Nederlandsche Bank dringt aan op actie tegen hoge inflatie H Verras je Va lent ij n met zijn of haar favoriete tijdschrift - - vtwonen tjfc 17 lossebladen.nl mm* V NU IN DE WINKEL OF BESTEL OP LOSSEBLADEN.NL/VALENTIJN Wat heeft Knot precies gezegd? De bankpresident is bezorgd dat de inflatie langer hoog kan blijven dan eerder gedacht. Knot voorziet tot halverwege 2023 een inflatie van 4 procent of meer. De Euro pese Centrale Bank rekent nog op een inflatie van 3 procent dit jaar. Die inflatie wordt voor 60 procent veroorzaakt door de almaar stij gende energieprijzen. De Euro pese Centrale Bank (ECB) moet daarom in actie komen. De inflatie laag houden is immers waarvoor de ECB is opgericht. Ja, hoewel tijdelijk wel steeds lan ger duurt. Op zich kan de ECB niet veel tegen de inflatie uitrich ten. Energie wordt geïmporteerd, Europa bepaalt de prijs niet. Ook aan de verstoringen van de handel door corona kan de ECB niets doen. Maar de ECB moet ervoor zorgen dat de inflatie niet perma nent wordt. Dat kan gebeuren als bedrijven de hogere kosten gaan doorberekenen en werknemers steeds hogere lonen eisen om het verlies aan koopkracht goed te maken. Producenten gaan dan weer de prijzen verhogen van wege de hogere loonkosten en dan komen we in een loon-prijsspiraal die uiteindelijk tot een recessie leidt. Nee, ze moeten beleid voeren dat zo'n spiraal voorkomt. Knot noemde twee mogelijkheden. De voet van het gas en daarna rem men. Met de voet van het gas be doelt hij dat de ECB moet stoppen met het opkopen van obligaties. Door opkopen komt er veel goed koop geld bij en blijft de rente laag. Maar de economie in de eu rozone draait al goed, dus extra stimuleren is alleen maar olie op het vuur, vindt Knot. Met remmen bedoelt hij het verhogen van de rente. Dat kan wat Knot betreft al in het vierde kwartaal van dit jaar. Zo wordt de vraag naar goederen en diensten al een beetje afgeremd, wat tot min der prijsstijging zal leiden en dus minder inflatie. Zo kan de econo mie een zachte landing maken. We blijven groeien, maar niet meer in een tempo dat de inflatie aanjaagt. Nee, niet in Europa. In de VS wel, maar de verwachting is dat de lo nen in Europa wel gaan stijgen. In Nederland zie je de lonen stijgen bij elke nieuwe cao die wordt afge sloten. Maar die loonsverhogingen komen niet in de buurt van de 7 procent inflatie die we hebben. C Lang aanhoudende inflatie kan een economische recessie tot gevolg hebben Dat hangt er vanaf. Spaarders zien de waarde van hun spaargeld nu snel dalen en krijgen nul rente. Wel rente en minder inflatie is voor hen prettig. Ook voor de pen sioenen is een hogere rente goed nieuws. Ze kunnen zelfs weer eens verhoogd worden met een beetje mazzel. En een hogere hy potheekrente drukt de huizen prijs. Aan de andere kant is inflatie weer prettig voor mensen en be drijven met schulden. Die schul den worden minder waard. Ik voelde geen belemmering om over mijn scheiding te praten met collega's, maar ik moet wel zeg gen dat ik er al bijna tien jaar werkte, in een hr-functie, en dat we een heel hecht team waren." Vertrouwenspersoon CNV-voorzitter Fortuin zou het toejuichen als werkgevers en lei dinggevenden een echtscheiding bespreekbaar maken, steun bie den en werkenden de mogelijk heid bieden om bijvoorbeeld hun werkzaamheden tijdelijk aan te passen. Wat bedrijven volgens de CNV-voorman kunnen doen is een vertrouwenspersoon laten bijscholen. Een groot bedrijf kan overwegen een scheidingscoach aan te nemen, die de begeleiding van gescheiden werknemers op zich kan nemen. Begrip van de werkgever houdt mensen gezond en productief CNV wil ook kijken wat het zelf kan doen om scheidende wer kenden te helpen. ,,We willen als vakbond er niet alleen zijn voor mensen als het gaat om werk en inkomen, maar we willen wer kenden ook met raad en daad bij staan bij levensingrijpende ge beurtenissen zoals een echtschei ding." Fortuin hoopt dat met wat ex tra aandacht kan worden voorko men dat mensen uitvallen. ,,We weten dat begrip vanuit de werk gever voor een situatie mensen gezond, gemotiveerd en produc tief houdt." GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank, waar schuwde dat de inflatie weleens lang hoog kan blijven. De grote vraag is: wat doen we eraan? Peet Vogels Waarom moet de ECB ingrijpen? De hoge inflatie is toch tijdelijk, zeggen de centrale bankiers? Wat kan de ECB doen? Die gaat toch niet over de lonen? Is er al sprake van forse loonsver hogingen om de koopkracht te repareren? Of inflatie, of een hogere rente. Is dat niet door de hond of de kat gebeten worden? de baas geld - Piet Fortuin, voorzitter CNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17