ze zijn niet alleen voor Valentijnsdag) Kunnen groenten je darmen irriteren? Is het verstandig om op je tweede date al met iemand de koffer in te duiken? Hoe kom ik van gevoelens van eenzaamheid af? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST er speelt - de ander komt dus op bezoek in jouw binnenwereld. Je partner herhaalt in jouw woorden hoe je je voelt. En nodigt je vervol gens uit om nog meer van jezelf te 'onthullen' ('Vertel, is er meer?'). Dan vat de luisteraar samen wat hij of zij heeft gehoord en wisselen jullie uit hoe je het gesprek hebt ervaren. Dit vaste stramien helpt de emotionele verbinding in je relatie te herstellen en te verdie pen. ,,In het begin is het goed om dit wekelijks te doen en dat wat er binnen je relatie speelt te bespre ken", zegt Schlangen. ,,Later hoeft dat minder vaak en kun je het ook over andere dingen hebben. Denk aan een ruzie met een vriendin of je twijfels over je werk. Onderwer pen bespreken die niet direct met jullie relatie te maken hebben, ver sterken je band ook.'' 4 Geef je stiekeme vluchtroutes op Ga je later naar bed dan je partner? Jog je elke avond of verlies je je in series kijken? Het zijn vluchtroutes; manieren waar op je het contact vermijdt en je veiligheid en erkenning zoekt bui ten je relatie. Daarmee stroomt de energie uit de relatie. Maak een lijst van wat je ervaart als jouw vluchtroutes. Je partner doet dat ook. Lees beide lijsten aan elkaar voor, en vul je lijst aan met sugges ties van de ander. Zet een vinkje bij de routes die je wilt opgeven en werk daar stapsgewijs aan. Vluchtroutes afsluiten is nodig voordat je de volgende oefeningen doet. ,,Ik hoor vaker van stellen dat dat leuke weekendje naar Ame land niet meer opweegt tegen al die momenten dat je elkaar in het dagelijkse leven vermijdt. Als er al een 'stille verwijdering' in gang is gezet, kunnen dat soort goedbe doelde afspraken het tij niet meer keren. Dan is er iets anders nodig om de liefde wel te laten stromen'', aldus relatietherapeut Schlangen. 5 Haal je twaalf aanrakingen? Als een aanraking vanuit liefde wordt gegeven, kalmeert dat ogenblikkelijk ons zenuwstelsel. ,,Bij behoefte aan fy siek contact denken we al snel dat dat alleen plaatsvindt tussen de lakens, maar alle momenten tellen mee'', zegt ze. ,,Elke keer als je je partner liefdevol aanraakt, laat je zien: ik wil bij jou zijn en ik vind je de moeite waard.'' Vier keer per dag aanraken is een minimum, met acht keer per dag begint het wat te worden en met twaalf keer kom je in vorm. Als we elkaar gaandeweg de dag in kleine gebaren liefdevol aanraken - die kus ter begroeting, die hand op je rug, een blik naar elkaar - wordt ons lichaam telkens gerust gesteld. Je ontspant je meer in het contact. ,,Met een kwinkslag zou je al die liefdevolle aanrakingen kunnen zien als het voorspel op een vol gende vrijpartij'', zegt Schlangen. Laat ook weten dat je de aanraking waardeert. Dat versterkt de relatie weer. ,,Kijk ofje elkaar de komen de tijd aandachtiger kunt aanra ken. Er gaat een wereld voor jullie open.'' 6 Speel, ook al ben je al volwassen Maak allebei een lijst van plezierige en opwindende activiteiten die je met je partner zou willen doen. Denk aan dan sen, stoeien, samen douchen, seks, masseren, kietelen of joggen. Voeg de lijsten samen en doe elke week een activiteit. Als je plezier maakt, ervaar je elkaar meer als bron van plezier en veiligheid, wat je band versterkt. Schlangen: ,,Je bent ook minder geneigd om je vluchtroutes te nemen en zult je eerder uitspre ken als iets je dwarszit. Als je vaker 'samen speelt', zul je zien dat je eraan verslaafd kunt raken. Samen wat leuks doen, brengt weer nieuwe energie in je relatie. Maak dus tijd voor het speelse stuk en laat de liefdesenergie zo weer stro men.'' GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl KARINE HOENDERDOS Ja, dat kan. Maar dat geldt niet voor alle groenten, en ook zeker niet voor iedereen. Darmklachten door groenten komen vooral voor bij mensen met het Prikkelbare Darm Syndroom (PDS). Bij deze aandoe ning heeft iemand regelmatig last van buikpijn, diarree of juist verstop ping en een opgeblazen gevoel. PDS komt veel voor: naar schatting heeft 10 procent van de Nederlanders er last van. De oorzaak ligt waarschijnlijk in een gevoeligheid van de zenuwen in de darmwand, waardoor je snel buikpijn voelt. Voor sommige mensen met PDS kan het helpen om de voe ding aan te passen. Er zijn namelijk bepaalde koolhydraten, FODMAPs genaamd, die gassen kunnen vormen in de darm en daardoor de darmwand prikkelen en pijn geven. FOD- MAPs komen voor in sommige soorten granen, fruit, noten, bonen of in zuivelproducten. Ze komen ook in groenten voor, zoals in kool, artisjok, broccoli en uien. Maar let op: laat niet zomaar deze groenten, of andere producten met FODMAPs, helemaal uit je voeding weg. Voor je het weet, zet je jezelf op een onnodig streng dieet. Bovendien kunnen PDS-klachten ook ontstaan door stress of hormonen. Heb je het idee dat je darmen gevoelig reage ren op bepaalde producten en wil je weten of je PDS hebt? Op de website van de Maag Lever Darm Stichting (mlds.nl) kun je een test doen. Een gespecialiseerde diëtist (te vinden via fodmapdietist.nl) kan je helpen om de puzzel tussen je darmklachten en voeding goed uit te zoeken. RELATIETHERAPEUT JEAN-PIERRE VAN DE VEN De meeste mensen gaan tegenwoordig al op de eerste date met elkaar naar bed. Sinds Tinder, Grindr en Happn is seks op dag één eerder regel dan uitzondering. Duurde het vroeger maanden of jaren voordat de eerste kus werd gegeven, in het moderne leven is dat een kwestie van uren, soms zelfs minuten. Is dat verstandig, vraag je. Ik zou niet weten waarom niet. Als je allebei vrij bent en de kus of de seks vindt plaats met wederzijdse instemming, wat houdt je dan tegen? Sterker nog, als je weet hoe de seks is, kun je beter bepalen of die persoon relatiemateriaal is dan wanneer je wacht tot de hu welijksnacht. Natuurlijk, je hoeft ook weer geen haast te hebben. Als je gevoel zegt dat wachten beter is, doe dat dan. De vraag is niet of het verstandig is, maar of je durft te vertrouwen op je gevoel. GZ-PSYCHOLOOG HANANE EL HACHIOUI Eenzaamheid kent meerdere vormen. Er zijn mensen die voldoende contact hebben met anderen, maar zich toch eenzaam voelen. Voor dit type eenzaamheid raad ik je aan om via de huisarts in gesprek te gaan met een professional. Misschien is er iets gebeurd in je leven waardoor je je eenzaam bent gaan voelen. Afhankelijk van je situatie krijg je adviezen hoe hiermee om te gaan. Heb je last van eenzaamheid door te weinig contact met an deren, dan zijn er twee mogelijkheden. Allereerst kun je de mensen die je kent vaker bellen en meer afspreken. Ten tweede kun je mensen leren kennen door je in te schrijven voor groepsactiviteiten. Op eentegeneenzaamheid.nl vind je veel mogelijkheden, want je bent namelijk niet de enige. Probeer het eens uit. Door in actie te komen en dit vol te houden, kun je van eenzaamheid afkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21