Museum koos voor 'veiligheidsklep' 7 c Raad van Schouwen-Duiveland krijgt gele kaart van rekenkamer Had de ruim een miljoen kostende restauratie aan de Zuidwellebrug in Zierikzee voor minder gekund? En waarom kostte het groenonderhoud tonnen meer dan gepland? Die en meer vragen heeft de reken kamer van de gemeente Schou wen-Duiveland, een hulptroep voor de raad, uitgezocht. De reken kamer is verplicht voor gemeenten en houdt de uitgaven tegen het licht: zijn die op een juiste manier besteed? Zou het anders kunnen? Om maar met die laatste vraag te beginnen: daarop is het antwoord ja. Raadsleden moet veel meer hun mond open trekken, om betere in formatie vragen en kritischer zijn, vindt de rekenkamer. Dat zou kun nen helpen om de kosten te beper ken bij de gemeente Schou- wen-Duiveland. In het rekenkame- ronderzoek krijgt de raad ook een lesje met geld omgaan. Kanttekening Niet dat de raad het slecht doet vol gens onderzoeker Katja Bongers van Bongers Onderzoek en Advies, maar het kan beter. Ze maakt daar bij wel een kanttekening: over schrijdingen van het budget kun nen niet altijd voorkomen worden. ,,Als er restauratiewerkzaamheden moeten worden verricht aan een monument, kunnen er onver wachte kosten bijkomen door on voorziene omstandigheden." Toch adviseert de rekenkamer in de conclusies en aanbevelingen een We gaven wel degelijk aan dat we het er niet mee eens waren andere houding van de gemeente raad ten opzichte van het college van burgemeester en wethouders. Kort samengevat luidt dat advies: vraag om duidelijke informatie en naar risico's en grijp in als dat nodig is. ,,De raad krijgt een redelijk gele kaart", reageerde raadslid Rutger Punt (CDA). En ook Sandra Fontein (D66) en Margo Lemsom (VVD) ontvingen de kritische woorden richting de raad al morrend. In het rekenkameronderzoek zijn vier uitgaven van de gemeente uit gelicht, waaronder het onderhoud aan de buitenruimte. Dat zou aan vankelijk een miljoen kosten, maar het budget werd in vier jaar tijd met 60 procent overschreden. De raad had volgens Bongers meer van zich kunnen laten horen door in te grijpen. ,,We gaven wel degelijk aan dat we het er niet mee eens waren. We kregen de bood schap van het college dat het con- tract al was afgesloten en dat er niet veel andere opties waren", zei Lemsom. Tips van de rekenkamer ,,We worden als raad ook vaak voor het blok gezet", vulde Fontein later in de discussie aan. Onderzoe ker Bongers herhaalde meermaals zich op de feiten te baseren. ,,We hebben wel stevige woorden tussen de raad en het college geconsta teerd, maar we hebben niet gezien dat de raad echt heeft ingegrepen." Informatieplicht Petri d'Anjou (PvdA) vond dat er ook wel kritischer naar de rol van het college van burgemeester en wethouders mocht worden geke ken. Want raadsleden mogen dan wel assertiever worden richting het college, maar d'Anjou vroeg zich af hoe dat omgekeerd zat. ,,Hoe ver houdt het advies aan de raad zich ten opzichte van de informatie plicht die het college heeft?" Ruim zeven ton subsidie had het Stadhuismuseum vorig jaar aange vraagd. Dat was nodig om hoger uitvallende kosten te dekken en ook ontslag van medewerkers te voorkomen. Omdat het museum een deel van de gemeentelijke col lectie beheert, waarvoor onder meer opslaggelden moeten worden betaald, is het fair dat de gemeente tevens daarvoor met subsidie over de brug komt. Tot zover in het kort waarom een dergelijk bedrag nodig is voor het museum dat in het mo numentale voormalige stadhuis in de Meelstraat in Zierikzee is ge huisvest. Amendement Het college van burgemeester en wethouders vond eind vorig jaar dat het museum met minder geld af kon: 640.000 euro in plaats van de ruim zeven ton. Met dat lagere be drag zou de exploitatie van het mu seum in het nauw komen, vindt museumdirecteur Scheffers. Hij klopte daarover aan bij diverse raadsleden. Met succes, want Leefbaar Schou- wen-Duiveland gaf, gesteund door de VVD en GroenLinks, gehoor aan die oproep met een amendement in de gemeenteraadsvergadering. Daarin werd alsnog 60.000 euro subsidie voor het Stadhuismuseum gevraagd. De voltallige raad kon zich daarin vinden. Daarnaast diende de museumdirecteur een officieel bezwaar in tegen de be schikking van burgemeester en wethouders. Scheffers noemt het starten van de bezwaarprocedure naast het hulp inroepen van de raad zeker niet wedden op twee paar den. ,,Ik noem het de veiligheids klep." SD DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Een lesje met geld omgaan Valeska Nastaly Zierikzee - Margo Lemsom, raadslid VVD Hoe houd je (ook als gewone burger) je huishoudboekje op orde? De tips van de rekenkamer (vrij vertaald) zouden voor ieder huishouden kunnen gelden als er bijvoorbeeld iemand wordt in gehuurd om klusjes te doen: 1. Zorg dat je een maximum be drag instelt. Dat mag niet over schreden worden; 2. Houd rekening met onvoor ziene uitgaven; 3. Kan iets ook goedkoper of so berder worden uitgevoerd?; 4. Vraag je subsidie pas aan op het moment dat je beter zicht hebt op het kostenplaatje; 5. Breng de mogelijke risico's vooraf in kaart; 6. Zorg dat je duidelijke afspra ken maakt in je contracten; 7. Spreek vooraf af wie voor welke kosten opdraait; 8. Stel jezelf de vraag: ga je voor de laagste prijs of de hoogste kwaliteit? ZIERIKZEE Heeft directeur Albert Scheffers van het Stadhuismuseum in Zie- rikzee op twee paarden gewed om geldnood te voorkomen? Hij maakte bezwaar tegen het af wijzen van subsidie en stapte te gelijkertijd naar de gemeente raad. - Valeska Nastaly Directeur van het Stadhuismuseum Albert Scheffers. foto dirkjan GJELTEMA De kosten van de renovatie van de Zuidwellebrug in Zierikzee overschreden het budget. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50