ,,Met haar slijtvast optimisme en ijzeren stellingen, zoals 'je moet het leven pakken zoals het komt'." - Sophie Stockman Puzzelen, de krant lezen en kaar ten, maar ook stof afnemen en de planten water geven; er zijn nog veel dingen die Jacomina Bogaert- Van Jole, oftewel Mien, nog zelf doet én graag doet. De 100-jarige inwoonster van Kloosterzande staat vol in het leven. ,,Er is elke dag veel aanloop van familie'', ver telt haar dochter Moniek. Jacomina Bogaert-Van Jole werd in 1922 op Groenendijk geboren, in een middenstandsgezin. Haar ou ders hadden café Moeke Sas en schildersbedrijf Van Jole. Ze hielp thuis mee en ging rond haar 13de als dienstmeisje aan de slag. ,,Soms was ze jonger dan de kinderen waarop ze moest passen." Het was hard werken en ze legde heel wat afstanden af op de fiets. Geen fastfood Jacomina van Jole trouwde in 1949 met Jo Bogaert. Ze kregen vijf kin deren en er zijn inmiddels negen kleinkinderen en acht achter kleinkinderen. Naast het doen van het huishouden werkte ze ook buiten de deur. Het gezin leefde gezond: geen fastfood of frisdrank, DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 VL Politiek leest Lodewijk de les. Terecht? Raymond de Frel OPINIE Lodewijk College aan de Zeldenrustlaan. foto anne hana Leerlingen in de kantine van het Jacomina Bogaert-Van Jole uit Kloosterzande is 100 jaar en doet nog graag veel zelf. foto anne hana KLOOSTERZANDE ,,Je moet kijken naar wat je nog wél kan'', stelt Jacomina Bo- gaert-Van Jole uit Klooster- zande. Ze heeft een slijtvast op timisme en is er 100 jaar mee geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52