PvdA hoopt op comeback in college van Vlissingen Rijkswaterstaat neemt scheuren in vloeren niet licht op 6 Het meest gefotografeerde model van Westkapelle. Ivo van Beekhuizen van Polderhuis Westkapelle durft die stelling wel voor zijn rekening te nemen als hij het heeft over vuurtoren Noorderhoofd, ook wel Westkapelle Laag of 't Lage Licht genoemd. Tijdens een inspectie zijn er scheu ren in de vloeren van die vuurtoren ontdekt die Rijkswaterstaat nader gaat onderzoeken. Daarom blijft de vuurtoren voorlopig gesloten voor bezoekers. Dat is een tegenvaller voor het Polderhuis want de vuur toren maakt, net als zijn grote broer 't Hoge Licht, onderdeel uit van de expositieruimtes van het Polder huis. ,,We wilden in april de vuur toren weer in gebruik nemen." Vol gens Van Beekhuizen zou er een ex positie in komen over een schip dat bij Westkapelle is gestrand. Uitzicht Het onderzoek naar de vloeren van deze vuurtoren wordt een van de komende maanden uitgevoerd, al dus Rijkswaterstaat. Het is nog niet duidelijk hoeveel tijd het vervolg onderzoek en het eventuele herstel in beslag gaat nemen. Ivo van Beek huizen heeft dan ook nog niet ge hoord ofin april de vuurtoren weer in gebruik kan worden genomen door het museum. ,,Ik ben bang dat dat dan nog niet kan." Hij weet wel dat 't Lage licht vrij populair is. ,,Vooral bij mensen die vanaf de omloop willen genieten van het uitzicht. Vanaf daar heb je namelijk echt een prachtig uitzicht over de zee." Jan de Jonge uit Westkapelle heeft de afgelopen jaren vele hon derden foto's van 't Lage Licht ge maakt. Op alle uren van de dag en de nacht. ,,Want het is een mooi en markant bouwwerk." De fotograaf vindt de vuurtoren niet alleen uit fotografisch oogpunt heel mooi. Voor hem is er nog meer. Want hij is ook getrouwd met de dochter van de laatste vuurtorenwachter. ,,Dat schept dus een band. Vooral omdat mijn schoonvader, Willem Water man, een vreselijk aardige man was. Hij was 33 jaar vuurtorenwachter en heeft heel wat tijd doorgebracht in en bij die vuurtoren." Hij weet nog goed dat zijn schoonvader acht uur bij de vuurtoren moest zijn en vervolgens 24 uur vrij had. ,,Na elke dag verschoofde dienst acht uur." De gietijzeren vuurtoren is in 1876 gebouwd en was oorspronke lijk roodbruin. Om de herkenbaar heid bij daglicht te vergroten is in 1959 een witte band toegevoegd. In 1939 werd, in verband met de drei gende Tweede Wereldoorlog, een camouflageschildering aange bracht op de toren. De oorspronke lijke roodbruine kleur kwam pas na de oorlog weer terug. Marifoon Aan de voet van de toren stond tot 1995 een stenen gebouwtje dat in gebruik was bij de Kustwacht. Het werd in 1921 gebouwd als vervan ging voor een ander houten ge bouwtje dat daar sinds ongeveer 1905 stond. Jan de Jonge weet nog goed dat op dat gebouwtje signaal- masten stonden. De vuurtoren- Mijn schoonvader kon razendsnel met een morselamp een boodschap overbrengen wachters hingen daar ballen en kegels in om de schepen te waar schuwen voor bijvoorbeeld de stroming of het weer. Snelle morsesignalen Maar hij herinnert zich ook nog goed dat er gecommuniceerd werd met morsesignalen met de passe rende schepen. Lachend ,,Mijn schoonvader was daar erg bedreven in. Hij kon razendsnel met een morselamp een boodschap over brengen. Zo snel dat een kapitein van een passerend schip regelmatig vroeg de boodschap nog eens te herhalen." Dat was wel in de tijd dat er wel al marifoons waren om contact te leggen met de schepen. ,,Maar de mensen van de vuurtoren hadden geen marifoon. Wilden ze via de marifoon toch iets doorge ven, moesten ze naar het hoofdkan toor in Vlissingen bellen en werd er vanaf daar contact gelegd met een schip." De afgelopen 3,5 jaar moest Frances Oreel het in haar eentje doen voor de PvdA, omdat Angelique Duijn- dam na enkele maanden onder ei gen naam verder ging. Maar zowel Oreel als secretaris van de kandi daatstellingscommissie Sjef van Wijnen verwacht dat de PvdA op de terugweg is. Omdat de partij tij dens afgelopen verkiezingen voor de Europese Unie ('toen waren we de grootste in Vlissingen') als de Tweede Kamer ('omgerekend drie zetels') goed scoorde. En omdat an dere partijen hun 'sociale gezicht' de afgelopen jaren totaal niet heb ben laten zien, oordeelt lijsttrekker Oreel. Sociaal gezicht Kiezers die zich vier jaar geleden van de partij afwendden en kozen voor GroenLinks, SP of 50Plus ('die partijen hebben de meeste stem men bij ons weggehaald') zijn de af gelopen periode door die partijen behoorlijk in de steek gelaten, be toogt Oreel. ,,Ik kan me niet voor stellen dat mensen die voor sociaal beleid zijn niet voor onze partij kie zen." Terugkeer van de PvdA in het dagelijks bestuur is nodig om zaken in Vlissingen 'beter en eerlijker' te doen, laat de partij weten. ,,Door beter naar de burgers te luisteren en betere dienstverlening hoopt de PvdA het verloren ver trouwen in de politiek stukje bij beetj e terug te winnen", meldt Van Wijnen bij de presentatie van de kandidatenlijst. Op die lijst staat Frances Oreel op 1, vóór de nieuwe lingen Azad Togus (2), Koen de Vries (3), Esther Baaijens (4) en Hristijan Stevoski (5). Het sociale gezicht van de soci aal-democraten moet de komende periode vooral gestalte krijgen in pleidooien voor betere voorzienin gen voor wonen en zorg. 'Speer- GroenLinks, SP en 50Plus hebben hun sociale gezicht afgelopen periode niet laten zien punten als 'meer en betere woon ruimte voor iedereen en kwalita tief betere en fatsoenlijker zorg' moeten kiezers over de streep trek ken. Frances Oreel is lijsttrekker, maar is daarmee nog niet direct dé wethouderskandidaat van de partij, meldt Van Wijnen desgevraagd. Hij bevestigt dat de PvdA graag weer een wethouder levert aan het Vlissingse college om rechtstreeks invloed op beleid te hebben. Mocht een wethouderspost er in zitten dan staat het niet bij voorbaat vast dat Oreel die post inneemt. Van Wijnen: ,,We hebben allemaal on ervaren raadsleden op de lijst. We hebben het er nog niet over gehad en zeg nooit 'nooit', maar het zou logisch zijn dat Frances als ervaren politicus (ze zat van 2002 tot 2006 in de raad en is zit vanaf 2014 weer op het pluche, red.) nieuwe raadsle den wegwijs maakt en bij de hand neemt." DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 WA Vuurtoren dicht voor inspectie Vuurtoren Het Noorderhoofd bij Westkapelle. foto jan de jonge Emile Calon Westkapelle - Jan de Jonge, fotograaf VLISSINGEN De PvdA wil na de verkiezingen terugkeren in het Vlissingse col lege. Met drie, 'we hopen zelfs voorzichtig op vier', zetels zou die wens in vervulling kunnen gaan. - Frances Oreel, PvdA - René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38