Oproep gemeenten: ga eens ergens stofzuigen c Is driemaal scheepsrecht voor de musical Shrek in Goes? 6 Theater De Mythe bleek nog ruimte te hebben op woensdag 2 en donderdag 3 maart. Die dagen zal Shrek in totaal vier keer worden op gevoerd, twee keer 's middags en twee keer 's avonds. Het Goese thea tergezelschap is meer dan tevreden met de genoemde dagen, want ze vallen in de voorjaarsvakantie. Jong publiek En Shrek is tenslotte vooral een kin dermusical. Omdat het theater 's avonds uiterlijk om 22 uur de deuren moet sluiten, beginnen de avond voorstellingen al om 19 uur. ,,Maar ook dat is niet verkeerd, gezien het jonge publiek'', vindt Heesters. Als de regels blijven zoals ze nu Je leeft er als het ware in een soort bubbel naartoe zijn, zal de theaterzaal steeds voor een derde gevuld zijn. De kaarten die al waren verkocht voor de afge laste voorstellingen in december blijven geldig. Het ligt wel voor de hand dat een aantal kaarten zal worden teruggegeven. Die komen uiteraard opnieuw in de verkoop. Wie ze alsnog wil bemachtigen, doet er slim aan de Facebookpagina van de Musicalvrienden in de gaten te houden. Bij het gezelschap heb ben ze nog een klein beetje hoop dat er de komende weken dusdanig wordt versoepeld dat de zaal kan volstromen. Dan komen er plots weer veel kaarten beschikbaar. ,,Dat zou echt een cadeautje zijn'', aldus Heesters. De Musical vrienden Na twee keer uitstel kunnen de Musicalvrienden uit Goes de musical Shrek eindelijk opvoeren. Maar het blijft spannend. 'De hoofdrolspelers mogen echt geen corona krijgen.' n dus is voorzichtigheid geboden. ,,We nemen het zekere voor het onze kere'', legt productielei der Willian Heesters uit. ,,Zo dragen we mondkapjes en hou den we bij de repetities zoveel moge lijk afstand. De meeste rollen kun nen wel worden doorgegeven als de originele speler door corona plots moet afhaken. Daar houden we ook wel rekening mee. Maar de vier spe lers met de grootste rollen hebben zo veel tekst. Als één van hen kort voor de voorstelling corona blijkt te heb ben, is dat een drama.'' Lockdown Maar de Musicalvrienden gaan ervan uit dat het geluk hen deze keer ein delijk toelacht. Al twee keer eerder moest de opvoering van Shrek wor den geannuleerd vanwege de maat regelen rondom het coronavirus. Hij zou aanvankelijk eind 2020 al wor den opgevoerd in theater De Mythe in Goes, maar dat werd een jaar uit gesteld. Afgelopen december ging het om dezelfde reden weer mis. Een kleine twee weken vóór de uitvoe ring besloot het kabinet een nieuwe lockdown in te voeren. Dat was een grote teleurstelling. ,,We waren theaterklaar en hadden er zoveel zin in'', zegt Heesters. ,,Je moet je voorstellen dat je die laatste weken voor de voorstelling continu met de muziek in je hoofd rond loopt. Je leeft er als het ware in een soort bubbel naartoe. Dan is het rauw als het weer niet mag door gaan. Aan de andere kant zijn er ook veel andere gezelschappen die hier mee te maken hebben. We hebben al snel tegen elkaar gezegd: het is nu eenmaal zo, we gaan weer een nieuwe datum plannen.'' Die oproep doen de 'Oosterschel- degemeenten' - de vijf Bevelandse gemeenten plus Schouwen-Duive- land en Tholen - aan hun inwoners. Het gaat om de zogenaamde 'wmo- hulp'. Daaronder valt alle 'zor- ghulp-aan-huis', zoals huishoude lijke hulp, hulpmiddelen als rol stoel of traplift, en vervoer. ,,We zien dat mensen nu soms erg ge makkelijk naar de gemeente stap- pen", zegt Paula Schot. Zij is wet houder op Schouwen-Duiveland en voorzitter van de SWVO - een organisatie waarin de zeven ge meenten zich verenigd hebben. ,,Mensen voelen vaak toch wat schroom om hulp in hun omgeving te vragen, terwijl die mogelijkheid er soms wél is." En eerst kijken wat je zélf kan doen, dat is wel de basis van het idee achter wmo-hulp. Door daar alleen om te vragen als het écht niet anders kan, blijft de hulp voor ge meenten betaalbaar, legt Schot uit. ,,En daarnaast hebben we te maken met krapte op de arbeidsmarkt. We moeten zuinig omgaan met het in zetten van zorgmedewerkers." Om je heen kijken ofje zélfwat voor een ander kan doen, helpt dus ook. Schot: ,,Soms zijn mensen met kleine dingen heel erg geholpen. Een keertje langsgaan bij iemand, even stofzuigen, een boodschap doen, een praatje maken." Adviesraden in de regio reageren terughoudend op de campagne. ,,Het is logisch dat je eerst in je ei gen omgeving zoekt naar hulp", er kent Jacques Derksen, voorzitter van de Burger Adviesraad in Ka- pelle. ,,Maar mijn ervaring is dat mensen dat al doen. De drempel om naar de gemeente te stappen is voor sommigen juist best hoog." John Jansen, voorzitter van de wmo-raad in Reimerswaal, er- De drempel om naar de gemeente te stappen is soms best hoog vaart dat ook. ,,Ik ken best voorbeel den van mensen die naar de ge meente stappen van wie ik denk: is dat nou nodig? Maar gemeenten mogen niet vergeten dat je in veel gevallen gewoon récht hebt op hulp en ondersteuning." Jansen zou lie ver zien dat gemeenten zichzelfeen spiegel voorhouden. ,,Ik vind dat mensen niet altijd even goed gehol pen worden, zeker als blijkt dat ze géén recht op hulp hebben. De klantvriendelijkheid is soms ver te zoeken." Derksen: ,,Gemeentebe- sturen moeten uitgaan van het idee: we helpen de mensen die het nodig hebben. Veel hulp wordt mo menteel zo uitgekleed, dat dat uit gangspunt flink onder druk staat." De zeven gemeenten hebben de site bedanktdatjehelpt.nl opgezet. Ze gaan er de komende tijd aan dacht voor vragen via folders, bor den langs de weg en sociale media. - Martijn de Koning DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 SD 'Niemand mag ziek worden' Sanne Pronk (l) en Reinier Wondergem (r) spelen de hoofdrollen in de musical Shrek van de Musicalvrienden uit Goes. FOTO MUSICALVRIENDEN - Willian Heesters, productieleider Theatergezel schap de Musical vrienden werd in 2006 opgericht door Toine We vers en Willian Heesters. Onder normale omstan digheden, dus zonder corona, wordt elk jaar een grote musical op de planken ge bracht in theater De Mythe in Goes. Enkele musicals die in het verleden zijn gespeeld zijn Jekyll Hyde, Scrooge, Aladdin, Zorro en The Wiz. Verder verlenen de Musicalvrien den altijd mede werking aan het grote theater spektakel tijdens de Goese thema jaren en spelen ze geregeld tijdens evenementen, zo als de kerstmarkt. Dat de Musical vrienden zich tus sen de top van de Nederlandse amateurgezel schappen hebben genesteld, bleek toen ze vorig jaar werden genomi neerd voor twee Amateur Musical Awards voor Jekyll Hyde. En zeker niet in de minste categorieën, beste musical en beste hoofdrol (Reinier Wonder gem). Rob Paardekam Goes Kijk eens wat vaker om je heen of je ergens even kan stofzuigen of voor iemand een boodschap kan doen. En andersom: stap niet te gemakkelijk naar de ge meente als je dat soort hulp ook uit je omgeving kan krijgen. - Jacques Derksen, voorzitter Burger Adviesraad Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49