Meer patiënten met corona in Zeeland a I Rioolzuivering wordt flink onder handen genomen 4 jarenlange ban kunnen Zeeuwse schelpdierhandelaren weer oesters en mosselen exporteren naar de Verenigde Staten. De hamvraag is: krijgen ze er voet aan de grond? In Yerseke hangt de vlag uit. Na een EXPORT MAG WEER Net als in de rest van het land hebben ook de Zeeuwse zieken huizen (opnieuw) meer nieuwe coronapatiënten moeten opne men. Het Adrz in Goes noteerde voor de derde achtereenvolgende week meer patiënten en ook bij ZorgS- aam in Terneuzen lopen de cijfers op nadat ze daar vorige week iets gezakt waren. De afgelopen week werden in to taal 50 nieuwe patiënten met een coronabesmetting opgenomen in Goes en Terneuzen. Dat is een stuk meer dan in de voorgaande week, toen 37 mensen met corona in het ziekenhuis belandden. Een deel van die nieuwe patiënten kon in de loop van de week al weer naar huis. Gisterochtend waren in Goes en Terneuzen in totaal 32 bedden be zet door coronapatiënten, van wie 7 mensen op de intensive care liggen. Sterfgevallen Ziekenhuis Adrz heeft 27 patiënten die voor corona behandeld worden. Dat zijn 7 patiënten meer dan een week geleden. Op de intensieve zorg liggen 6 patiënten (vorige week 5) en de op de verpleegafde- ling 21 (vorige week 15). Adrz nam de afgelopen week 32 nieuwe co ronapatiënten op (vorige week 25). Er kwamen 7 coronapatiënten te overlijden. In de voorgaande week stierven 5 mensen aan corona bij Adrz. Ziekenhuis ZorgSaam behandelt 5 coronapatiënten. Op de ver- pleegafdeling liggen 4 patiënten C De afgelopen week werden in totaal vijftig nieuwe patiënten met een coronabesmetting opgenomen in Goes en Terneuzen (vorige week 1) en op de intensieve zorg 1, net als vorige week. Afgelo pen week werden 18 nieuwe co ronapatiënten opgenomen in het ziekenhuis in Terneuzen, 6 meer als de week daarvoor. 11 patiënten kon den naar huis en 3 naar het revalida tiecentrum. Er overleed één pati ent. Er liggen geen coronapatiënten van buiten de provincie in de Zeeuwse ziekenhuizen. Afgelopen vrijdag bereikten de Eu ropese Unie en de Verenigde Staten een akkoord over de export en im port van mosselen en oesters. In 2011 was de handel in schelpdieren gestaakt door het verschil in voed- selstandaarden, maar deze blok kade wordt nu per 24 februari op geheven. Binnen Europa mogen Nederland en Spanje als eersten weer mosselen, oesters en kokkels aan de VS leveren. Zeven Zeeuwse bedrijven zijn er als de kippen bij. Ze presenteren zich van 13 tot en met 15 maart ge zamenlijk in het Nederlandse pa viljoen op de Seafoodexpo in de Amerikaanse stad Boston. Eén van de bedrijven is oester- en kreeften- handel Meulemeester BV in Yer seke. Directeur Gert-Jan de Koeijer is dolblij dat export naar de VS weer kan. ,,Amerika is een markt met bijna 330 miljoen inwoners. Veel meer dan Nederlanders zijn ze gek op zeevruchten. Het land telt ontzettend veel oesterbarretjes. Hoewel Amerika zelf veel oesters produceert, want in elke baai wor den ze wel gekweekt, smaakt elke oester anders. Mensen willen graag iets nieuws proeven. Ik denk dat er een hele mooie kans ligt om er Zeeuwse oesters te verkopen." Nazaten platte oester De Meulemeester deed in de jaren negentig van de vorige eeuw al volop zaken in de Verenigde Staten. Het bedrijf importeerde destijds onder meer Amerikaanse oesters uit de staat Maine. Dat waren naza- ten van Zeeuwse platte oesters die er in de jaren vijftig naar toe waren gebracht. Hij smaakt milder dan zijn Zeeuws broertje. Het zou mooi zijn als de Amerikanen nu weer eens de Zeeuwse trots de keel in kunnen laten glijden, denkt De Koeijer. ,,Onze oesters zijn toppro ducten en de Amerikaanse markt is gigantisch groot." In de VS moet je de Zeeuwse oester als een Nederlands product verkopen: Dutch Oyster Ook World of Oysters uit Yer- seke reist af naar Boston. Mede-ei genaar Jean Dhooge maakt ook en kele trips om potentiële klanten te spreken. ,,Het is een nieuwe markt voor ons. Tijdens de pandemie waarin consumenten op zoek zijn gegaan naar gezond en duurzaam voedsel, is de vraag er fors toegeno men, zeker de online verkoop van oesters." Huilen met de pet op De vraag is of Nederland wel vol doende mosselen en oesters produ ceert om aan de Verenigde Staten te leveren, zonder daarbij de huidige klanten in Nederland, België en Frankrijk tekort te doen. ,,Dat is wel een dingetje", zegt Caroline Ver- wijs, directeur van schelpdierbe- drijf Krijn Verwijs dat al jaren lang Amerikaanse kreeften im porteert en dus handelscontac ten bezit. ,,De oesterproductie in Over de opknapbeurt wordt al ja ren gesproken. Het project liet lang op zich wachten doordat er veel meer moest gebeuren dan aanvan kelijk werd gedacht. Daardoor lie pen de kosten op, van aanvankelijk drie miljoen euro in 2016 naar in middels ruim twaalfmiljoen euro. De zuivering verwerkt afvalwa ter afkomstig van Cadzand, Nieuwvliet, Sluis en Retranche- ment. Door de beperkte capaciteit belandt nu bij grote regenbuien een deel van het afvalwater in het oppervlaktewater. Dat moet straks verleden tijd zijn. Daarvoor moe ten onderdelen van de zuivering worden aangepast of vernieuwd. Verder worden de persleidingen omgelegd. Tijdens de werkzaamheden blijft de zuivering in bedrijf. Wel kan de omgeving op werkdagen last hebben van het bouwverkeer. Dat rijdt via de Cadzandseweg, Stelledijk en Noorddijk van en naar de rioolwaterzuivering. - Rolf Bosboom maaskantreizen.nl/0412 482828 i Rome en Florence maaskant DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO GOES/TERNEUZEN - Theo Giele Frank Balkenende Yerseke - Caroline Verwijs, directeur Krijn Verwijs Directeur Gerrit-Jan de Koeijer van De Meulmeester uit Yerseke is in maart present op Seafoodexpo in Boston. FOTO MARCELLE DAVIDSE RETRANCHEMENT De ingrijpende renovatie van de rioolwaterzuivering bij Retran- chement begint eind deze maand. Het werkt duurt waar schijnlijk bijna anderhalf jaar. De capaciteit van de zuive ring is momenteel te klein. Opstapplaats in uw regiol Geld-terug-garantie! 10-daagse busreis 8-daagse busreis Wenen en Wienerwald Per Comfort-Class touringcar, met o.a. Wienerwald, Schönbrunn, stadstour, Hofburg en Salzburg. Data: 26 maart, 16,30 april, 21 mei e.a. Per Comfort-Class touringcar, I met bezoek aan Pisa, Siëna, Lucca, Florence, Assisi en I Rome. Inclusief half-pension. I Data: 31 maart, 14 april, 6,19 mei, 2 juni e.a. Per Comfort-Class touringcar, prachtige rondreis door het groene Spanje. Inclusief goede begeleiding en half-pension. Data: 16 mei, 13 juni, 5 september, 3 oktober e.a. Per Comfort-Class touringcar, met middenklasse hotel. Inclusief goede begeleiding en half-pension. Data: 13 mei, 19 juni, 21,31 juli e.a. Per Comfort-Class touringcar, prachtige rondreis langs veel Unesco-Erfgoed. Inclusief prima hotels en half-pension. Data: 16,30 april, 21 mei, 4 juni, 27 augustus e.a. Eet Amerikaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36