Ajax-directeur stond bekend als 'vieze oom' Advocaten zien kentering: seksueel 4 GRENSOVERSCHRIJDEND GEDRAG Marc Overmars (48) is per direct vertrokken bij Ajax, nadat hij grensoverschrij dende appjes aan vrouwen stuurde. Volgens voormalig medewerksters kan zijn gedrag de clubleiding onmogelijk zijn ontgaan. Hij werd zelfs 'vieze oom' genoemd. De voormalig medewerksters die deze krant sprak, schetsen een beeld van een directeur die op de werkvloer herhaaldelijk en tegen over meerdere vrouwen grens overschrijdend gedrag toonde. Overmars plaatste foute opmer kingen op de afdelingen en stuurde daarbuiten ook seksueel getinte berichten en beelden, waaronder dickpicks (foto's van het geslachtsdeel). Dat gedrag zou ook alom bekend zijn op de Am sterdamse werkvloer, zo schetsen de betrokken vrouwen, zowel bij personeel als op directieniveau. Aan de succesvolle samenwer king tussen Ajax en Overmars werd zondagavond laat abrupt een einde gemaakt. Naar aanlei ding van de misstanden bij tv-programma The Voice ontvin gen clubmedewerkers eind vorige maand een mail van algemeen di recteur Edwin van der Sar, waarin zij werden aangespoord melding te maken van grensoverschrij dend gedrag. In de dagen erna maakten meerdere (oud-)mede- werksters kenbaar slachtoffer te zijn geweest van het gedrag van de technische baas. De raad van com missarissen (rvc) en Van der Sar voerden, met behulp van een ex tern bureau, daarop gesprekken met Overmars. Stof Laatstgenoemde trok zondag zijn conclusies en gaat in een schrifte lijke reactie van Ajax diep door het stof. 'Ik schaam me kapot. Vorige week werd ik geconfronteerd met meldingen over mijn gedrag, en hoe dit op anderen is overgeko men. Helaas realiseerde ik me niet goed dat ik hiermee grenzen heb overschreden, maar dat werd me deze dagen wel duidelijk. Daar door voelde ik opeens een enorme druk.' 'Ik bied mijn excuses aan', gaat de bestuurder verder. 'Zeker voor iemand in mijn positie is dit ge drag niet goed te praten, dat zie ik inmiddels ook in. Maar te laat. Ik zie geen andere optie dan te stop pen bij Ajax. Dit heeft ook grote impact op mijn privésituatie. Daarom verzoek ik iedereen mij en mijn gezin met rust te laten.' Het overschrijdende gedrag is een mokerslag voor de landskam pioen. Overmars, voormalig spe ler van onder meer Ajax, Barce lona en Oranje, leidde de Amster damse club met zijn handelsgeest en neus voor talent naar een nieuwe heerschappij in Neder land en een opmars in Europa. ,,Marc is waarschijnlijk de beste voetbaldirecteur die Ajax gehad heeft", stelt rvc-voorzitter Leen Meijaard. ,,Maar hij heeft helaas echt grenzen overschreden, dus verdergaan als directeur was geen optie. Dat zag hij zelfook in. Het is bijzonder pijnlijk voor iedereen." Ajax wijdt niet uit over de in houd van de grensoverschrij dende berichten, maar wil alleen kwijt dat die over een langere pe riode zijn verstuurd. Volgens voormalig Ajax-commissaris en bijzonder hoogleraar Marjan Ol- fers, die veel onderzoek doet naar grensoverschrijdend gedrag in sport, zou dat erop kunnen dui den dat de situatie op de werk vloer niet veilig genoeg was. ,,Cru- ciale vraag nu is wanneer en bij Vraag nu is wanneer en bij wie meldingen terechtkwamen en hoe die zijn opgepakt wie meldingen terechtkwamen en hoe die zijn opgepakt. We zien nu dat de raad van commissaris sen heeft ingegrepen, maar wis ten mensen op de werkvloer hier bijvoorbeeld al langer van?" Overmars stond onder de me dewerksters te boek als 'de vieze oom' en Van der Sar als 'vriende lijke vader'. Het grensoverschrij dende gedrag van de Epenaar kan de rest van de clubleiding de voor bije j aren dan ook onmogelijk ont gaan zijn, stellen zij. Sterker nog, volgens de oud-werkneemsters hebben meerdere vrouwen de handelswijze van Overmars aan gekaart bij de clubleiding. Daar van was Van der Sar volgens hen op de hoogte. Dit wordt door de algemeen directeur krachtig ont kend. Olfers noemt de zaak verdrietig voor de slachtoffers, betrokkenen en de voetbalclub. ,,Maar wel in die volgorde." Dat Overmars be seft dat hij grenzen is overgegaan, kan een steun zijn. „Slachtoffers willen vaak erkenning dat wat hun is overkomen niet normaal is. Ik hoop dat ze die nu hebben ge kregen." Ajax-hoofdsponsor Ziggo laat weten de ontwikkelingen nauw gezet te volgen, maar nog niet vooruit te willen lopen op de ge volgen voor het partnership. M.m.v. Sjoerd Mossou ANALYSE Dat #Metoo lange tijd aan de voetbalwereld voorbijging, mag een klein wonder heten. Weinig subculturen zijn zo doordrenkt met machismo als juist dit mannenbolwerk. Ajax-directeur Marc Overmars is de eerste die keihard valt, hij zal vermoedelijk niet de laatste zijn. Voetballers en trainers die hitsige appjes sturen. Voetballers die bedelen om telefoonnummers. Voetballers die vlak na een inter view opeens om een date vragen. Voetballers die terloops de meest schunnige opmerkingen maken. Je hoeft aan willekeurige vrou welijke collega-journalisten maar om wat anekdotes te vragen, of ze schudden zonder uitzondering een reeks voorbeelden uit hun mouw. De voetbalwereld is als een apenrots vol alfamannetjes. Jagen, veroveren, pochen: het is onmis kenbaar een onderdeel van wat 'kleedkamercultuur' is gaan heten. Veel (top)voetballers groeien op met het idee dat vrouwen in de rij staan - en je die vrouwen alleen nog maar hoeft uit te kiezen. Niet geheel onbegrijpelijk misschien: hele hordes vrouwen voelen zich ook daadwerkelijk aangetrokken tot de roem, het geld, het aanzien en de sport. Je zou als voetballer zomaar in de waan kunnen gaan leven dat 'nee' niet tot de opties behoort. Tekenend was in dat licht ook de verklaring van Marc Overmars in het officiële persbericht over zijn ontslag, zondagavond. ,,Helaas realiseerde ik me niet goed dat ik hiermee grenzen heb overschre den'', stelde de technisch directeur van Ajax. Ook Overmars, oud- topvoetballer, groeide op in het machismo-reservaat van schier oneindige aandacht en bevesti ging. Wat dat betreft is het een klein wonder dat de wereldwijde Metoo-beweging lange tijd vrijwel geheel aan de voetbalwereld voor bijging. Er waren een aantal geruchtmakende verkrachtings- #Metoo treft opnieuw een beroemd uithangbord van de Nederlandse entertainment industrie. Na een succesvol tv-format schudt nu ook de grootste voetbalclub van ons land op zijn grondvesten. Is dit een opmaat naar meer? Iva Bicanic durft te stellen dat er in Nederland inmiddels sprake is van 'een kentering'. De oprichter van het Centrum Seksueel Geweld ziet dat seksueel wangedrag van met name mannen niet langer zonder gevolgen is. Na de schokgolf die de uitzending van Boos over The Voice of Holland veroorzaakte, kreeg haar organisatie al heel veel tele foontjes binnen. Nu is er weer een grote zaak, rond Ajax-directeur Marc Over- mars. Volgens dagblad Het Parool kwam die (mede) aan het rol len door een interne mail van algemeen directeur Edwin van der Sar, die weer verstuurd werd naar aanleiding van het schandaal rond The Voice. Advocaat Sébas Diekstra, die een aantal slachtoffers van The Voice bijstaat, ziet een sneeuwbaleffect: ,,Er komen de afgelopen weken veel meer meldingen en zaken binnen op het gebied van ernstig seksueel grensoverschrijdend ge drag", meldt hij. Maar voorbeelden van nieuwe concrete zaken 'kan hij nu nog niet naar buiten bren gen', zegt Diekstra. Ook Hian Li Ko, arbeidsrecht advocaat in Rotterdam, constateert dat er iets aan het veranderen is. ,,De Metoo-beweging heeft met enige vertraging nu ook ons land DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Raymond Boere Johan Inan Amsterdam - Marjan Olfers, onderzoeker Marc Overmars is de eerste die van de apenrots dondert Sjoerd Mossou Amsterdam Directeur Marc Overmars viert de Ajax-overwinning op Juven- tus in 2019. Links: Overmars in 1998 in Oranje. fotos stanley gontha Iva Bicanic, oprichter van het Centrum Seksueel Geweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4