u Goese Bisonfabriek draagt fors bij aan recordomzet c Veel verwanten van kopstukken doen mee aan gemeenteraadsverkiezingen 8 Op de kieslijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen in Zeeland staan opvallend veel familieleden van partijkopstukken. Zit politiek in het bloed of kan men simpelweg geen andere kandidaten vinden? Cees Freeke is in Terneuzen lijst trekker van Bondgenoot Cees Freeke, de voortzetting van 55 Ter- neuzen. Hij is niet de enige Freeke op de kandidatenlijst. Zijn echtge note staat op de derde plaats en zijn dochter op de vijfde stek, ook al heeft zij laten weten geen tijd te hebben voor de lokale politiek. ,,Maar misschien te zijner tijd wel", zegt Freeke. ,,Ze heeft een aardje naar haar vaartj e en wat niet is, kan nog komen. Dan staat ze in elk geval op de lijst." Het is lang niet het enige voor beeld. Op de 114 kandidatenlijsten die vorige week bij de Zeeuwse ge meenten werden ingediend, zijn veel voorbeelden van familieban den te vinden. Niet zelden staan partners, kinderen ofbroers en zus sen van partijkopstukken ook op de lijst. Geen risico Zolang deze familieleden maar be kwaam genoeg zijn voor het raads werk, ziet Freeke hierin geen pro bleem. Bovendien beperkt dit het risico dat kandidaten achterafmin- der geschikt ofbetrouwbaar blijken te zijn. ,,Ik ben zeer tevreden over de lijst. Het zijn vijftien mensen die Ik probeer de rol van fractiegenoot en die van zoon wel goed te scheiden ik tenminste door en door ken. Kom daar maar eens om tegen woordig." Bij Partij voor Goes wemelt het van de dubbele namen. Behalve aanvoerder Stan Meulblok staan bijvoorbeeld zijn dochter en haar echtgenoot op de lijst. Ook de doch ter van de nummer twee Gonneke de Boe - zelf dochter van par tijgrondlegger Henk Hoogerland - is kandidaat. De hoogst genoteerde nieuwe naam is die van Patrick Geus. Ook zijn partner heeft me teen maar een plek op de lijst gekre gen. Betrokken ,,Nieuwe mensen werven is voor een lokale partij best een opgave", zegt Stan Meulblok over de reden om mede op familieleden terug te vallen. Maar, zegt hij, het gaat erom dat de mensen betrokken zijn. ,,Bij de familie Hoogerland zit de poli tiek in het bloed, en mijn dochter is door mijn enthousiasme aangesto ken. Het zijn jongeren die de ambi- tie hebben om later in te stappen. In eerste instantie worden ze fractie volger ofsteunfractielid, in de hoop dat ze in de toekomst het stokje kunnen overnemen." Dat familieleden daadwerkelijk samen in de raad komen, is nog steeds uitzonderlijk. Op Noord-Be veland gebeurde het vier jaar gele den wel. Noord-Bevelands Belang boekte een onverwacht grote zege en kreeg vier zetels. Daardoor keerde niet alleen Ellen van der Klooster terug in de raad, maar kreeg ook haar zoon Koen, die op de vierde plaats stond, een zetel. ,,Wij hadden nooit gedacht met z'n tweeën in de raad te komen", zegt Ellen van der Klooster. Toch hebben ze niet getwijfeld toen ze beiden werden gekozen. ,,Koen is met politiek opgegroeid en had ook zeker ambities, dus hij dacht 'ik ga gewoon meedraaien'. Dat is goed gegaan. We hebben nooit negatieve reacties gehad. We worden in de raad als twee individuen gezien, en niet als moeder en zoon. Thuis en op familiefeestjes hebben we het vaak over politiek. Soms zeggen we 'nu moeten we even ophouden, want er zijn nog andere dingen'." Verrassing ,,Het was echt een verrassing dat ik ook in de raad kwam, maar wel een leuke", zegt Koen van der Klooster erover. ,,We zien elkaar als fractie genoten, maar als je familie bent, gaat het toch nog een stuk verder. We sparren meer over sommige vraagstukken dan je misschien nor maal met een collega zou doen. Ik probeer de rol van fractiegenoot en die van zoon wel goed te scheiden. Het zou in een vergadering toch heel bijzonder zijn om iemand met 'ma' aan te spreken." Bisons moederbedrijf wist in 2021 wereldwijd meer lijm- en kitpro- ducten van de merken Bison, Grif fon en Uhu te verkopen. De Grif- fon-serie wordt ook in Goes ge maakt. Algemeen directeur Rob Uytdewillegen van het in Rotter dam gevestigde Bolton Adhesives is apetrots. ,,Ondanks het wereld wijde tekort aan grondstoffen en alle logistieke beperkingen die co rona-maatregelen met zich mee brachten, zijn we gegroeid. Dat is een prestatie." Bison in Goes en het Duitse Uhu zijn de trekpaarden van de lijmdivi- sie van Bolton Adhesives, een be drijf dat onderdeel is van de Itali aanse Bolton Group. Deze multina tional is bij consumenten meer be kend van zijn visconserven (Rio Mare) en afwasmiddel (Dubro). Hoewel bijna elk gezin wel een tube montagekit van Bison in huis heeft, lijkt de lijmdivisie een onbe mind leven te leiden. Dat is on terecht, zegt Uytdewillegen. ,,Beide merken zijn succesvoller dan ooit. We hebben tien jaar terug besloten Bison en het Duitse Uhu samen te voegen. Tot die tijd waren ze zelf standig, met eigen fabrieken, pro ductontwikkeling, verkoop en marketing. Dat liep best goed, maar het kon beter. De merken zaten el kaar soms in de weg, terwijl ze el kaar zouden moeten versterken." Duidelijke koers De koers is nu duidelijk. Uhu be dient het onderwijs en de kantoor- markt met lijmen en plakstiften. Bison maakt lijm en kit voor doe- het-zelvers en de professionele bouw. Uytdewillegen: ,,We hebben ook geïnvesteerd in nieuwe pro ducten, zoals Polymax, een univer seel bruikbare lijmkit. Bison in Polymax van Bison is een steunpilaar van onze omzet en winst Goes heeft Polymax ontwikkeld. Het was een lokaal initiatief, dat in tien jaar is uitgegroeid tot een we reldwij d succes, en het is een steun pilaar van onze omzet en winst." Dat is niet gek voor een bedrijf dat begon als groothandel in schoe nen. Oprichter Cornelis van de Reepe bedacht destijds een lijm om zolen vast te plakken. Het bedrijf vergaarde vanaf 1958 faam met de contactlijm Bison Kit. Inmiddels worden de Bison- en Griffonpro- ducten die in Goes worden vervaar digd, verkocht in 120 landen. Bij Bison werken nu tweehon derd mensen. Uytdewillegen voor ziet verdere groei. ,,Zowel met de huidige lijmen en kitten als met nieuwe producten als tapes, reini gingsmiddelen en vochtvreters. We kijken ook naar landen waar we ons marktaandeel kunnen vergro ten. Tot uitbreiding van de fabriek in Goes leidt dat voorlopig niet. Er is nog voldoende ruimte." DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Met de familie op de lijst Rolf Bosboom Wissenkerke - Koen van der Klooster Cees Freeke(Bondgenoot Cees Freeke, boven) en Stan Meulblok (Partij voor Goes). fo to's HARMEN VAN DER WERF, GEMEENTE GOES Zoon en moeder Koen en Ellen van der Klooster zitten samen voor Noord-Bevelands Belang in de gemeenteraad. fotos gemeente NOORD-BEVELAND Het moederbedrijf van lijmpro- ducent Bison International in Goes, Bolton Adhesives, boekte vorig jaar een recordomzet van 260 miljoen euro. ,,We zijn trots op dit resultaat en Goes mag dat ook zijn. Bison is een ijzersterk merk." - Rob Uytdewillegen, algemeen directeur Bolton Adhesives - Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40