©NDERNEMER Podcast Olympische corona-lessen 'Ambitie van leiders is cruciaal voor echte groei' a van de week Podcast 'Sleutel tot Succes' komt met tweede seizoen vol topondernemers I Het Groeicollege helpt ambitieuze ondernemers focussen op wat er echt toe doet Nederlandse ondernemers worden steeds ambitieuzer, vinden Justin Jansen en Kees de Jong, mede-initiatiefnemers van Het Groeicollege. Toch is er ruimte voor verbetering. „Bestrijd geen symptomen, maar kies voor echte systeemverandering." Het klinkt misschien gek, maar ondernemers hebben de sleutel tot succesvol on dernemen zelf in de hand, vaak zonder het te weten. De reden? Een beperkte blik. ,,Ze werken het liefst in hun comfort zone, waar ze weten wat ze moeten doen", zegt Jansen, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit. „Daarbuiten werken is vaak eng. Het is de kunst te leren loslaten om alles te willen controleren. Vertrouw op de goede mensen in je team, dan houd jij meer tijd over om aan jezelf te werken." Het grootste obstakel voor ondernemers blijkt om voldoende tijd te investeren in zichzelf met het oog op de lange termijn, vindt Kees de Jong, tevens oprichter van nlgroeit. ,,Denk groot, groei door en zorg dat je als bedrijf echt impact maakt in de wereld. Met een visie, groeiplan en goede strategie. Ondernemers zijn te veel bezig met het bestrijden van symptomen. Alles zelf willen doen, tot 's avonds laat door werken. Maar systeemverandering is: het probleem een niveau hoger oplossen. Met een nieuw management, andere taakver deling of andere mensen. Die paar uur per week die je daarin investeert, betalen zich op de lange termijn uit." Bijkomend pro- bleem is volgens De Jong gebrek aan focus, iets wat groeibedrijven als Picnic of Take away wél bezitten. ,,Groei betekent vaak meer complexiteit en lagere winst. De oplossing is: opschalen en focussen. Wie ben je, wat kun je en hoe kun je dat uit bouwen? Echte groeibedrijven kunnen dat." Nederlandse ondernemers worden steeds ambitieuzer, maar er is nog ruimte voor verbetering. ,,Ambitie betekent ook: als organisatie stappen zetten, jezelf ver- beteren", legt Jansen uit. ,,Hoe word je een betere werkgever? Hoe leid je mensen op? Hoe zet je een systeem op om nieuwe mensen aan te nemen? Dat is nog vaak onvoldoende ontwikkeld." Zonder systeem om goede mensen aan te nemen, is groei onmogelijk. De Jong: ,,Voor kleinere bedrijven is dat vaak een bijtaakje. Als je dat slimmer organiseert en schaalbaar maakt, wordt alles makkelijker. Zonder gezonde ambitie is het sowieso lastig ondernemen. Bij bedrijven die het hardst groeien, is de mate van ambitie van de leider een belangrijke factor. Natuurlijk, strategie is óók belangrijk, maar ambitie zorgt voor opgeloste groeiuitdagingen." deondernemer.nl Het eerste seizoen van de nieuwe podcast- serie 'Sleutel tot Succes' zit er bijna op. Het is zelf ook een succes, want de reeks kwam met stip binnen in de podcastlijstjes. Top- cast Media en De Ondernemer hebben be sloten een tweede seizoen te maken, maar komen eerst met een bonusaflevering, met Jitse Groen, grondlegger van Thuisbezorgd. Bij de Olympische Spelen ligt het coronagevaar continu op de loer. Stel dat atleten vlak voor hun wedstrijd tegen een positieve test aanlopen. Ook als ondernemer riskeer je dit soort tegenslag. Mijn bood schap: investeer in vitaliteit. De eerste Spelen waaraan ik deelnam waren in Lillehammer, 1994. Volgens kenners de mooiste Winterspelen ooit: in een echt wintersportland, onder ideale omstandigheden. Een wereld zonder mobiele telefoon en internet. Ook had je nauw contact met fans en andere sporters. Dat gaan de atleten die nu in Peking verblijven niet meemaken. Al maanden leven ze in angst. Angst voor een positieve test. Ze mijden vrienden, familie en sommige deelnemers en coaches hebben al weken hun eigen kinderen niet geknuffeld, laat staan dat ze hen hebben gezien. Wat een emotionele energie vraagt dat! Dit alles doen ze om hun grote droom na te streven: Olympisch kampioen worden. Maar stel nou dat uitgerekend jij voor jouw wedstrijd tegen een positieve test aanloopt? Met pijn in mijn hart lees ik de verhalen van atleten die op deze manier de Spelen moeten missen of nu uit het Olympisch dorp worden verwijderd. Een gigantische frustratie, die zelfs tot een depressie kan leiden. Dat kan ik mij levendig voorstellen. Jouw Olympische droom valt in duigen. Een sporter zou zich moe ten focussen op zijn doel in plaats van angst moeten hebben voor een positieve test. In mijn werk bij Lifeguard wil ik organisaties weerbaarder en suc cesvoller maken. Ze beter laten presteren, met een knipoog naar topsport. Helaas maak ik vaak mee dat er vooral wordt gekeken naar de afname in het verzuim. Je ziet het juist terug in andere cijfers, zoals in productiviteit, werkgeluk en betrokkenheid. De kosten van één zieke werknemer kan een organisatie namelijk één ton per jaar kosten. Een preventieve investering in program ma's of coaching is zo terugverdiend en toch twijfelen veel organisaties, omdat investering in vitaliteit uit een ander potje wordt gefinancierd. Loonkosten bedragen zo'n 70 procent van de bedrijfskosten. Tegelijk schatten 71 procent van de bedrijven in Nederland ziekte kosten te laag in. Deze week sprak ik enkele directeur-eigenaren die zich verbazen over gebrek aan productiviteit door thuisblijvende collega's vanwege de coronamaat regelen. Per dag kost dat tussen de 350 en 400 euro salaris per werk nemer, los van de last die anderen dan voelen. Deze werknemer zal overigens niet zo gefrustreerd zijn als die positief geteste Olympische atleet die in een kleine Chinese hotelkamer verblijft. Wat zou die frustratie eigenlijk kosten? 'Ambitie betekent jezelf én je bedrijf serieus verbeteren' Systeemverandering Benut jouw groeipotentieel tijdens Het Groeicollege. Een uniek wetenschappelijk les programma voor mkb-onder- nemers met groeiambitie! Gun jezelf deze investering. Scan de QR of ga naar hetgroeicollege.nl volg ons op n Q O Q Sleutel tot Succes HANNELORE ZWITSERLOOD Beluister deze podcastserie Scan de QR-code om meer afleveringen van Sleutel tot Succes te luisteren of ga naar sleuteltotsuccespodcast.nl In 'Sleutel tot Succes' gaat presentatrice Hannelore Zwitserlood met de luisteraar op zoek naar de belangrijkste ingrediënten voor succes van Nederlandse topondernemers. Maar we kijken ook naar de hobbels die zij tegenkomen op weg naar de top. Bekende entrepreneurs als Atilay Uslu (Corendon) en influencer Bas Smit vertellen daar openhar tig over. Werp samen met De Ondernemer een blik in de keuken van innovatieve bedrijven. Bonus-podcast met Jitse Groen Eerder keken we al mee met toppers als Henk Jan Beltman (Tony's Chocolonely), Michiel Muller (Picnic) en de sieradenzusjes Anne en Esther Vedder. Voor de bonus-podcast is een Nederlandse ondernemer gestrikt die hen qua succes serieus naar de kroon steekt: Jitse Groen, de CEO van Just Eat Takeaway. Voor het tweede seizoen maken we inmiddels een wishlist. Welke topondernemer mag daar volgens jou niet op ontbreken? Mail ons jouw topper: redactie@deondernemer.nl MARTIN HERSMAN OVER ZIEKTEVERZUIM Zieke werknemer Oud-topschaatser Martin Hersman is vitaliteitsspecialist bij Lifeguard. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl Justin Jansen (rechts) en Kees de Jong: ,,Het betaalt zich uit oi een initiatief van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19