Laatste lijkschouwer krijgt mogelijk hulp basisartsen 3 Om ze wat beweging te geven, laat Ilse ze elke week uit. ,,Ik doe ze een tuigje aan en ga dan met ze wande len. Sinds kort heb ik ook een rugtas waar ik ze in mee kan nemen, maar als Diëgo erin is gepropt, past Jacky er niet meer bij. Ik zou een niet-ras- katje ook binnen houden, uit angst dat ze aangereden wordt." Ilse kocht twee kittens, zodat ze elkaar kunnen vermaken. ,,Natuur- lijk hangt daar een prijskaartje aan. We hebben per kat 900 euro be taald, mét stamboom. Dat is veel geld, maar mensen betalen nog veel meer voor een hond en dat vindt niemand gek. Dat snap ik niet." De Maine coon is één van de na- tuurrassen, een kattenras dat op na tuurlijke wijze is ontstaan. Ze mo gen niet gekruist worden met an dere rassen. ,,Dat Maine coons zo dicht bij de natuur staan, sprak me erg aan. Dit in combinatie met de uitgebreide stamboom geeft mij het vertrouwen dat ze niet zijn doorgefokt." Er zijn meer redenen om voor een raskatje te kiezen. ,,Als je een kat met stamboom koopt, krijgen de ouders en kittens gezond- heidschecks. Er wordt ook in de ga ten gehouden of de moederpoes niet te vaak zwanger raakt. Je koopt dus meer dan alleen de stamboom, je koopt een soort zekerheid." Garantie dat een raskat niet ziek wordt, heb je niet. Dat beseft Ilse: ,,Door de stamboom kunnen we fa milieziektes uitsluiten, maar katten kunnen natuurlijk gewoon ziek worden. Daarom hebben wij ervoor gekozen om ze óók nog te laten ver zekeren." In de wachtrij Wie graag een kitten wil kopen, moet wel geduld hebben: het fok ken kan maanden duren. Monique heeft bijvoorbeeld tijd nodig om een geschikte kater te vinden. ,,Je kunt kittens niet de volgende dag ophalen. Soms wachten mensen wel anderhalf jaar op een kitten. Waarom? Omdat ze een ras uitzoe- ken op karakter en daar een stam boom bij willen." Ilse heeft op haar beide katten drie maanden moeten wachten. Dat is nog kort. Ze legt uit: ,,Onze fokker had toevallig een nestje. Toen ik ging kijken voor Diëgo, was Jacky net geboren. Ik heb haar toen gelijk kunnen 'reserveren', daar hebben we geluk mee gehad." Aan een raskat hangt een prijs kaartje, dat een stuk hoger is dan bij een straatkat. Daar is een logische verklaring voor volgens Monique. Al haar katten worden verplicht ge test op en ingeënt tegen ziektes. Als een poes een miskraam krijgt, wordt ze maandelijks in de gaten gehouden door een dierenarts, tot ze weer kan fokken. ,,Als je de regels overtreedt, krijg je een fokverbod. Ik vind dat heel goed. Zo weten mijn klanten dat ik betrouwbaar ben. Het zijn levende dieren, geen speelgoed dat je koopt en in de kast legt als je het zat bent." Ook bij de Nederlandse Raskat ten Vereniging merken ze een forse stijging in de verkoop van raskat ten. Penningmeester Hans Nolting: ,,De afgifte van stambomen is sinds de pandemie zeker met 25 procent gestegen. Een stamboom is de ge netische kaart van de kat die je in huis neemt. De eigenaar kan de stamboom vijfgeneraties terugvin den, maar het stamboek gaat nog veel dieper. Zo kunnen we familie ziektes al vroeg opsporen." Als er een nestje wordt geboren, komt dit in de stamboom. Ook als dat nestje een onbekende vader heeft, dit noem je een 'slipnestje'. Zo wordt bijgehouden of hob by-fokkers niet meer van twintig kittens per jaar krijgen. ,,Als dat wel zo is, wordt het gezien als werk en moet je een cursus volgen." Dit ge beurt om broodfok tegen te gaan. ,,Al heb ik liever een goede brood fokker dan een slechte vermeerde raar. Sommige fokkers hebben veel meer dan twintig kittens in een jaar, maar ook meer dan tien poe zen in huis. Zolang ze zich aan de regels houden, mag dat gewoon." In heel Nederland is een tekort aan forensisch artsen, maar in Zeeland is de situatie heel penibel. De afge lopen tien jaar werd het werk door drie mensen gedaan, maar omdat één van hen met pensioen gaat en één iets anders gaat doen, blijft al leen Sjef Vrencken over. Hij foren sisch arts van de GGD Zeeland. Forensisch artsen worden onder meer opgeroepen als er mogelijk sprake is van een onnatuurlijke dood. Zij moeten dag en nacht be- reikbaar zijn. ,,De provincie is rela tief rustig, maar forensische ge neeskunde speelt altijd zeven da gen per week, 24 uur per dag en 365 dagen per jaar", legde Vrencken in november uit aan de PZC. ,,Crimi- neel Zeeland houdt zich niet aan kantoortijden, dus je moet heel vaak bereikbaar zijn en paraat staan. Als je maar met drie personen bent, ben je dus vaak aan de beurt." Voor iemand alleen is het onmo gelijk heel Zeeland te bestrijken. De artikelen die de media destijds wijdden aan het tekort, leidden tot Kamervragen, onder anderen van Jacqueline van den Hil (VVD) uit Goes. In zijn antwoord daarop schrijft minister Ernst Kuipers (D66, Volksgezondheid) dat voor de regio's waar een acuut probleem bestaat overleg gaande is over noodoplossingen. 'Dat er verschil lende regio's zijn die te kampen hebben met een tekort aan foren sisch artsen is zorgwekkend. Een mogelijke noodoplossing is om ba sisartsen onder supervisie van fo rensisch artsen in te zetten voor eenvoudig werk in het kader van de lijkschouw. Hierbij wordt uiteraard rekening gehouden met de noodza kelijke kwaliteit van de lijkschouw.' Een woordvoerster van de GGD bevestigt dat ook in Zeeland ge sprekken gaande zijn, maar dat het nog te vroeg is daarover iets te zeg gen. Je moet heel vaak bereikbaar zijn en paraat staan De inzet van basisartsen (iemand die de opleiding geneeskunde heeft afgerond) is niet het ei van Colum bus, benadrukt Kuipers: 'Dit soort noodoplossingen zullen tijdelijk van aard zijn.' De bedoeling is wel degelijk om meer forensisch artsen op te leiden. GGD en GHOR (Ge- neeskundige Hulpverlening in de Regio) Nederland hebben subsidie gekregen voor een wervingscam pagne. Die gaat dit voorjaar van start, schrijft de minister. Er wordt gedacht aan een speciale website, de inzet van ambassadeurs en het organiseren van meeloopdagen. Verder is er geld uitgetrokken voor opleidingsplaatsen tot foren sisch arts en het opstellen van een kennisagenda voor de forensische geneeskunde, wordt er ingezet op meer regionale samenwerking en is er een nieuwe driejarige oplei ding ontwikkeld door het Foren sisch Medisch Genootschap (FMG). PC DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 kiezen voor een raskat Ilse van Dijke uit Oosterland met haar twee Maine coon kittens Diëgo en Jacky (r). FOTO MARIEKE MANDEMAKER zie ook pzc.nl/video GOESDEN HAAG Om het tekort aan lijkschouwers het hoofd te bieden worden mo gelijk basisartsen ingezet. Zeel and heeft volgende week nog maar één lijkschouwer. - Sjef Vrencken, forensisch arts van de GGD Zeeland - Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35