c Spijt en verwerkingsproblemen als nare gevolgen Walcheren JOL O op rij. De succesvolste Nederlandse olympiër aller tijden slaat weer toe Raskatten zijn in coronatijd razend populair. Ook Ilse van Dijke uit Ooster- land is dol op haar Maine coon Diëgo. ,,Ik miste warmte om me heen.'' c zeeland 2 De dood is een taboe geworden. Meer dan de helft van de Nederlanders sprak niet goed genoeg over de dood met iemand die kwam te overlijden, zo'n 40 procent praat er zelfs nooit over. Dat door 54 procent van de Neder landers niet goed over de dood wordt gesproken met dierbaren als ze er nog zijn, staat een goed af scheid in de weg en leidt tot spijt achteraf, zo blijkt uit onderzoek van Sire, de Stichting Ideële Reclame. Hoewel sterven een onlosmake lijk onderdeel van het leven is, to nen de cijfers volgens Sire-direc- teur Lucy van der Helm aan dat mensen dat zijn vergeten. „Sterven is naar de zijkant van de samenle ving gemanoeuvreerd, we hebben het buiten ons leven geplaatst." Daarom begint vandaag een cam pagne: De dood. Praat erover, niet eroverheen. Uit het onderzoek achter de cam pagne blijkt ook dat slechts 27 pro cent van de Nederlanders alles te gen de naaste heeft gezegd, mocht die komen te overlijden - of het nu gaat om praktische en financiële za ken, of juist over gevoelens. En het lukt ook niet goed om met anderen om te gaan die net iemand hebben verloren. Daar wordt met dooddoe ners overheen gepraat. Zo wordt opgemerkt dat een overledene 'wel een mooie leeftijd heeft bereikt'. Van de Nederlanders maakt 64 pro cent zich daar onbewust of bewust schuldig aan. Bij Sire is even overwogen te stoppen met het werken aan de Het verrijkt en verbindt om over dood te praten campagne, vanwege de corona-uit braak. Het zou te gevoelig kunnen liggen. Maar uiteindelijk maakt de pandemie juist extra duidelijk hoe sterfelijkheid op de loer ligt. Ook hebben Nederlanders op onver wachte manier afscheid moeten nemen van mensen die ziek wer den, of verliep dat afscheid nemen door corona onder heel andere om standigheden. Daarover praten helpt alleen maar bij het verwerken ervan. Van der Helm: ,,Het verrijkt en verbindt om over de dood te praten. De angst voor de dood neemt er ook door af." Dat geldt ook voor kinderen, maar ook met hen wordt niet over over lijden gesproken. Tijdens het on derzoek werd opgemerkt dat het overgrote deel van de ouders met kinderen tot 10 jaar ook met hun kroost geen gesprek aangaat. c P11 Als abonnee maakt u gratis gebruik van alle digitale mogelijkheden! t I Op pzc.nl of via de app Nieuwsmedia VANDAAG SCHAATSEN 11.30 uur: 1500 meter (m) Kjeld Nuis verdedigt zijn titel van 2018. Ook op het ijs namens Nederland: Thomas Krol en Marcel Bosker. We praten niet over de dood Carla van der Wal Utrecht dinsdag 8 februari 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P16 Lucy van der Helm, directeur Sire FT... 1.11.'m 1 tr.i n. .a,.* lijdingen grfn sf'Mti.-ict. nindcrsCraf voör l.ilaol ongeluk ngrCltjuuW pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I 11°c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1