Buut was er bij oqp O c Na goud op1500in Peking: unieke reeks vijf 22 Thijs Zonneveld ze welden op achter haar ogen - en toen, na een snik, stroomden ze naar bui ten. De tranen waren niet tegen te houden, zelfs al had ze het gewild. Omdat ze dacht aan haar familie, haar vrienden, haar vrien din. Omdat ze dacht aan Paulien. Een kwartier eerder was Ireen Wüst olympisch kampioen geworden. Voor de zesde keer ooit, op haar vijfde achtereenvol gende Spelen. Een ander tijdperk was het, die eerste keer. In 2006 reden ze nog op houten noren, droegen ze wollen mutsen en liepen er mammoeten over de baan. Het enige dat hetzelfde was: Claudia Pechstein schaatste ook al. Ik heb het voorrecht gehad om Wüst mee te maken op een trainingskamp. Ergens in de aanloop naar de Spelen van Vancouver was het, in de Zwitserse Alpen. Wüst maakte van elke training een slachting. Ze wilde zó graag dat ze niet was af te remmen. Met een glimlach maakte ze zich zelf kapot. Haar partner in crime: Paulien van Deute- kom. Als de één honderd kilo tilde, moest de ander honderdenéén. Waarna de één probeerde er hon derdtwee van te maken - net zolang tot ze allebei bezweken onder het ge wicht van hun eigen am bities. Zelf zagen ze er de galgenhumor wel van in. Ze namen 'de zelfmoordzusjes' aan als geu zennaam en hingen met hun hoofd in een stropdas uit het raam van hun hotel. Samen waren ze, altijd samen. Op trainingskamp, bij wedstrijden, thuis. Buufjes waren ze. andere Buuf ging door met waar ze altijd mee bezig was: winnen. Wüst werd Konin gin Pieken Op Het Juiste Moment: in be langrijke wedstrijden is het alsof ze rond vliegt met een extra zuurstoftank op haar rug. Ze is in staat om emoties om te zetten in energie. Druk, euforie, maar ook verdriet. Amper vijf weken nadat Van Deutekom overleed aan kanker, won Wüst de 1500 meter op het WK. Ze vierde de titel door haar middelvinger op te steken: een mid delvinger naar kanker. Het was met afstand de ontroerendste middelvinger die ik ooit zag in een stadion. Wat Wüst deed in Peking was verwacht en onverwacht tegelijk. Ze had in twee jaar geen 1500 meter meer gewonnen, maar te gelijkertijd voelde je aan alles dat ze boven zichzelf uit zou stijgen. Water is nat, gras is groen, Wüst rijdt als een straaljager op de Spelen. Maar nog mooier dan haar gouden race was het interview na afloop, voor de microfoon van Bert Maalderink. Ze durfde recht in haar ziel te laten kijken. Met elk woord dat over haar lippen kwam, welden de tranen verder naar boven. Ook al leefde Buuf niet meer, ze was er toch een beetje bij. „Misschien", zei Wüst, ,,viert ze daarbo ven wel een feestje." Snik. Wüst is in staat om emoties om te zetten in energie OLYMPISCHE WINTERSPELEN Reacties op Wüst 'Normaal is het niet' 'IJzersterke wilskracht' BEIJING ZOÏ3- Ze noemt het zelf waanzinnig, gisteren verstevigde Ireen Wüst haar status als beste aller tijden op verpletterende wijze. Wüst is de enige sporter ter wereld die ooit op vijf verschillende Winterspelen op rij goud won. Er is een geit, ergens in Nederland, en Ireen Wüst noemt haar Sofie. Wie drie uur lang tussen het stro met een naamloze geit moet pose ren, verzint namelijk een naam, vertelde Wüst eerder deze week. Een goat en de goat; the greatest of all times. Wüst is het, ze blijft het en gisteren verstevigde ze haar sta tus nog maar weer op verplette rende wijze. Ergens diep van binnen, zo rond haar navel, zit een klein bolletje in haar lijf. Een bolletje vertrouwen, dat gedurende de dag groeit. Als haar gevraagd wordt of ze had ver wacht dat ze het deze keer in Peking weer zou doen; dat ongelofelijke, het ongekende, krijgt dat als ant woord: ,,Verwacht is een groot woord. Maar", zegt ze voordat ze ge baart rond haar middel. ,,Ergens voel ik dat wel, dat ik dat eventueel kan." Twaalf olympische medailles in totaal. Zes keer goud. Vijf Winter spelen op rij gekroond worden tot kampioen. Haar cv klinkt ongeloof waardig, maar is realiteit. Nooit presteerde iemand ter wereld zoals zij. Niemand won ooit goud bij vijf olympische winteredities op rij. De grootste aller tijden, al voordat ze zichzelf nóg groter maakte. Van daar ook dat een zuivelonderne ming met een nieuw geitenmelk- lijn haar - en Sofie - benaderde. Ze was vijftien toen ze thuis in Goirle keek naar de Winterspelen van Salt Lake City. ,,Wat zou het gaafzijn als ik daar ooit mag staan", zei ze tegen haar ouders. Op dat moment was Wüst gewestelijk rijdster, de nummer zes van een ju- nioren-NK. Vier jaar later debu teerde Wüst in Turijn en won goud. De beste op haar negentiende; onbevangen met onmiskenbaar Brabantse tongval, een 'puppy met het babyvet op de wangen', zou ze later zelfzeggen. In Vancouver won ze goud toen niemand het ver wachtte. Daarna volgden Sotsji en Pyeongchang. Nu is ze de beste in haar afscheidsjaar, 35 inmiddels, in een olympisch record op de 1500 meter. Ze wij st maandagavond, zo'n drie kwartier na haar race naar het doek aan het hek onder haar, naar de vijf ringen die het kleed versieren. Daar ligt de verklaring. ,,Zie dit. Het is iets magisch, hier droomde ik al van als kind." Niemand kan zo goed pieken als zij. De afgelopen maand zag haar coach Gerard van Velde haar veranderen. Elke week werd Wüst een beetje beter, scherper, steeds dieper kwam ze in haar tunnel. Fysiek en mentaal groeide ze naar de Spelen toe. Hij, olympisch kampioen van één keer goud, keek vol ontzag toe. Zij is er extreem goed in haar spanning te kanaliseren. Kan als geen ander ze nuwen afwisselen met ontspan ning. Foto Eerder die ochtend verhaalde ploeggenoot Kjeld Nuis nog over de foto die hij doorgestuurd kreeg van 'de meiden', doelend op Femke Kok en Wüst, met wie hij deze Spelen een appartement deelt. Ze stuur den: 'de was is klaar', en daar ston den ze, in zijn boxershort, over hun broek. Met wat sokken ertussen ge stopt. Wüst: ,,Je moet een beetje de lol erin houden, hè?" Maar tegelijkertijd was ze, zoals altijd, 'heel erg zenuwachtig'. Dan staat ze 'helemaal aan'. Als ze de eetzaal inloopt, ruikt ze alle geuren extra scherp. Dan moet ze bijna kokhalzen. ,,Eten is dan echt a hell ofa job." Drie happen pasta, dat was alles wat ze binnen kreeg. ,,En dan neem ik nog een gelletje, zodat ik weet dat ik genoeg energie heb. Maar ik had gisteravond goed gege ten, want ik weet dat het op een wedstrijddag altijd lastig is." Die zenuwen zijn noodzakelijk en verschrikkelijk tegelijk. ,,Dit type zenuwen heb ik nodig om bo ven mezelf uit te stijgen. Dat mis ik wel eens bij een World Cup, NK of EK. Het is geen fijn gevoel, tegelij kertijd weet ik dat ik het nodig heb, dus is het wel weer een fijn gevoel. Denk ik: het is weer voor het echie." Op momenten als deze komt het gemis extra hard boven. Ze is vooral blij als ze mag schaat sen. Na al die jaren topsport ver veelt het nog steeds niet. Maar ook nu het nog steeds zo goed gaat, her overweegt ze haar beslissing na dit seizoen te stoppen niet. Ze is 35, hoopt kinderen te krijgen, ze heeft niet eeuwig de tijd, het is goed zo. Stoppen op het hoogtepunt, hoe veel sporters is dat bovendien gege ven? Anderzijds: er zijn geen spor- ters die zo goed en zo lang tot hoog tepunten kunnen komen als zij. Wüst zet nieuwe standaarden neer, niet alleen met haar uitslagen. Voor haar race keek ze rond, naar de schaatssters die in actie kwamen voor de dweil en zei tegen trainer Michel Mulder: ,,Wel leuk om te zien, hè, dat als je iets doet en je wint, iedereen dat na gaat doen." Op het ijs schaatsten veel concur renten met beide armen op hun rug. Voor haar is het al een paar jaar een methode om in haar slag te blij ven. Om het afzetten perfect te blij ven timen. ,,Moet je eens kijken hoe ze die laatste driehonderd meter reed", zei haar coach Gerard van Velde later. Nagels Het resulteerde in 1.53,28, een tijd waarvoor ze haar handen, met rood, wit, blauw, oranje en goud gelakte nagels hoog de lucht in stak. Voor dat het 'zenuwslopende wachten' begon. En daarna kwam de emotie. ,,Na- tuurlijk gaan de gedachten naar de DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld Ze kwamen uit de diepte. Ze borrel den naar boven, beetje voor beetje, De ene Buuf stopte met schaatsen, de MARK TUITERT ,,Goud voor Wüst. Dit klinkt normaal, maar dat is het niet!'' Om er later aan toe te voegen: ,,Als je een filmscript zou schrijven, zou je denken: laten we het enigszins re alistisch houden met één atlete die 4xgoud wint op verschillende Spelen. Het echte leven is soms mooier dan een be dachte film: 5xOS, 5x Goud." KONINGSHUIS ,,Wat een feno menale rit! Het zenuwslopende wachten was tergend, maar maakte de ontla ding van deze historische over winning extra mooi. Ze heeft haar imposante carrière afgeslo ten op geheel ei gen wijze: met volledige focus, ijzersterke wils kracht. Haar de buut op de Spe len (Turijn) le verde goud op, 16 jaar later weet ze weer goud op haar naam te schrijven." Wüst blijft de Lisette van der Geest Peking - Ireen Wüst Ireen Wüst beseft het, weer een gouden me daille. FOTO PIM RAS a (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22