Een lege container 9 Borsbeek kan tiende deelgemeente van de stad worden ZUIDERBUREN W ■H Tegen 2025 moet Borsbeek het nieuwe district van Antwerpen worden. De kleine gemeente in het zuidoosten van de stad zit financieel in slechte papieren. Antwerpen zegt niet nee tegen een fusie. Borsbeek wordt zo het tiende stadsdis trict. Maar wat heb ben die districten misschien te bieden? De Antwerpse districten kan je zien als deelgemeenten, elk met een eigen bestuur. Overkoepelend is er dan het stadsbestuur met burgemeester Bart De Wever (N- VA). De oorsprong van de distric ten ligt bij de samenvoeging van de Belgische gemeenten in 1977. Oppositiebank Zo komt het trappistenbier van Westmalle, na een fusie met Oost- malle, nu uit Malle. Bobbejaanland in Lichtaart hoort dan weer bij Kasterlee. De herindeling van Antwerpen kwam er pas in 1983. Toen werden de aangrenzende ge meenten een district. Politiek is dat niet altijd even helder. In het district Antwerpen bestuurt ook Groen. Die partij zit voor de stad op de oppositiebank. Een echt buitenbeentje is Bor- gerhout. In het linkse bestuur is daar plaats voor de communisti sche PVDA. Het oostelijke en di verse district heeft een verkeers druk deel binnen de Ring (intra- muros). Borgerhout 'extramuros' is beduidend groener en kent een felle heropleving rond het Te Boe- laarpark. De vergelijking met het nabije Berchem gaat op. De wijk buiten de Ring heet niet voor niets Groe- nenhoek. Van oost naar noord kom je eerst Deurne tegen, goed voor bijna 80.000 inwoners. In Deur- ne-Zuid kan je in het Boekenberg park heerlijk gratis zwemmen in de grootste ecologische zwemvij ver van Europa. In Deurne-Noord bevindt zich het Bosuilstadion van de Royal Antwerp Football Club, met stamnummer 1 de oud- ste voetbalclub van het land. Tot de jaren 1970 vond op 'de Bosuil' nog de 'Derby der Lage Landen' plaats. Ganzenrijden Meer richting de Nederlandse grens ligt de concerttempel van het Sportpaleis in het dis trict Merksem. Je bent al bijna in Zeeland als je het district 'Bezali' doorkruist. Wat staat voor de pol dergemeenten Berendrecht, Zand vliet en Lillo. Een stedelijk karak ter is hier ver te zoeken. Als corona mee wil in Berendrecht, valt hier het laatste weekend van februari de traditie van het ganzenrijden te beleven. Op de snelweg E19 naar Breda kan je nog een ommetje ma ken langs het district Ekeren. Voor wandelaars is natuurgebied De Oude Landen daar de moeite waard. Maar het mooiste Antwerpse natuurgebied ligt misschien wel in het zuidelijke district Hoboken. Een tocht door de Hobokense Pol der kan je in Antwerpen-Zuid combineren met een bezoek aan het Middelheimmuseum bij het district Wilrijk. Het gratis beel denpark in openlucht vol heden daagse kunst is werkelijk uniek. Fort 3 Wat heeft Borsbeek daaraan toe te voegen? Voor fietsers ligt het op de route van de Brialmontgordel. Fort 3 werd voltooid in 1864 toen Leo pold 1 de eerste koning van Bel gië was. Helaas kon de fortengor del rond Antwerpen weinig weer stand bieden tegen het Duitse le- ger tijdens de Eerste Wereldoor log. Het Belgische leger kreeg wel de kans om zich terug te trekken in de Westhoek bij de Franse grens. In de Tweede Wereldoorlog waren de forten helemaal kansloos tegen de Duitse luchtmacht. Nu is Fort 3 een beschermd mo nument in een aangename groen- zone bij de luchthaven van Deurne. Omwonenden zijn die luchthaven liever kwijt dan rijk. Maar de Antwerpse burge meester Bart De Wever is pro. Zijn partij N-VA haalde in Borsbeek bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen in 2018 wel 38% van de stemmen. Politicologen zien hierin een reden waarom Bors- beek straks het tiende district wordt. Zou het? STREEKTAAL f eg, kénnende hie dat woord 'eumig, dat overlest in de krante stoeng?' 't Is de buurman, die me dat donderdag vroeg. Ik was net bezig de grieze container an de straote te zetten. 't Is nog vroeg, mao die kan t 'r mao staon ee? 'n Paor weken geleejen most ie dao zelfs al staon om zeven uur en. ,,Waovoo zö vroeg deze kêêr?" vroeg 'k an êên van die jonge gas ten die achter de vuulkarre liep. ,,Daor is op 't énde van de mid dag 'n borrel",riep ie, ,,op 't stad'uus." En die lachende d'r 's mee. Jao, zo ziin noe 'êêmao die gasten ee. Terug nao dat woord 'eumig. Nog nööit nie van g'öören. Wel 's gelezen en ik wist dat het muf betêêkende. Beteikende, zei den vroeger d'ouwe ménsen. En zö binnen d'r nog 'n 'êêleboel woorden, die glad nie mêêr ge- bruukt worren. De buurman kiekt me begrupend an. ,,Jao", zegt ie. En die laot z'n 'and zien. ,,Vorige weeke was ik in de schuure bezig en toen goeng 'k mee m'n 'and langst de muur. 't Vel d'r af. 'n Klein bitje bloed, mao 't snérkende toch d'n 'êêlen dag. Kiek, dat woordje snérken, dat is toch ook uut de tiid? Dat zou je toch ook nie bie de dokter zeggen, of bie de Hap?" En weg is tie op z'n fiets, de straote uut, de polder in. Jao, de buurman is een echt buutenméns. Die 'ouw je moeilijk den 'êêlen dag binnen. Die moet z'n gat 's luchten. Brokke dul As 'k nao de koffie even in 't dikke Zêêuwse woordenboek kieken, dan zien 'k daor best 'n 'êêleboel woorden staon, die 'k glad nie kén. Alicht nie, die worden kommen toch uut 'êêl Zêêland? En a je in Biervliet weunt, dan weet je toch glad nie wat ze in de rest van Zêê- land tegen 'n brokke dul' zeggen? En zeker vroeger nie. Een paor jaor geleejen kwam de Zeeuwse Dialectverênigieng mee wat nieuws. Een 'ouw woord adopteren. Je stierende 'n ouw woord in en dan kreeg je auto- misch een certificaot voo dat woord. Mao, dan most je dat adop tiewoord wekelijks gebruken. Dat was as 't waore een verloren woord, dat nieuw leven kreeg. Dat 's toch schööne gedocht, niewaor? Want anders vervliegen die ouwe woorden en nao verlööp binnen ze weg. Dan staon d'r strekjes allemao witte plekken in dat dikke woordenboek. En dat moeten wudder toch niet 'én ee? Woordenboek Dao docht ik noe zömaor an toen op 't énde van de morgen de lege container gieng op'aolen. Ons woordenboek za toch ook géén lege container worren ee? Jao, lacht 'r nie om, want al (die woorden die op die witte plekken strekjes kommen te staon) binnen dan mee de vuulkarre meegegaon ee. GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Antwerpen en z'n districten In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Borsbeek het nieuwe district van Antwer pen. x», Het gratis beeldenpark van het Middelheimmuseum in de openlucht vol hedendaagse kunst. foto ans brys Dominique Piedfort Antwerpen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. In deze rubriek belichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. - Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41