GEZOND Talent is onder kinderen eigenlijk maar dun gezaaid Zes oefeningen voorjou enjepartner (en Hoe zorg je dat je niet uit elkaar groeit in je relatie? Relatietherapeut Cécile Schlangen geeft in haar boek De Liefdesrelatie in taal tekening oefeningen die je dichter bij elkaar brengen. Dit is alvast een voorproeve. 20 STEVEN PONT Soms word ik een beetje moedeloos van de vele heilig verklaringen rond onze kinderen. Niet alleen Basje heeft namelijk een talent, maar ook Josje en zelfs de kleine Loekie van drie heeft al een talent. Eigenlijk heeft ieder kind dus een talent. Maar klopt dat eigen lijk wel? Het goede antwoord is nee. En waarom niet? Omdat echt talent maar dun gezaaid is. Er zijn nu een maal maar weinig mensen die zo waar je in je jonge jaren goed in bent of leuk vindt, je ook op latere leeftijd nog wel goed in zal zijn of leuk zal vinden. Maar wat moeten we dan met de informatie dat Ein stein pas laat in zijn jeugd goed leerde praten en zelfs 'de dommerd' werd genoemd? Komen bepaalde talenten er niet pas op veel latere leeftijd uit? Moet je kinderen dus niet gewoon zo veel mogelijk din gen aanbieden en ze vervol gens vooral een beetje met rust laten? goed kunnen schaatsen als IreenWüsten ook zijn talen ten als Lionel Messi op deze wereld met een lichtje te zoeken. En dat geldt natuur lijk niet alleen op het ter rein van de sport, maar dat geldt op elk van onze leefge bieden. En dus zijn er ook maar weinig kinderen werke lijk getalenteerd. Schrik niet, de meeste kinderen zijn ge woon gemiddelde kinderen. Ook als we talent zien als iets wat een kind gewoon graag doet of als iets waar het ten opzichte van zijn of haar andere eigenschappen relatief goed in is, slaan we de plank mis. Je bent als kind namelijk net met je leven begonnen en je kunt je afvragen of het wenselijk is dan al te horen waar je talent kennelijk ligt. We doen dan net alsof kinde ren alle velden van het leven al bespeeld hebben. Dat iets 'Einstein leerde pas laat in zijn jeugd goed praten en werd zelfs de dommerd genoemd' Dat laatste is een belang rijke vraag aan ons vol wassenen. Waarom is het voor ons toch zo moei lijk te accepte ren dat veruit de meeste kinderen gewoon maar wat aan rommelen? Je valt een keer in de sloot, je maakt ruzie en je lost een puzzeltje goed op. Of niet. En natuurlijk is het goed als je omgeving kijkt waar er eventueel problemen kunnen ontstaan, zodat ze je daarmee kunnen helpen. Maar voor de rest moeten we je vooral de tijd geven het leven een beetje door te klooien en uit te graven. Daar word je namelijk groot van. En niet van iemand die je veel te vroeg vertelt wat je talent is, waardoor je er als worstelende twintiger pas achter komt dat je gewoon een gemiddeld mens blijkt te zijn. erwijl sommige men sen in de coronapande- mie voelen dat hun energie opraakt, bestaat in een relatie ook nog het risico dat je stilletjesaan uit elkaar groeit. Liefde heeft continu aandacht nodig, en niet alleen op Valentijnsdag. Blijft het tussen partners stromen in hun gevoe lens naar elkaar dan werkt dat in alles door: je welzijn, in je gezond heid, het contact met je kinderen en op je werk. Deze oefeningen uit het boek van Cécile Schlangen helpen je je relatie te verdiepen en versterken. Gebruik eikaars liefdestaai Er zijn vijf universele lief- destalen waarmee we onze partner laten weten dat we van hem of haar houden. Dat zijn posi tieve woorden (complimenten), tijd en aandacht (samen iets doen), cadeaus (waaronder zelf gemaakte attenties), lichamelijk contact, en dienstbaar en behulp zaam zijn (klusjes voor elkaar doen). Meestal geven we de voor keur aan één of twee van die lief- destalen. Daarmee willen we graag door onze partner worden benaderd. Als je weet wat jouw favoriete liefdestaal is, en die van je partner, gaat er een wereld voor je open. ,,Stel dat jouw meest geliefde lief- destaal 'positieve woorden' is, dan kun je als je in een dip zit bij je ge liefde aangeven: ik wil graag dat je zegt dat ik het goed doe en dat je trots op me bent'', zegt Cécile Schlangen. ,,Bijvoorbeeld na een zwaar project dat je op werk hebt afgerond. Als je partner dat met volle overgave doet, werkt dat als een oppepper en voel je je gezien.'' 2 Maak zegeltjes van je irritaties Soms hoeft je partner maar iets te zeggen en je ontploft. Het is vaak een opeensta peling van irritaties en voordat je het weet beland je met z'n tweeën in een emotionele achtbaan. De relatietherapeut raadt je aan om je irritaties te onderzoeken door op een papier een raster te tekenen. Zo maak je je eigen 'zegeltjes- kaart'. Ervaar je een irritatie, frus tratie ofverdrietig gevoel? Schrijf in trefwoorden op je zegeltje wat de situatie was. Bijvoorbeeld: je partner keek tijdens de lunch op de telefoon. Door het op te schrijven, word je je bewust van je heftige reactie, zoals boos worden ofjezelf te rugtrekken. Deze bewustwording kan heel behulpzaam zijn. Ook voorkom je dat je partner heftig op jou reageert, waardoor je bei den in die emotionele acht baan belandt. Ben je er eenmaal achter waarom je zo heftig rea geert (bijvoorbeeld: vroeger thuis was er ook nooit aandacht voor mij), heb het daar dan over met je partner. Je kunt dan vragen of je geliefde met aandacht naar je wil luisteren, want je wilt immers iets belangrijks delen. Je kunt bijvoor beeld vragen of de ander vaker de telefoon wil wegleggen. Als je deze oefening regelmatig doet, zul je meer verbinding ervaren en je gehoord en gezien voelen. 3 Kom eens bij elkaar op bezoek Zit je iets dwars, gebruik dan 'het bezoekgesprek' om dit op een prettige manier te bespreken. Hierbij zit je tegenover elkaar zodat je knieën de ander in sluiten en je elkaar kunt aanraken. Omdat je in elkaars blikveld zit, herken je lichaamstaal beter. Ver tel als 'gastheer' of 'gastvrouw' in korte zinnen hoe je je voelt en wat 'Ga je later naar bed dan je partner? Ver lies je jezelf in series kijken? Zo stroomt de energie uit je relatie' DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO Steven Pont merkt op dat steeds meer kinderen heilig verklaard worden. Al op jonge leeftijd worden ze bejubeld om hun talent, maar klopt dat eigenlijk wel? Reageren? steven.pont@dpgmedia.nl Je relatie futloos? Aan de bak! CARIN RÖST - CÉCILE SCHLANGEN E Liefdesrelatie in taal tekening (€29,95, via o.a. praktijkhetfamiliehuis.nl). De tekeningen in het boek zijn, evenals de illustratie op deze pagina, van Tina Willekes-Scoon. Ze zijn ge maakt in één penbeweging om te laten zien dat alles met elkaar verbonden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20