1500vacatures, dienstverlening komt onder druk te staan Zeeland komt ruim 1500 technici te kort, in 45 beroepen. Installatiebedrijven als Saman Groep merken daar goed de gevolgen van. Het bedrijf heeft 22 vacatures. Ondine van der Vleuten Vlissingen ,,De tekorten zijn echt overal", ver telt Saskia Willems van uitkerings instantie UWV West-Brabant en Zeeland. Grotere bedrijven hebben wel een voordeel tegenover de kleintjes, zegt ze. ,,Een groot bedrijf kan meer schuiven met mensen of andere prioriteiten kiezen. Als je twee man personeel hebt en één zieke en één vacature, wordt dat las tig. Ik denk dat sommige bedrijven moeten erkennen dat ze hun dienstverlening eenvoudigweg niet meer kunnen uitvoeren zoals ze willen. Bij de klant begint dat be- sefook door te dringen. Ze zullen er als afnemer van diensten en pro ducten aan moeten wennen dat ze vaker 'nee' horen, ofmoeten wach ten." Een bloemetje aan de deur bij wijze van 'sorry'. ,,Dat sturen we te genwoordig aan klanten waarbij het even mis gaat", verklaart Angé- lique den Boer van Saman Groep. Het bedrijf heeft te maken met lange levertijden van met name warmtepompen, de groeiende vraag naar onder meer warmte pompen en zonnepanelen én de openstaande vacatures. ,,Het is een voortdurend punt van aandacht", bevestigt Den Boer. ,,Heel verve lend voor onze klanten. Vandaar dat we een bloemetje sturen als, bijvoorbeeld, een afspraak verscho ven moet worden." Arbeidsadviseur Milou Au- denaerd van het UWV vindt het nog te vroeg om te spreken over een ontwrichte arbeidsmarkt. ,,We zijn in gesprek met onderwijsinstellin- Ze kunnen me gewoon niet missen! Hier zit Zeeland om te springen gen en beleidsmakers om te kijken hoe we dat kunnen voorkómen. Door werknemers en werkzoeken den om te scholen naar kansrijke beroepen of door het werk anders indelen zodat je minder mensen nodig hebt. De basis is dat je opleidt voor de banen van de toekomst." Doorlopende vacatures Bij Saman Groep staan 22 vacatures open. Vijfdaarvan doorlopend om dat de organisatie ook wil groeien. ,,Het gaat dan om elektromonteur voor zonnepanelen, zonnepanelen monteur, loodgieter, servicemon teur en warmtepompinstallateur", aldus de HR-manager. Geen middel blijft onbenut om die te vervullen. ,,LinkedIn, Zeeuwse en nationale vacatureban ken, advertenties in de krant en on line, borden langs de kant van de weg, startpremies, premies voor werknemers die iemand binnenha len, werkleertrajecten, starten zon der sollicitatieprocedure", somt Angélique den Boer op. Het bedrijf kijkt verder dan laag hangend fruit. Zo maken ook asiel zoekers die genoeg Nederlands spreken een kans. ,,Veiligheid staat voorop. Je moet wel met elkaar kun nen communiceren." Ook ouderen zijn in principe welkom bij interne opleidingen, onder meer voor laad- paalmonteur. Mensen als Middelburger Anton Schuit (68) lopen intussen de gaten dicht in de overspannen Zeeuwse economie. Schuit bracht vier jaar geleden zijn bedrijf Gas Service Zeeland onder bij Walhout in Mid delburg. ,,Ik bleef even bij Walhout om een van de monteurs op te lei den tot servicemonteur. Daarna zou ik met een gerust hart afscheid nemen." Hij is er nog altijd. ,,Ze kunnen me gewoon niet missen!" Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl dinsdag 8 februari 2022 Zeeland INSTALLATIE elektra CONSTRUCTIE DUURZAME ENERGIE,, SERVICE EN ONDERt| ENERGIQ WWW.SAMANGROËP.I T 0111 412 647 Saman Groep plaatst zonnepanelen op een dak in Colijnsplaat: Arjan (l), Kylian en Marc (r). fotos marcelle davidse Tekort aan technici loopt op De Saman Groep plaatst zonnepanelen op een dak in Colijnsplaat. - Anton Schuit, werkt ook na zijn pensionering door 1. Loodgieters, installateurs gas, water en loodgieters (210 vacatures) 2. Elektriciens en monteurs elektrische bedrijfsinstallaties (190). 3. Timmerlieden in de utili teitsbouw (180 vacatures) 4. Werkvoorbereiders en cal culators bouw en installatie techniek (150) 5. Timmerlieden werkplaats en interieur (130)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33