Sportieve successen 26 Door het vertrek van 'architect' Marc Overmars, die zich schuldig heeft gemaakt aan het versturen van 'grensoverschrijdende berichten naar vrouwelijke collega's', heerst er plots instortingsgevaar bij het zorgvuldig opgebouwde Ajax-imperium. ACHTERGROND KOPLOPER WACHT HELS KARWEI OM CLUB OP KOERS TE HOUDEN NU OVERMARS WEG IS Het voorschotje dat Ajax tegen Heracles nam op titelprolongatie, maakte Over- mars zondag al niet meer mee vanuit de Johan Cruijff Arena. Daar kwam hij voor wedstrijden altijd even met een bak koffie het veld op om de grasmat te inspecte ren, een praatje te maken met een staflid of een opponent te groeten. En na wedstrijden meldde hij zich vaak op het ArenaDek, al was het maar om aanwezige familieleden of vrienden nog wat broodjes voor onderweg mee te geven. In 2021 deed hij dat voor het laatst. Na twee uitwedstrijden ontbrak Overmars in het thuisduel met Heracles. Spelers wisten toen nog van niets. Later die avond ver namen zij het verrassende nieuws via de media. Gistermorgen wer den zij ingelicht, met de medede ling dat ze op de Toekomst, waar een ochtendsessie gepland stond, verder bijgepraat werden over de technische baas. Overmars verstuurde 'over een langere periode grensoverschrij dende berichten naar vrouwelijke collega's'. Dat werd vorige maand duidelijk. De RvC en algemeen directeur Edwin van der Sar voer den, met hulp van een extern bu reau, gesprekken met Overmars. Een breuk bleek onvermijdelijk, ook om het veilige werkklimaat binnen de club te kunnen bewa ken. Achterdeur Het decennium maakte Overmars net niet vol. Uitgerekend nu titel- prolongatie en een derde pracht- campagne in Europa de kroon op zijn werk hadden moeten worden, vertrekt de succesbestuurder op pijnlijke wijze door de achterdeur. Medio 2012, toen de Epenaar de overstap maakte van Go Ahead Eagles, keerde Overmars terug bij Ajax. De directeur stapte als één van de 'winnaars' uit de Cruijff- revolutie, om de club vervolgens steeds meer naar zijn hand te zet ten. Overmars realiseerde specta culaire transfers. Tussen 2018 en 2019 doorbrak Ajax de grens van 300 miljoen aan verkopen, met toptalenten als Frenkie de Jong (85 mln) en Matthijs de Ligt (75 mln) als grootste uitschieters. Ajax sloopte het salarisplafond en met het gegenereerde kapitaal werd de selectie van talent en rou tine voorzien. Met het gewaagde, maar succesvolle aankoopbeleid noteerde de kleine bestuurder in Daley Blind, Dusan Tadic, Hakim Ziyech en Antony regelrechte vol treffers. Zij hielpen Ajax aan een nieuwe heerschappij in Neder land, waardoor de CL-miljoenen jaarlijks binnen vloeien en Over- mars een steeds sterkere selectie samen kon stellen die dit seizoen weer een serieuze uitdager van de Europese elite blijkt. Stroomversnelling Een andere gouden greep, de door Overmars aangestelde hoofdtrai ner Erik ten Hag, bracht die op mars in een stroomversnelling. Sa men namen ze steeds plaats achter de tekentafel om de ingrediënten voor een succesclub te schet sen. De besluitvorming? Fiftyfifty. Ook de coach, die als tacticus en aanjager van de topsportmentali teit Ajax omhoog stuwde, kreeg een vetorecht. Overmars en Ten Hag dachten in veel gevallen het zelfde en vormden een twee-een heid. Het binden van Overmars tot 2026 werd binnen Ajax als een cru- C Overmars was met zijn neus voor talent, boerenverstand en handelsgeest de spin in het web bij Ajax ciale zet gezien om de begeerde Ten Hag langer uit handen van de Europese topclubs te houden. „Continuïteit in de club is heel belangrijk. Op het veld wil je je sterkhouders behouden. Dat pro beer je ook in je eigen directie team", stelde algemeen directeur Van der Sar, die ook het contract van financieel directeur Susan Lenderink en commercieel direc teur Menno Geelen openbrak, toen. De door het steenrijke Newcastle begeerde beleidsmaker gold niet alleen als steun- en toeverlaat van Ten Hag, maar hielp ook Van der Sar bij het maken van strategische keuzes. Zo was Overmars met zijn han delsgeest, boerenverstand en neus voor talent de spin in het web bij Ajax. Een pragmaticus ook, die bij voorbeeld rivaal Feyenoord iets extra's betaalde voor Steven Ber ghuis, om getouwtrek bij de recht bank te voorkomen en de topaan- koop snel te laten acclimatiseren. De breuk met de ene architect zet Ajax in vuur en vlam en kan de DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Johan Inan In de jaren dat Marc Over mars voor Ajax werkte kende de club grote spor tieve successen. Zo haalden de Amsterdammers de Europa League-finale, de halve finale van de Champi ons League en werd de club vier keer kampioen. Sanchez en Fellaini due leren in de Europa League finale (2017). FOTO GETTY Feest na de stunt tegen Juventus in de kwartfinale van de CL in 2019. foto pim ras Ajax viert de titel van 2021, de vierde in het tijd perk Overmars. foto pim ras Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26