Wordt Krol de nieuwe Nuis? 'We vliegen er beiden vol in' TeamN! tegen 'Wüst van het shorttrack' 25 Ik weet dat ze dit doet, we hebben dat vaker gezien. Ik heb die bocht iets te wijd opgezet. Eigenlijk om haar te fucken. haar land, Fontana was de crimi neel. Het was fifty fifty. En dus voelt het ook alsof ze goud heeft verloren." Dat voelde Schulting zelf ook, maar ze was dus evengoed blij met zilver. ,,Het is geen één-twee drietje dat ik hier goud win. Mis schien denken mensen dat. Maar het is niet vanzelfsprekend. Ik heb dit seizoen één wereldbekerwed strijd 500 meter gewonnen. Dus moet ik hier staan huilen? Ik vind van niet. Het is ook geen langebaan schaatsen, waarbij het logisch is dat Irene Schouten na afgelopen winter favoriete is voor goud. Dit is een an dere sport. Dus mijn gevoel wisselt. Ik baal, maar ik ben ook trots. Ik ben sterk, de snelheid is goed, de explo siviteit. En er komen nog drie af standen. Dit geeft me extra veel zelfvertrouwen." De manier waarop het zilver tot stand kwam, was bovendien knap. In de kwartfinale waren er eerst twee valse starts, daarna werd Schulting uit balans gebracht en kwam ze buiten haar schuld bijna weer ten val. Haar messen moesten worden vervangen, niet ideaal, maar mentaal raakte ze niet uit ba lans. De halve finale was rechttoe rechtaan. Maar in de finale, bedacht Schulting, zou ze Fontana richting de eerste bocht buitenom aanval len. Dat mislukte bij poging één, maar ook nu kwam er een herstart. ,,En dan is het echt Suus dat ze denkt: fuck it, ik probeer het nog een keer", zei Otter. „Respect daar voor. Ze was niet afwachtend, heeft durf getoond. Gewoon gaan klaar, dat vind ik ook het mooiste." Het leidde niet tot goud, wel tot revanche voor zaterdag. ,,Na zo'n val op de gemengde relay sluipt er toch een bepaalde twijfel in. Maar zij denkt niet aan het verleden, maar aan de toekomst die ze kan maken." Karakterologisch zijn Kjeld Nuis en Thomas Krol tegenpolen. Maar de Nederlandse kanshebbers vandaag op de 1500 meter rijden het koningsnummer op exact dezelfde wijze: met lef zo snel mogelijk starten. ,,Aan rekenen hebben wij niets", zegt Krol, die de nieuwe Nuis wil worden. Liefhebbers zijn ze. In Nederland keek Thomas Krol de voorbije maanden vrijwel alle beelden te rug als zijn concurrenten ergens op de wereld een wedstrijd had den gereden. En Kjeld Nuis kreeg zaterdag op de tribune plots plaatsvervangende klamme handjes, toen hij de spanning op de gezichten van Irene Schouten en consorten zag. Hun grootste liefde is toch wel de 1500 meter. Blijkt ook na hun laatste training. Het is een dag voor hun langverwachte olympi sche optreden, maar ze gaan geen lastige vraag uit de weg. Sterker, ze halen anekdotes op, slaan zij wegen in en hebben alle tijd. Eerst Nuis, die uitgebreid zijn ideale schaatstechniek voordoet, en zo'n anderhalf uur later Krol. Een mens zou er bijna 1500 me ter-rijder door willen worden, ware het niet dat Krol ook vertelt over hoe je er na de streep aan toe bent als je er meteen vanaf het begin vol in gaat. ,,Aan rekenen hebben wij niets. Wij moeten de winst in het begin pakken. Dan weet je: op een gegeven moment blokkeren de benen, het zuur komt uit je oren, coördinatief kun je helemaal niets meer, de laatste honderd meter wordt het een beetje zwart voor je ogen, dan weet je niet meer hoe je over de streep moet komen. Na de race heb je 2 minuten om te zwaaien of een high five te geven, daarna kun je het beste zorgen snel van het ijs zijn. Dan komt de klap. Dan kun je niet meer op je benen staan, je gaat bloed hoesten, wordt misselijk, krijgt hoofd pijn." Enigszins geruststellend: ,,Maar na een kwartier kun je weer func tioneren. En een week later doen we het bij wijze van spreken weer. Ik zeg altijd: schaatsen is het allerleukste als je klaar bent." Nuis: ,,Niemand vliegt er zo in als wij. Met zoveel lef. Maar we moeten wel. Mannen als Ning en Joey Mantia hebben een betere slotronde, ook als wij besluiten om in het begin wat reserve op te bouwen." Ondanks de gelijkenissen in hun stijl zijn ze karakterologisch tegenpolen. Nuis de man die ge- dijt bij aandacht. Een alfamanne tje. Goed gebekt. Luidruchtig. Hij draafde onder meer op bij Ran king The Stars. Dat zul je Krol niet zien doen. Veel meer be scheiden. Lang zat zijn karakter hem tijdens zijn schaatscarrière in de weg. Iets te sociaal. Iets te lief. Krol, nu 29, brak in 2019 echt door. Na zijn eerdere overstap van Reggeborgh naar Jumbo, waar hij dus ook ploeggenoot van Nuis werd, leerde hij op zijn manier plaagstootjes uitdelen. En zag hij dat hij op zijn ijzers niet onder hoefde te doen voor de alfaman netjes. In die winter doken ze in Salt Lake City in een rechtstreeks C De bescheiden Krol zag dat hij op de ijzers niet onder hoefde te doen voor de alfamannetjes. duel beiden onder het wereldre cord. Het stuivertje viel de kant op van Nuis, die een jaar later ook wereldkampioen werd. In 2019 en 2021 ging de wereldtitel weer naar Krol. Debuut Hun olympische geschiedenis ver toont een opvallende parallel: ze moesten lang wachten op hun olympische debuut. Nuis liep de Winterspelen van 2010 en 2014 mis voor hij zich wel plaatste. In Pyeongchang was het meteen raak met goud op de 1000 en de 1500 meter. Ook Krol maakte twee olympische kwalificatietoer nooien mee zonder naar de Win terspelen te gaan. Nu kwalifi ceerde hij zich wel. Zijn winter verloopt ook veel soepeler dan die van Nuis. Hij mag de 500, 1000 en 1500 rijden, waar het voor Nuis vandaag zijn enige kans is. Krol wil en kan de nieuwe Nuis worden. Krol: ,,Klopt, hij miste de Spelen twee keer, dat heb ik ook meege maakt. Ik heb vier jaar geleden wel eens gedacht: bij de derde poging is Kjeld wel gegaan en we weten allemaal hoe dat is afgelopen." Wat vaststaat is dat de twee el kaar omhoog stuwden, zeker op de 1500 meter. En dat nu nog altijd doen. Al wijzen beiden op de ste vige buitenlandse tegenstanders. ,,We houden elkaar scherp, willen absoluut niet van elkaar verlie zen", zegt Krol. ,,Ik denk zeker dat we het niveau in brede zin naar een hoger niveau omhoog hebben getild, een nieuwe standaard hebben gezet. En dat met precies dezelfde stijl." Uitslagen GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI G Suzanne Schulting moest haar meerdere erkennen in Arianna Fontana. FOTO ANP - Suzanne Schulting Pim Bijl Peking Schaatsen Vrouwen. 1.500 meter: 1. Wüst 1.53,28, 2. M. Takagi (Jap) 1.53,72, 3. A. de Jong 1.54,82, 4. Sato (Jap) 1.54,92, 5. Groene- woud 1.54,97. Shorttrack Mannen. 1.000 meter: 1. Ren Ziwei (Chi) 1.26, 768, 2. Li Wenlong (Chi) 1.29,917, 3. Liu Shaoang (Hon) 1.35, 693. B-finale: 1. De Laat 1.35,925. Vrouwen. 500 meter: 1. Fontana (Ita) 42,488, 2. Schulting 42,559, 3. Boutin (Can) 42,724. Skiën Mannen. Afdaling: 1. Feuz (Zwi) 1.42,69, 2. Clarey (Fra) 1.42,79, 3. Mayer (Oos) 1.42,85. Vrouwen. Reuzenslalom: 1. Hector (Zwe) 1.55,97, 2. Brignone (Ita) +0,28, 3. Gut-Behrami (Zwi) +0,72. Snowboarden Mannen. Slopestyle: 1. Parrot (Can) 90,96 pnt, 2. Su Yiming (Chi) 88,70, 3. McMorris (Can) 88,35. Niet naar finale: 22. Van der Velden. Thomas Krol, liefde voor de 1500 meter. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25