Bestuurders Noord-Beveland willen meer verdienen Rijkswaterstaat neemt scheuren in vloeren niet licht op 6 Vuurtoren Het Noorderhoofd bij Westkapelle. foto jan de jonge Het meest gefotografeerde model van Westkapelle. Ivo van Beekhuizen van Polderhuis Westkapelle durft die stelling wel voor zijn rekening te nemen als hij het heeft over vuurtoren Noorderhoofd, ook wel Westkapelle Laag of 't Lage Licht genoemd. Emile Calon Westkapelle Tijdens een inspectie zijn er scheu ren in de vloeren van die vuurtoren ontdekt die Rijkswaterstaat nader gaat onderzoeken. Daarom blijft de vuurtoren voorlopig gesloten voor bezoekers. Dat is een tegenvaller voor het Polderhuis want de vuur toren maakt, net als zijn grote broer 't Hoge Licht, onderdeel uit van de expositieruimtes van het Polder huis. ,,We wilden in april de vuur toren weer in gebruik nemen." Vol gens Van Beekhuizen zou er een ex positie in komen over een schip dat bij Westkapelle is gestrand. Uitzicht Het onderzoek naar de vloeren van deze vuurtoren wordt een van de komende maanden uitgevoerd, al dus Rijkswaterstaat. Het is nog niet duidelijk hoeveel tijd het vervolg onderzoek en het eventuele herstel in beslag gaat nemen. Ivo van Beek huizen heeft dan ook nog niet ge hoord ofin april de vuurtoren weer in gebruik kan worden genomen door het museum. ,,Ik ben bang dat dat dan nog niet kan." Hij weet wel dat 't Lage licht vrij populair is. ,,Vooral bij mensen die vanaf de omloop willen genieten van het uitzicht. Vanaf daar heb je namelijk echt een prachtig uitzicht over de zee." Jan de Jonge uit Westkapelle heeft de afgelopen jaren vele hon derden foto's van 't Lage Licht ge maakt. Op alle uren van de dag en de nacht. ,,Want het is een mooi en markant bouwwerk." De fotograaf vindt de vuurtoren niet alleen uit fotografisch oogpunt heel mooi. Voor hem is er nog meer. Want hij is ook getrouwd met de dochter van de laatste vuurtorenwachter. ,,Dat schept dus een band. Vooral omdat mijn schoonvader, Willem Water man, een vreselijk aardige man was. Hij was 33 jaar vuurtorenwachter en heeft heel wat tijd doorgebracht in en bij die vuurtoren." Hij weet nog goed dat zijn schoonvader acht uur bij de vuurtoren moest zijn en vervolgens 24 uur vrij had. ,,Na elke dag verschoofde dienst acht uur." De gietijzeren vuurtoren is in 1876 gebouwd en was oorspronke lijk roodbruin. Om de herkenbaar heid bij daglicht te vergroten is in 1959 een witte band toegevoegd. In 1939 werd, in verband met de drei gende Tweede Wereldoorlog, een camouflageschildering aange bracht op de toren. De oorspronke lijke roodbruine kleur kwam pas na de oorlog weer terug. Marifoon Aan de voet van de toren stond tot 1995 een stenen gebouwtje dat in gebruik was bij de Kustwacht. Het werd in 1921 gebouwd als vervan ging voor een ander houten ge bouwtje dat daar sinds ongeveer 1905 stond. Jan de Jonge weet nog goed dat op dat gebouwtje signaal- masten stonden. De vuurtoren- Mijn schoonvader kon razendsnel met een morselamp een boodschap overbrengen - Jan de Jonge, fotograaf wachters hingen daar ballen en kegels in om de schepen te waar schuwen voor bijvoorbeeld de stroming of het weer. Snelle morsesignalen Maar hij herinnert zich ook nog goed dat er gecommuniceerd werd met morsesignalen met de passe rende schepen. Lachend ,,Mijn schoonvader was daar erg bedreven in. Hij kon razendsnel met een morselamp een boodschap over brengen. Zo snel dat een kapitein van een passerend schip regelmatig vroeg de boodschap nog eens te herhalen." Dat was wel in de tijd dat er wel al marifoons waren om contact te leggen met de schepen. ,,Maar de mensen van de vuurtoren hadden geen marifoon. Wilden ze via de marifoon toch iets doorge ven, moesten ze naar het hoofdkan toor in Vlissingen bellen en werd er vanaf daar contact gelegd met een schip." WISSENKERKE Wethouders en burgemeester op Noord-Beveland moeten meer salaris krijgen dan waarop ze op basis van het inwoneraan tal recht hebben, vinden ze zelf. De provincie, die daarvoor toe stemming moet geven, gaat voorlopig niet akkoord. Burgemeesters en wethouders krij gen een salaris dat past bij het aan tal inwoners van hun gemeente. Bestuurders in Noord-Beveland vallen in de laagste categorie, die tot 8000 inwoners. In uitzonderlijke gevallen kan een gemeente echter een schaal hoger worden ingedeeld. Dat heet 'opclassificatie'. Die kan worden aangevraagd bij de provin- cie. Er moeten daarvoor dan wel goede redenen zijn. Noord-Beve land wist de provincie in 2010 ervan te overtuigen dat die er zijn; en daarna nog twee keer. Toeristen Het gemeenbestuur vroeg voor de komende bestuursperiode - die na de raadsverkiezingen begint en tot 2026 duurt - opnieuw om opclassi- ficatie. Daarvoor zijn meerdere re denen, geeft een woordvoerster aan. Zo worden de vele toeristen niet meegeteld bij het inwoneraan tal, maar moet de gemeente daar voor wel een hoop voorzieningen in stand houden. ,,Hierdoor ope reert onze gemeente niet alleen qua inwoners, maar ook qua bestuur lijke zwaarte op een niveau dat niet vergelijkbaar is met 'standaardge meenten' met een inwoneraantal tot 8000 inwoners." Het gemeentebestuur wijst op de grote projecten die in ontwikkeling of in uitvoering zijn op Noord-Be veland, en op 'de groeipotentie' van de gemeente. ,,In 2021 groeide de gemeente met bijna honderd inwo ners. Als deze tendens zich voorzet, hebben wij binnen vier jaar de grens van 8000 inwoners bereikt." Gedeputeerde Staten willen ech ter niet zomaar akkoord gaan met plaatsing van Noord-Beveland nóg eens een periode in een hogere ca tegorie. Het wijst erop dat dat alleen Noord-Beveland opereert op een niveau dat niet vergelijkbaar is - Gemeentewoordvoerster bij hoge uitzondering kan, en geen automatisme mag worden. Het pro vinciebestuur wil dat Noord-Beve land snel een plan maakt waarin staat hoe het voorkomt dat het over vier jaar opnieuw moet aankloppen met hetzelfde verzoek. Dat kan de gemeente doen door bijvoorbeeld meer ambtenaren aan te nemen of meer samen te werken met andere gemeenten. Dat brengt de werk druk omlaag. Als dat plan er is, wil de provincie voor de verkiezingen van volgende maand een besluit nemen over het verzoek. Als de provincie het verzoek af wijst, krijgen fulltime wethouders op Noord-Beveland straks 5140 euro per maand, in plaats van de huidige 5825 euro. Dat zou het lasti ger kunnen maken geschikte kan didaten te vinden. Een eventuele nieuwe burgemeester moet het doen met 6744 euro, terwijl die nu 7419 euro krijgt. Voor raadsleden zijn er geen financiële gevolgen. - Martijn de Koning DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 BE Vuurtoren dicht voor inspectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51