Coronastress verlamt debutante Jelinkova op de Olympische piste De Jong: 'Geen perfecte race, maar blij met brons' keer goud op vijf verschillende Winterspelen 23 laatste vier jaar. En dat zijn heel veel emoties." Wie haar ophemelt om haar ta lent, zou bijna haar afzien vergeten. De druk waar Wüst al sinds haar negentiende mee om moet gaan. Nooit zou zij meer onbevangen schaatsen, altijd die verwachting. Het is niet altijd makkelijk om Wüst te zijn. Anonimiteit is een utopie. En elk goud kent z'n eigen aanloop. De laatste olympische cy clus ging via de grootste pieken en dalen. Voor haar is elke dag een dag van gemis, al drie jaar lang. Afgelo pen vrijdag was op eenzelfde soort manier bijzonder: de verjaardag van Paulien van Deutekom, haar beste vriendin. Ze wil het niet bij elke overwinning over Paulien heb ben, vertelt Wüst in de catacomben van de ijsbaan, bijna verontschuldi gend. Maar het verhaal van haar overlijden is deel van haar leven, van elke overwinning sinds- dien.,,Op momenten als deze komt het gemis extra hard naar boven. Er zijn weinig mensen met wie je in je leven alles deelt." Energie Ze was de eerste Nederlandse skiester op de Olympische Spelen in zeventig jaar tijd. Maar voorlopig verloopt 'Peking' dramatisch voor Adriana Jelinkova. Het ging zo goed met de Neder landse olympische ploeg in China, coronatechnisch gezien. Maar bij skiester Adriana Jelink ova werd gisteren pijnlijk duide lijk hoe het virus bij atleten voor enorme mentale stress kan zor gen. Ook als de dagelijkse pcr-testen negatief blijven. Maar zaterdag bleek bij de analyse van haar keeluitstrijkje dat haar zoge heten CT-waarden aan de hoge kant waren. En negatief of niet, zelfs dan gaan in China alle alarmbellen af. Jelinkova (26) wist pas gister ochtend dat ze aan de reuzens lalom mocht meedoen. Ze bleef negatief testen, maar de stress voor een andere uitslag, ver lamde haar. Ze had niet geslapen, bang om niet te mogen starten. En misschien wel bang voor het quarantainehotel. De haast trau matische verhalen uit Tokio, af gelopen zomer, zijn bekend. In Sotsji (2014) en Pyeong- chang (2018) zag Jelinkova op tv concurrenten aan het starthekje staan die ze gedurende het sei zoen versloeg. Het voelde oneer lijk. Maar wat haar nu overkwam was nog veel oneerlijker. Pech is niet meer het goede woord voor wat Jelinkova de af gelopen dertien maanden is overkomen. Op 16 januari 2021 plaatste ze zich met een tweede top 12-plek op de wereldbeker voor de Olympische Spelen, als eerste Nederlandse skiester sinds Margriet Prajoux-Bouma in 1952. Maar een dag later ging het mis in het Sloveense Kranjska Gora. Bij het tweede poortje komt ze ten val. Ze stond niet helemaal 'zuiver' op haar ski's, vertelde ze. ,,Ik had zo enorm veel zin die race, dat ik mezelf niet in toom kon houden." Als ze haar knie nog kan strekken hoopt Jelinkova nog dat de schade meevalt, maar de diagnose is hard: haar voorste kruisband is gescheurd. Revalideren Na tien maanden revalideren maakte ze in november haar ren tree. Ze had nog een paar maan den om in een olympische vorm te komen, maar liep toen tegen de coronalamp. De reis naar Peking vormde alsnog geen probleem, maar het nieuws dat ze volgens de Chinese normen dicht tegen een positieve test aan zat, zorgde voor enorme stress. ,,Ik had paniekaan vallen en heb niet geslapen", zei Jelinkova tegen de NOS. ,,Ik had een lijfvol stress, zoiets heb ik nog nooit ervaren. Het was moeilijk om me te kunnen focussen, ik heb ook niet kunnen inskiën." C Als haar waarden meewerken, krijgt Jelinkova morgen al weer een herkansing op de slalom De voorwaarden voor een goede reuzenslalom ontbraken. Een seconde of vijftig gaat het goed. Maar dan mist ze een poor tje en is het klaar. ,,Enorm pech en kloten dat dit me overkwam. Het waren lastige dagen. Maar ik ben trots dat ik ben gestart." De in Tsjechië geboren skiester besloot als 11-jarig kind op eigen houtje dat ze van Oegstgeest naar Oostenrijk wilde verhuizen, om dat de voorwaarden voor haar sport daar beter waren. ,,Ik wilde de nieuwe Hermann Maier wor den", zei ze vorig jaar. Vijftien jaar later is ze olym piër, maar voelt ze vooralsnog geen voldoening in Peking. Je- linkova krijgt morgen een her kansing op de slalom. Als haar 'CT-waarden' meewerken. GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI Antoinette de Jong toonde niet haar gulste lach, maar ze was toch wel blij met haar bronzen medaille op de 1500 meter. „Ik heb niet de perfecte race gereden. Wat er voor mijn ge voel bij mij in zit, kwam er niet uit. Dat is jammer en frustre rend", zei De Jong. „Ik zit niet op het niveau wat ik had op het olympisch kwalificatietoernooi. Ik zit ver af van wat ik moet kun nen rijden en ben dus niet op mijn best op de Spelen. Ik kan hier mijn energie niet kwijt in mijn slagen. Toch heb ik me na mijn teleurstellende 3000 meter herpakt. Ik schaats geen fantas- tische race, maar pak wel op vechtlust brons", aldus De Jong, die ruim 1,5 seconde toegaf op winnares Ireen Wüst. „Zij weet als geen ander hoe ze moet pie ken." De Jong is nog zoekende op het ijs in de National Speed Skating Oval in Pekng. „Ik ben het ijs in Thialf gewend en de energie die ik er daar in stop krijg ik terug in snelheid. Alles wat ik op dit ijs erin stop, komt niet terug in de snelheid en dat vind ik lastig." Ze hoopt dat het op de ploeg achtervolging en de 1000 meter nog verbetert. „Ik vind het alleen jammer dat het op de voor mij mooiste afstanden, de 3000 en 1500 meter, minder is gegaan." Rik Spekenbrink Peking Het olympisch debuut duurde amper een minuut voor Adriana Jelinkova. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23